Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
nettilinkki sinun esille tuomaksi. Lähtökohtaisesti nuo kotiuskontojaisänmaamiehet vanhemmilla päivillään hehkuttavat Simo Häyhää. Pidin aikaisemmin sinua enemmin tuollaisena Lauri Törniin hurahtaneena joka lukee ilokseen meidän nykyisistä sotahistorioitsijoista ylivoimaisesti heikointa eli Kari Kallosta.
Lauri Törniin enkä Lars Thorneenkaan enkä hehkuta Simo Häyhää, kuten ei hän itsekään. Kari Kallosen nimeä en tunne. "White Death"-laulun linkin laitoin esiin kuriositeettina.
Häyhä ja Bruno Sutkus on mielestäni toisen maailmansodan parhaita tarkka-ampujia vaikka ryssä ihaileekin Zaytsevia.
Eipä tainnut mitään Zaitsevia ollakaan siellä Stalingradissa. Siis ei ainakaan tuossa muodossa kun se esitetään. Pelkkää NL:n propagandaa kaikki.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vasili_Zaitsev
Ei niin. Mutta se olikin venäläinen. Sen tekoja piti korostaa ja jättää sellaiset miehet kuten Fyodor Okhlopkov mainitsematta vaikka sillä oli kaikista korkein tappoluku Neuvostoliiton tarkka-ampujista.
Neuvostoliitolla oli muuten bolsu huoriakin tarkka-ampujina. Akselivalloilla kenelläkään ei ollut naisia tarkka-ampujina sodan aikana. Ei edes myötäsotija Suomella.
Nekkullalla oli suunnilleen sellainen asenne että venäläisten johdolla Neuvostoliiton slaavit voittivat sodan vaikka niillä oli jo kaukasialaisista 2 miljoonaa miestä vahvistuksena Stalingradia ja Kaukasia puollustamassa.
Ilman sellaisia miehiä kuten Khanpasha Nuradilov olisi voitto ryssiltä jäännyt saamatta. :D
Eikä ne Sidorenkonkaan luvut paikkaansa pidä. Venäläinen rasisti ei koskaan myönnä että Neuvostoliiton parhaimmat sotilaat olivat juuri ei-slaaveja.
toimineille tarkka-ampujille laulu ?. Sota-arkistoista löytyy päivien lukumäärä.