Laulu Simo Häyhästä.

6226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nettilinkki sinun esille tuomaksi. Lähtökohtaisesti nuo kotiuskontojaisänmaamiehet vanhemmilla päivillään hehkuttavat Simo Häyhää. Pidin aikaisemmin sinua enemmin tuollaisena Lauri Törniin hurahtaneena joka lukee ilokseen meidän nykyisistä sotahistorioitsijoista ylivoimaisesti heikointa eli Kari Kallosta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Lauri Törniin enkä Lars Thorneenkaan enkä hehkuta Simo Häyhää, kuten ei hän itsekään. Kari Kallosen nimeä en tunne. "White Death"-laulun linkin laitoin esiin kuriositeettina.

    Äänestä

Häyhä ja Bruno Sutkus on mielestäni toisen maailmansodan parhaita tarkka-ampujia vaikka ryssä ihaileekin Zaytsevia.

Äänestä
  • Eipä tainnut mitään Zaitsevia ollakaan siellä Stalingradissa. Siis ei ainakaan tuossa muodossa kun se esitetään. Pelkkää NL:n propagandaa kaikki.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Vasili_Zaitsev

    Äänestä

  • Volgan mutka kirjoitti:

    Eipä tainnut mitään Zaitsevia ollakaan siellä Stalingradissa. Siis ei ainakaan tuossa muodossa kun se esitetään. Pelkkää NL:n propagandaa kaikki.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Vasili_Zaitsev

    Ei niin. Mutta se olikin venäläinen. Sen tekoja piti korostaa ja jättää sellaiset miehet kuten Fyodor Okhlopkov mainitsematta vaikka sillä oli kaikista korkein tappoluku Neuvostoliiton tarkka-ampujista.

    Neuvostoliitolla oli muuten bolsu huoriakin tarkka-ampujina. Akselivalloilla kenelläkään ei ollut naisia tarkka-ampujina sodan aikana. Ei edes myötäsotija Suomella.

    Nekkullalla oli suunnilleen sellainen asenne että venäläisten johdolla Neuvostoliiton slaavit voittivat sodan vaikka niillä oli jo kaukasialaisista 2 miljoonaa miestä vahvistuksena Stalingradia ja Kaukasia puollustamassa.

    Ilman sellaisia miehiä kuten Khanpasha Nuradilov olisi voitto ryssiltä jäännyt saamatta. :D

    Eikä ne Sidorenkonkaan luvut paikkaansa pidä. Venäläinen rasisti ei koskaan myönnä että Neuvostoliiton parhaimmat sotilaat olivat juuri ei-slaaveja.

    Äänestä

toimineille tarkka-ampujille laulu ?. Sota-arkistoista löytyy päivien lukumäärä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hosikel kirjoitti:

Sabaton:"White Death".

http://www.youtube.com/watch?v=8YKhz7YBrpI&feature=related

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu