Maistuisko homejuustoitiöt?

9

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naminaminaminam

      Elintarviketeollisuuden käyttämistä mikrobeista ei tarvi olla huolissaan ellei satu juuri Penicilliumille olemaan allerginen. Monet penisilliinille allergiset pystyvät kuitenkin syömään homejuustoa ongelmitta. Monia ranskalaisia juustoja kypsytetään homeisten olkien päällä aidoissa luolissa. Eräskin on nimeltään (suomeksi käännettynä) Savoijin hauta. Jotta silleen.


      • sanasinko kirjoitti:

        Siitä vaan sitten, jokainen tekee itse omat johtopäätöksensä:

        http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9222426/45145184

        Toisesta linkistä vielä:

        "Don't eat moldy cheese. If you see mold growing throughout your hard cheese, there’s a good chance that there’s a mycotoxin not far away."

        [Älä syö homeisia juustoja. Jos näet homeen kasvavan kauttaaltaan juustossa, on hyvä mahdollisuus siihen, ettei mykotoksiinikaan ole kaukana.]

        http://www.digitalnaturopath.com/cond/C682761.html


      • Tuskinpa minäkään siitä Aura-juustosta kuolisin. Jos laitettaisiin nokan eteen sellaista ruokaa, söisin mieluummin kuin alkaisin ronklata. Mutta että alkaisin kaupasta ostella homejuustoja, no way...

        Nuorempana harjoittelin jopa noiden juustojen syömistä ja näykin homekasvustojen seasta itse juustoa, vaikka jo pelkkä haju puski vastaan. Ihan hullunhommaa - ajattelen puuhasta nykyään. Jos jo nenä sanoo, että ruoka on pilaantunutta, se pitäisi kiertää kaukaa :(


      • valopää taas asialla
        sanasinko kirjoitti:

        Toisesta linkistä vielä:

        "Don't eat moldy cheese. If you see mold growing throughout your hard cheese, there’s a good chance that there’s a mycotoxin not far away."

        [Älä syö homeisia juustoja. Jos näet homeen kasvavan kauttaaltaan juustossa, on hyvä mahdollisuus siihen, ettei mykotoksiinikaan ole kaukana.]

        http://www.digitalnaturopath.com/cond/C682761.html

        Yhtä hyvä kuin Don't eat yellow snow.. Eli kirjoittaja lienee tarkoittanut ettei pidä syödä kaapissasi homehtunutta juustoa. Ei siitä tarkoiteta homejuustoa tietenkään!


      • valopää taas asialla kirjoitti:

        Yhtä hyvä kuin Don't eat yellow snow.. Eli kirjoittaja lienee tarkoittanut ettei pidä syödä kaapissasi homehtunutta juustoa. Ei siitä tarkoiteta homejuustoa tietenkään!

        Oot sie tyhmä, vai et vaan lukenut kunnolla:

        "Here’s a hint: if you see mold growing throughout your cheese, no matter what you paid for it --"

        Homejuustoon viittaa juuri tuo "no matter what you paid for it":

        http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9222426/45145184

        http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2003/11/05/toxic-foods.aspx


    • Homeherkkä#

      Sinihomejuustojen valmistuksessa käytetään kahta Penicillium-homelajiketta.
      Kumpainenkin maistuisi, vaan kun aloin saamaan niistä allergisen reaktion, niin käyttö loppui jo työpaikka-altistusaikanani. Maistuisivat myös muidenkin homelajien juustot.

      • voi kurjuus

        syömään edes kuumennettuna esim pizzan päällä.


      • Homeherkkä#
        voi kurjuus kirjoitti:

        syömään edes kuumennettuna esim pizzan päällä.

        En ole syönyt koskaan pizzaa homejuustolla, koska minusta valkosipuli ja homejuusto ei käy yksiin.
        Pizza-ystäväksi minua ei voi mainita.

        Pizza-makuja näyttää olevan niin paljon kuin on pizza-laatujakin.
        Omaa makuaistimustani noudatellen syön pizzoista vain Quattroa (kinkku, tonnikala, katkarapu, herkkusieni) kera runsaan valkosipulin, ja sitäkin perhepäivällisellä- tai illanistujaisissa vain n. kuutisen kertaa vuodessa.
        Maitoallergikkona toki alan "hajutella" Quatroon käytetyn juustoraasteen syömisestä noin tunnin kuluttua lisänä myös tuntikausia kestävät mahanpurut.
        Siedän juustoa kerta-annoksena muutaman ohuen siivun verran leivän päällä ilman oireita, jota ohutsiivutusta en toista seuraavana päivänä, koska silloin oireilen. Quatrossa on enemmän juustoraastetta kerta-annoksena kuin muutma ohut siivu.

        Aikoinaan nautin homejuustoista illallisen pikkupaloina ja kaikkein eniten tuoreen ohrarieskan päällä.
        Kun kipeitä punaisia patteja alkoi ilmaantua syömisesta muutaman tunnin kuluttua kasvoille tai keholle kera mahanpurujen, niin lopetin homejuustojen syönnin.

        Kun viimeisestä homejuuston syönnistä on kulunut jo reilut kymmenen vuotta, niin voisihan sen syömistä kokeillakin.

        Kun homejuustolaadut ovat in-tuote niistä nauttiville, niin olen onnellinen puolestasi, kun sinä pystyt nauttimaan homejuustoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1306
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      39
      1033
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      48
      900
    4. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      170
      878
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      73
      870
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      36
      825
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      751
    8. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      145
      730
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      193
      728
    10. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      716
    Aihe