"Lahjaksi" vastasyntyneelle,ja vanhemmille

Neuvoja kaipaava

Mikä olisi kaikkein mieluinen tuliainen ,kun mennään ekaa kertaa katsomaan vastasyntynyttä vauvaa.
Itse olen jo hankkinut 8osaisen vaate setin.
Mutta te jotka olette juuri tuleet esim. äideiksi mitä olisitte kaikkein mieluiten ottaneet lahjaksi?
-Vauvalle
-itsellenne

8

22829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iida

      ...pitää keksiä, niin itse ilahtuisin vaikka vaippapaketista! Tai itse leivotusta pullasta/kakusta, siihen touhuun kun ei ole pikkukäärön kanssa heti aikaa.

      Vauvalle on yleensä jo hankittu kaikkea ja itseäni ainakin harmitti pikkuruiset vaatteet joita sai lahjaksi, ne kun ei ehdi olla vauvan päällä paria kertaa useammin. Joku vähän arvokkaampi lahja esim. muumiastiasto tjms. voisi olla kiva, jonka keräämistä voisi sitten jatkaa. Äitiä voisi ilahduttaa, jos ei nyt ihan hierojan/kosmetologin lahjakortilla, niin jollain kivalla kylpy-/hierontatuotteella.

      Jos on hyvä ystävä tai lähisukua, niin tarjoutuminen isosiskon/-veljen lapsenvahdiksi jonakin päivänä, että äiti saa siltä osin levätä, olisi myös kiva. Tai lähteä ulkoiluttamaan vauvaa vaunuissa, jolloin äidillä on aikaa omille jutuille/rentoutumiseen.

    • Lahjaksi vastasyntyneelle

      Aivan kuten itse ajattelin,( vanhemmat on nuoria,)
      itse olen oikeastaan sukua (ns, väärän koivun takaa)
      Täytyy vain luottaa omaankin arvostelu kykyyn jos sinua ilahduttaa, vaippapaketti, jonka ajattelin viedä ja rotinoille, kun mennään on leipomuksia tietenkin mukana, oli ihan mukava niitä aikoinaan itsekkin saada, ja vaatteet on tarpeeksi isoja. Ei ne heti pieneksi jää.

    • Mimmi

      Mun kaveri sai tossa vähän aikaa sitten vauvan ja mä rupesin sille hyvissä ajoin keräämään kaikenlaista tavaraa pieneen koriin.Kuten esim.sinkkivoidetta,ensilusikka,tutteja,tuttipullon jne.Äiti oli ainakin otettu kun sai lahjan.
      Vaatteita en oo ostellu kun ne tosiaan jää niin nopeesti pieniksi ja äitiyspakkauksen lisäksi moni saa/ostaa muualtakin ja tuntuu ettei niitä kaikkia ehdi ees pitämään...

      Itselleni olisin vaikka toivonut ystävän järjestämän siivouspäivän kodissa ja olisin itse kölliny pikku vauvvelin kanssa koko päivän:)

      • SJP

        tuo siivouspäivä kuullostaa taivaalliselta! Ystävä tulisi kylään, siivoaisi ja laittaisi mahdollisesti ruokaakin, ja itse saisi kerrankin vain köllötellä ilman kodinhoitovelvollisuuksia... Ei sen lahjan tarvitse aina olla tavaraa!!


    • Eikö enempää

      Vielä otetaan vinkkejä vastaan !!!

    • käytännöllistä

      Meidän tyttö sai eri kokoisia pyyhkeitä, loistava lahja, ei jää pieneksi ja mikäpä sen nostalgisempaa kuin ottaa omat pyllypyyhkeet sitten joskus ensimmäisen oman kodin käsipyyhkeiksi :). Esim. Finlaysonin Muumi-sarjaa on tullut.

      Kiva lahja oli myös Villeroy & Bochin muovinen lastentermos (mukana tuli myös lusikka ja haarukka), kyljessä oli maatila eläimineen. Tosin en ole ihan vakuuttunut termoksen lämmönpitävyydestä, mutta kätevä ainakin sellaiselle lapselle, jonka äiti tykkää rontata mukana itse tekemiään sapuskoita. Sokos muistaakseni myy näitä.

      Niin ja kotimaisia runo- tai satukirjoja ei voita mikään!

      Itselle mieluisin lahja olisi mahdollisuus nukkua pois univelkoja! Eli ei muuta kuin kaverin vauvan kanssa tunniksi-pariksi kärryttelemään :). Harva sitä kai kaverille ehdottaa, mutta tuskinpa kukaan kieltäytyykään moisesta tarjouksesta.

    • Anonyymi

      Nappaa tästä parhaimmat lahjavinkit vauvoille: https://tilaalahja.fi/lahja-vauvalle

      Rakenna vaikkapa lahjapaketti missä on vaippoja, tuttipulloja, tutteja, astioita ja vaatteita. Niitä meinaan jokainen lapsiperhe tarvitsee heti :)

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe