"Parasetamoli-tulehduskipulääkkeen käyttö saattaa lisätä nuorten astmaoireita sekä ihottumaa ja muita allergisia oireita. Jos tuoreet havainnot pitävät paikkansa, voi jopa satunnainen käyttö liittyä suurentuneeseen riskiin, tutkijat raportoivat American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine -lehdessä.
Tulokset perustuvat kansainväliseen ISAAC-tutkimukseen, jossa yli 300 000 nuorta viidestäkymmenestä eri maasta osallistui kahteen kirjalliseen ja yhteen videoituun kyselyyn. Nuoret olivat 13- ja 14-vuotiaita".
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Parasetamolin käyttö yhteydessä nuorten astmaoireisiin/1135259386768?ref=rss
Parasetamolin käytön ja astman ja allergisen ihottuman väliltä löytyi selvä yhteys. Vähintään kerran edeltävän vuoden aikana sitä käyttäneillä oli astmaoireita 43 prosenttia enemmän ja edeltävän kuukauden aikana käyttäneillä yli kaksi kertaa enemmän kuin niillä, joita ei ollut lääkitty parasetamolilla.
http://www.tohtori.fi/laakeopas/haku/vaikuttava-aine:parasetamoli
Tulokset perustuvat kansainväliseen ISAAC-tutkimukseen, jossa yli 300 000 nuorta viidestäkymmenestä eri maasta osallistui kahteen kirjalliseen ja yhteen videoituun kyselyyn. Nuoret olivat 13- ja 14-vuotiaita".
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Parasetamolin käyttö yhteydessä nuorten astmaoireisiin/1135259386768?ref=rss
Parasetamolin käytön ja astman ja allergisen ihottuman väliltä löytyi selvä yhteys. Vähintään kerran edeltävän vuoden aikana sitä käyttäneillä oli astmaoireita 43 prosenttia enemmän ja edeltävän kuukauden aikana käyttäneillä yli kaksi kertaa enemmän kuin niillä, joita ei ollut lääkitty parasetamolilla.
http://www.tohtori.fi/laakeopas/haku/vaikuttava-aine:parasetamoli
Vastaukset 1
Vanhimmat
riini.