Ei uskonnonopetusta

uskonnoton

Tunnustuksellinen uskonnonopetus tulisi lopettaa. Ei ole järkevää, että lapsille kerrotaan evoluutiosta, dinosauruksista ja sitten satuja jostain luomiskertomuksesta, älykkäästä suunnittelusta jne. Evoluutio on tieteellisesti tutkittu ja siitä saadaan tieteellistä todistusaineistoa - yhdestäkään uskonnosta ei mitään. Evoluutio on teoria samassa mielessä kuin se että maa kiertää aurinkoa. Uskonnnoista ilmiönä ja niiden historiaa toki tulee opettaa.
Uskonnoissa tietysti on kysymys vallasta. Koska ihmisillä on evoluution myötä kehittynyt taipumus taikauskoon jne. halutaan varmistaa, että lapsille tuputetaan se taikausko, johon meillä on kontrolli. Olisiko kuitenkin parempi pohtia lasten kanssa tarvetta uskonnolliselle kokemukselle sen syitä jne. sekä elämän etiikkaa.

4

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkipois

      Tunnustuksellisen uskonnonopetuksen lopettaminen tulisi lopettaa evoluutiouskon opettamisen kanssa.
      Teoriat ovat teorioita ja jos niitä ei saa opettaa, niin sitten lopetetaan se pakkoevoluutionkin opettaminen kouluissa

    • Joosua2

      Uskontotuntien määrää tulisi huomattavasti lisätä kouluissamme. Se voisi tapahtua esim. poistamalla biologian opetus. Biologian oppikirjat ovat muuttuneet satukirjoiksi, joissa kerrotaan muka evoluution luoneen kaikki ihmiset eläimet ja kasvit. Evoluutiosta ei ole olemassa ainuttakaan todistetta. Sen sijaan Jumala on todellinen sadoille miljoonille ihmisille. Tälläkin hetkellä varmaan miljoonat ihmiset ovat yhteydessä Hänen kanssaan rukouksessa tai muulla tavoin.
      Uskonnon opetuksen tulisi myös olla tunnustuksellista. Tulisi myös opettaa lapset jo ensiluokasta lähtien rukoilemaan ja kaikki oppitunnit, muutkin kuin uskontotunnit, tulisi aina aloittaa rukouksella.
      Jos lapsilla ei ole tervettä kristillistä arvomaailmaa, he elävät arvotyhjiössä ja voivat siksi pahoin. He eivät enää tiedä, mikä on oikein ja mikä väärin. Se näkyy mm. koulukiusaamisena.

      Uskonto on ylivoimaisesti tärkein oppiaine koulussa. Oikein opetettuna se johtaa lapsen uskoon ja sitä kautta aikanaan iankaikkiseen elämään Taivaassa. Muista oppiaineista on hyötyä vain tämän elämän ajaksi, mutta uskosta Jeesukseen on hyötyä vielä tämän elämän jälkeenkin. Parempi on mennä uskovaisena Taivaaseen, kuin tohtorin väitöskirja taskussa helvettiin.

      • metafyysinen maailma

        Näinhän se on. Yksinkertaiset ihmiset eivät vaan osaa ajatella nenäänsä pidemmälle, eivätkä näe, että elämä ja maailma ei vain ole näkyväine osa tätä kaikkea. Onneksi kristus on vapauttanut meidät.


      • Jeesus N.

        vai todiste mielenterveyspalveluiden rappiosta Suomessa?

        Eipä uskoisi (heh, sallittaneen tämä ilmaisu), että elämme vuotta 2010.

        Jos kyseessä oli trolli tai provo, niin tunnustan menneeni lankaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      66
      1103
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      253
      922
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      790
    Aihe