Nuorisosäätiö onkin jakanut kyseenalaista vaalitukea paljon tiedettyä enemmän KEPUlaisille poliitikoille ja puoluetta lähellä oleville tahoille.
On syytä epäillä, että säätiö on antanut vaalitukea yli 100 000 euroa, kun aiemmin on uutisoitu 50 000 eurosta. Ne koostuvat useista suorituksista, jotka säätiökonserni on antanut, siis Nuorisosäätiö, Nuorisoasuntojen isännöinti Oy ja kiinteistöyhtiöt.
Tutkinnanjohtaja Räsäsen mukaan poliisin tutkinta-ajanjakso on laajentunut vuosiin 2002-2009. Matti Vanhanen oli tuohon aikaan Nuorisosäätiön puheenjohtaja. Räsäsen mukaan rahaa on seminaarimaksujen ja taidehankintajon muodossa annettu noin 30 KEPUlaiselle, puoluetta lähellä olevalle taholle, puolueen vaaliehdokkaille ja heidän tukiyhdistyksille.
Poliisi epäilää Nuorisosäätiön jakaneen tukea vastoin sääntöjään. Rikosnimike on luottamusaseman väärinkäyttö.
Vanhasen osalta poliisi on tavannut oikeuskansleri Jaakko Jonkan useita kertoja.
Törkeistä lahjusrikoksista Nuorisosäätiön toiminnassa epäillään useita. Törkeästä lahjuksen antamisesta epäillään säätiön ex-asiamiestä Jorma Heikkistä. Entistä kansanedustajaa Jukka Vihriälää (KEPU) epäillään törkeästä lahjuksen ottamisesta. Vihriälää epäillään myös törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä.
Säätiön hallituksen jäseniä epäillään lahjuksen antamisesta ja luottamusaseman väärinkäyttämisestä.
Nuorisosäätiöltä rahaa ovat saaneet muun muassa kansanedustaja Antti Kaikkonen (KEPU ja entinen säätiön puheenjohtaja, ex-pääministeri Matti Vanhanen (KEPU).
Räsäsen mukaan Kaikkosta on kuultu epäiltynä luottamusaseman väärinkäytöstä ja lahjuksen antamisesta.
Yleishyödyllinen Nuorisosäätiö tuki Vanhasen presidentinvaalikampanjaa yli 23 000 eurolla. Tämäkin oli säätiön sääntöjen vastaista toimintaa.
KEPU ei ole puolue. KEPU on rikollisjärjestö.
KEPUn Nuorisosäätiön sontatunkio
7
137
Vastaukset
- Kepuroistot
oli myös Kanki-Kaikkosen järjestämät "hallitusten kokoukset" viiden minuutin välein eduskunnassa ja kuittasivat jokaisesta erikseen täydet palkkiot... Aika moraalitonta touhua ja niin kepulaista. Ihmeen hiljaa on kepulaiset lehdet asiasta.
- Mäntäkone
Punikkisianporsakin koetti tulla päästämään vinkuaan, mutta ei se maanpetturijätöksen jokellus ota tulta. Keskity vain ryssä-erneston peräsuoleen niin olet omimmillasi. Hoh, hoh, hoooooooo, nostakaa mi...
- tönkköutare
sataantuhanteenkaan jää, todellisuudessa on paljon isommista rahoista kyse.
nuorisosäätiö on rikollisjärjestö rikollisjärjestössä. - Mr Mirrikaula
tönkköutare kirjoitti:
sataantuhanteenkaan jää, todellisuudessa on paljon isommista rahoista kyse.
nuorisosäätiö on rikollisjärjestö rikollisjärjestössä.Vanhanen ja Korhonen tekivät koko Kepusta vielä selvemmin mafiaan verrattavan rikollisjärjestön. Ryvettynyt Kiviniemi Merisalon palkollisena oli oivallinen linjan jatkaja.
- C.G.E. Mannerheim
Kepu pitäisi jo siirtää puoluerekisteristä rikosrekisteriin.
- ‹(•¿•)›
Kepun Nuorisosäätiön jakeli rahoja myös Paavo Väyryselle.
- pervo-paavali
Kuse kana-aulis suuhus. Mites se pappa-Axel siellä ryssänmaalla????? hoh, hoh, hoooooo, lensin kuusen alle nostak.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708