tarina r-vikaisuudesta

tunnen häpeää

minä olen 23 v ja minulla on r-vika, osaan sanoa naru sanan oikein ja r-kirjain tulee sen mukana. mutta oman nimen sanominen ei onnistu. 6-kirjaiminen nimi ja kolmas kirjain on r-kirjain. kun sanon oman nimeni niin monet ihmiset saavat sen kuvan että r-kirjaimen tilalla on eve tai ve kirjaimet. voitte vaan kuvitella sitä häpeää, ja tuossa jopa lähetin ammattikouluun ja lukioon eropaperit koska r-vikaisuus voi olla minulle jopa haitaksi asti suorittaa ammattikoulun ja lukion.

osaan sanoa myös r-kirjaimen mutta se kuulostaa tuossa naru sanassa nadru sanalta eli tuohon naru sanaan tulee dr-ko(d)rostus

5

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gknbjdfklk-sd

      Älä ihmeessä lopeta kouluja tämän takia! Voiko koulussa vielä saada r-opetusta?
      Jos nyt luovutat, niin voi olla kurja elämä edessä. Onko sulla jotain lempiimeä jota voisit käyttää?

    • Ärrrr

      Anna palaa... Minulla on myös ärrä-vika. Joku joskus vittuilee. En välitä. Älä kiinnitä huomiota sanoihisi anna puheen tulla vaan vapaasti jos joku on niin hölmö että viasta huomauttelee niin se ei ole ystävä eikä siitä sellaista tule. Jätä omaan arvoonsa "täydelliset" ihmiset:)

      • "normaali"

        ^ Tämä x100


    • dfdfzsdfs

      sinulla on paha ongelma, mutta se EI ole r-vika.

    • Älä häpeä...

      Hei

      Olen 14v poika jolla on myös R-"vika"... Jos R-vikaisuus liikaa painostaa yritä saada sitä kuntoon mutta, itse olen yrittäny koko elämäni saada sitä korjatuksi mutta turhaan... Nykyään en häpeä sitä ja olen sinäänsä iloinen siitä että minulla on se. En halua olla sellainen täysin samanlainen kuin muut, joten en enää edes yritä korjata sitä millään tavalla. Kyllä minua ollaan huomauteltu joskus 1, 2 luokilla, mutta ei se kauaan kestäny ja kaikki ne jotka siitä härnäs lopetti sen kun älys että se ei ole mitenkään ihmistä muuttava asia. Ei kukaan R-vikaisuudesta huomauttele, mutta jos huomauttelee kokoajan niin sano sille päin naamaan mitä olet mieltä siitä niin eiköhän se lopu... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5676
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      98
      4876
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4834
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2459
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2380
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2032
    7. 115
      1975
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1637
    9. 383
      1397
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1243
    Aihe