Laktoosi-intoleranssi

äippä74

Hei kaikki

Meillä on 11kk ikäinen poika.Hän aloitti 2vkoa sitten tarhan.Poika on vilkas ja seurallinen.Tämän viikon sunnuntai-yö meni valvoessa.Poika huusi 3 tuntia ja sitten nukahti.Soitin aamulla terveyskeskukseen ja siellä käskivät seurata tilannetta.Annoin ma-päivällä gefilusmehua ja melkein samantien poika nukahti ja nukkui 3h päikkärit.Joka yö tämän viikon ajan poika on nukkunut todella huonosti ja aamuisin on vaippa täynnä todellaa vetelää ulostetta.Ke-iltana annoin pilttiä ja to-aamuna se piltti oli vaipassa samassa muodossa kuin oli siellä purkissa.Eilen aamulla oli taas aivan vetinen uloste.Ja eilen illalla kun annoin maitopullon ( juo kevytmaitoa) niin 15min päästä alkoi kauhea lurina kuulua pojasta.No vaipanvaihto reissu siitä tuli ja vaippa oli täynnä veistä ulostetta.Tänään kävi sama juttu.Paitsi vaippa oli täynnä vihreää vetistä ulostetta.Ensin luulin että nuo vaivat voisi johtua siitä ku tarhassa annetaan rasvatonta maitoa ja kotona juodaan kevyt maitoa.Mutta ei näköjään ole sitä.Nyt aloin miettimään että olisiko mahdollisesti laktoosi-intoleranssia.Jos teillä on tuosta kokemusta niin kertokaa.Lähinnä mietin että kokeilenko suoraan laktoositonta vai vähälaktoositonta.Ja jos teillä on tuosta kokemusta niin milloin alkoi huomaamaan eron.
Kiitos!!!

3

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dh gj gt g

      "vähälaktoositonta".. kannattas nyt ainakin opetella oikeet termit. vähälaktoositonta ei ole olemassakaan, se on joko laktoositon tai vähäLAKTOOSINEN.

    • .....

      Se on takuulla joku ripulitauti. Laktoosi-intoleranssi on hyvin hyvin harvinainen alla 5 vuotiailla. (Äidinmaidossa ja korvikkeessakin on hirveästi laktoosia, pienen pakko sitä sietää). Ja yleensä se ei noin äkisti iske. Voit kokeilla laktoositonta, mutta uskon että kun vaihdat siihen, ripuli ehtii mennä ohi ja sitten luulet kyseessä olevan sen laktoosi-intoleranssin.... joka tuskin siis on. Hirmu moni käyttää turhaan laktoosittomia.

    • Lue noita mhb-sivuja

      >>>>Kahden tärkeimmän probiootti-bakteerin:
      1.(1.) Lactobacillus asidophilus ja
      2.(3.) Bifidobacterium luonnollisin saantilähde on lehmän raakamaito (=käsittelemätön maito).

      Mutta mihin ovat kadonneet hyvät/tarpeelliset maitohappobakteerit vuosien saatossa:
      - Ennen vanhaan juotiin vasta lypsettyä lehmän raakamaitoa, jossa oli tärkeimmät maitohappobakteerit(Lactobacillus asidophilus ja Bifidobacterium). Eikä silloin sairasteltu niin valtavasti kuin nykyisin, ei ollut allergioita, eikä ollut vatsa, eli suolisto sekaisin, jne.
      - Olette varmaankin kuulleet tämän mystisen lauseen, jonka on esittänyt laktoosi-intoleranssia tai migreeniä sairastava henkilö:
      "Kun käyn hakemassa suoraan maatilalta lehmän raakamaitoa niin voin juoda sitä ongelmitta, mutta kun ostan kaupasta meijeriltä tullutta maitoa, niin laktoosi- ja migreeni-ongelmat alkavat heti".
      Eli syy mm laktoosi-intoleranssi- ja migreeni-ongelmiin on maitohappobakteereiden puutteessa!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2772
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2328
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2178
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1484
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1439
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1162
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1070
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1067
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1024
    Aihe