kannattaako tuloksen teko

siis todellakin, kun ajattelen asiaa tarkemmin niin eikö olisi viisainta pumpata firmasta kaikki rahat joko kalustoon tai "markkinointikuluhin" kuin yrittää kovalla työllä saada tilinpäätös plussalle.

Tuli vaan sellainen fiilis kun tuttukaveri tosta kuolla kupsahti ja hällä oli firma joka oli tuottoisa ja jolla oli pääomaa varmaan 1milj euroa.

miten on palstalaisten filosofia: tulosta vai kaikki otetaan mikä saadaan??
5291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pysy sinä vaan palkkatöissä....

Äänestä

mä en oikeen ymmärrä sun kysymystä - ainakaan täällä yritys palstalla

jos mulla on vapaata pääomaa vaikka toi miljuuna ja saan huomenna sydärin niin mitä väliä sillä on onko se virman vai omalla pankkitilillä?

sitä mieltä kyllä oon että mitään täältä ei saa mukaan joten turha niitä nyt on pihdata kunhan huolehtii että oma ja lähimmäisten tulevaisuus on turvattu

Äänestä

""miten on palstalaisten filosofia: tulosta vai kaikki otetaan mikä saadaan?? ""

Yhtään mitään ei kannata jälkeensä jättää. Viinaa, naisia ja taksinovien pauketta!! Siistiin rellestämiseen kannattaa laittaa kaikki menemään ennenkuin lootaan pannaan.

Se on sitten ihan sama minkä kirjanpidon tilin kautta laittaa rahat kulkemaan. Mutta elämä makeaksi ja melko lailla debet ja kredit nollille molemmat vaan. Hankkikoon perikunta omalla hiellään omat rahavarantonsa jos sellaisia kovasti halajavat.

Äänestä

Meinaatko, että kaveri eli puutteessa ja keräs firmalle rahaa?
Jos firma ei tuota, ei ole rahaa yrittäjällä eikä yhtiöllä. Jos tuottaa, saa yrittäjä yhtiömuodosta riipuen jollakin nimikkeellä rahat käyttöönsä - jos haluaa. Tuottoisasta firmasta voi nostaa kunnon palkan ja osingot päälle, turha siinä on ruveta keinotekoisilla kuluilla kikkailemaan. Verottaja vie voitosta osansa joka tapauksessa, siivun määrän saa suunnittelemalla pysymään kohtuudessa.

Äänestä
  • ja jos nyt joku ei oikeesti ymmärtänyt aloittajan kysymystä niin pysyköön vaan itte palkkatöissään...heh heh

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselytunti kirjoitti:

siis todellakin, kun ajattelen asiaa tarkemmin niin eikö olisi viisainta pumpata firmasta kaikki rahat joko kalustoon tai "markkinointikuluhin" kuin yrittää kovalla työllä saada tilinpäätös plussalle.

Tuli vaan sellainen fiilis kun tuttukaveri tosta kuolla kupsahti ja hällä oli firma joka oli tuottoisa ja jolla oli pääomaa varmaan 1milj euroa.

miten on palstalaisten filosofia: tulosta vai kaikki otetaan mikä saadaan??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu