Church Handbook of Instructions
Chapter 15 Finances
"Confidentiality of Tithing and Other Offerings
The amount of tithing and other offerings paid by a member is confidential. Only the bishop and those who are authorized to handle such contributions should know the amount. Stake presidents and bishops are not to announce the total amount of tithing received.
If necessary, the bishop may tell the elders quorum president or high priests group leader whether individual members of their quorum or group are full-tithe payers, contributors to the tithing funds, or exempt. Quorum presidents and group leaders should keep this information confidential."
Tämän mukaan siis kymmenykset ja muut lahjoitussummat ovat luottamuksellsia, mutta samalla annetaan piispalle valtuudet kertoa johtajille jos joku ei heidän mielestään maksa täysiä kymmenyksiä. Missä tilanteissa tämä on tarpeellista? Mitä hyötyä ryhmänjohtajille tai vanhiten koorumin johtajille on hyötyä näistä tiedoista? Mitä he näillä tiedoilla tekevät?
Chapter 15 Finances
"Confidentiality of Tithing and Other Offerings
The amount of tithing and other offerings paid by a member is confidential. Only the bishop and those who are authorized to handle such contributions should know the amount. Stake presidents and bishops are not to announce the total amount of tithing received.
If necessary, the bishop may tell the elders quorum president or high priests group leader whether individual members of their quorum or group are full-tithe payers, contributors to the tithing funds, or exempt. Quorum presidents and group leaders should keep this information confidential."
Tämän mukaan siis kymmenykset ja muut lahjoitussummat ovat luottamuksellsia, mutta samalla annetaan piispalle valtuudet kertoa johtajille jos joku ei heidän mielestään maksa täysiä kymmenyksiä. Missä tilanteissa tämä on tarpeellista? Mitä hyötyä ryhmänjohtajille tai vanhiten koorumin johtajille on hyötyä näistä tiedoista? Mitä he näillä tiedoilla tekevät?
Vastaukset 18
Vanhimmat
ja jumalalta ulosottouhkaus.
on muunmoassa se että silloin nämä johtajat tietävät että ao on Temppelikelpoinen, asia mikä joskus on tärkeä suunniteltaes kirkon toimintaa ja tehtäviä. Myös he voivat ottaa selvää johtuuko maksamattomuus rahaongelmista joiss kirkko voi auttaa esim ruokalahjoituksina.
Jos on tarpeen tietää "temppelikelpoisuus" eikö siihen riitä tieto että henkilöllä joko on tai ei ole temppelisuositusta? Samaten jos on vaikeuksia ostaa perheelle ruokaa, niin eikö kirkko siis auta tällaisia perheitä jos he eivät maksa kymmenyksiä - annetaanko lapsiperheiden nähdä nälkää jos vanhemmat eivät maksa täysiä kymmenyksiä rikkaalle kirkolle? Ja eikö tämä piispan varasto-asia nimenomaan kuulu piispalle, EI vanhintenkooruminjohtajalle? Kummasti sitä henkilökohtaiset asiat levitellään..
Et todellakaan tunen MAP kirkoa! Meillä on ns. kotiopettajat ja kotikäynti sisaret. Usein ikävä kyllä perhe kittuutta ja kittuutta, kun on liian ylpeä kertoman ongelmistaan, koska MAAILMA leimaa heidät huonosti toimeen tuleviksi ja usein perhe näyttää kotiopettajille vain parhaan puolensa. Pitäisi MAP kirkon jäsentenkin ymmärtää, että apua saa, eikä sen ottaminen ole mikään häpeä, vaikka maailma niin väittää! Siis tuo alemmuuden tunto EI johdu kirkosta vaan maailmasta! Tietenkin apua annetaan ... tyhmä kysymys taas näkee miten väärin haluat kaiken tulkita, epätoivoisesti vaan etsit virheitä.
Muihikin tehtäviin kuin Temppelisuositukseen tarvitaan kymmenysten makasmisen suorittamista. Esim Temppelityöhön! Siitä puolestaan pitää vanhintenkoorumi huolta. Myös vähävaraisten auttaminen kuuluu vanhinten koorumille, ei aina ainoastaan Piispalle. Ikään kuin asia sinulle kuuluisi! Kaikkea sinäkin jaksat kaivaa ja valittaa vuodesta toiseen ikäänkuin asialla olisi jotakin tekemistä kanssasi.
Asioiden levittäminen EI ole sallittua.
Kas putosin sivustolta...
sitä että onko henkilöllä temppelisuositus vai ei, ei piispa saa kertoa kenellekään...
"Samaten jos on vaikeuksia ostaa perheelle ruokaa, niin eikö kirkko siis auta tällaisia perheitä jos he eivät maksa kymmenyksiä - annetaanko lapsiperheiden nähdä nälkää ...."
Tähän ei ole vastausta. Mistä ne vaikeudet tulevat? Miten ne vaikeudet voitetaan? Mutta pääsääntöisesti voitaneen sanoa että kymmennysten maksu on avun edellytys.
Ja mikä ongelma tässä siis on? Eli
"...jos vanhemmat eivät maksa täysiä kymmenyksiä rikkaalle kirkolle?"
Eli tehtiin tahallienn vastakkainasettelu. Joskin ymmärrettävä sellainen.
"Ja eikö tämä piispan varasto-asia nimenomaan kuulu piispalle, EI vanhintenkooruminjohtajalle? Kummasti sitä henkilökohtaiset asiat levitellään.. "
Kuuluu piispalle, apuyhdistyksen, vanhinten koorumin ja ylipappien ryhmänjohtajille.
Piispa kun ei kerkeä yksin kaikkialle. Joten ei niitä "henkilökohtaisia" asioita kummasti levitellä, ja kyseessä on silloinkin vain tieto siitä että jonku pitää viedä se ruokapaketti perheelle tia käydä perheen isän tai äidin kanssa ostoksilla...
"Tähän ei ole vastausta. Mistä ne vaikeudet tulevat? Miten ne vaikeudet voitetaan? Mutta pääsääntöisesti voitaneen sanoa että kymmennysten maksu on avun edellytys. "
Tämä on taas järjetöntä Zappaxin saivartelua. Ensin pitää maksaa kirkolle kymmenykset ja sitten mennä kerjäämään omia rahojaan takaisin Jos ei maksa kymmenyksiä, voi niillä rahoilla ostaa ruokaa. Mikä tässä on vaikea ymmärtää?
Vaan pysytään asiassa.
"Ensin pitää maksaa kirkolle kymmenykset ja sitten mennä kerjäämään omia rahojaan takaisin Jos ei maksa kymmenyksiä, voi niillä rahoilla ostaa ruokaa. Mikä tässä on vaikea ymmärtää? "
Se näköjään että kymmennysvaroja käytetään kirkon toiminnan ylläpitämiseen. Myöskin kymmennysten maksaminen on osa oppia. Eivätkä ne rahat ole lajoituksen jälkeen enään "omia"...
Ja jos ja kun henkilöllä/perheelle tulee avuntarve, niin he saavat apua kirkon paastouhrivaroista.
SELVÄÄ on että raha siirtyy yhdestä kädestä toiseen ja takaisin (tarvittaessa). Niin mitä saivartelua tässä on?
"Missä tilanteissa tämä on tarpeellista?"
Tilanteissa joissa vanhinten koorumin tai ylipappien ryhmän johtaja pohtii jotakin jäsentään johonkin tehtävään.
"Mitä hyötyä ryhmänjohtajille tai vanhiten koorumin johtajille on hyötyä näistä tiedoista? Mitä he näillä tiedoilla tekevät? "
Juuri se että sopiiko joku henkilö johonkin tehtävään ko. johtajan alaisuudessa.
Mitään esimerkkejä mulla ei ole antaa, koska en ole koskaan kuullut että tätä tietoa (kymmennysten maksaminen) olisi ko. tavalla jaettu.
MAP -opinkappaleet:
5. Me uskomme, että saarnatakseen evankeliumia ja suorittaakseen sen toimituksia miehen täytyy olla Jumalan kutsuma profetian kautta ja niiden kätten päällepanemisella, joilla on toimivalta.
Jokainen kirkon virkaan asetettava henkilö on siis Jumalan kutsuma, joten mihin vanhinten koorumin ja ylipappien johtajat tarvitsevat tietoa kymmenyksistä? Kyllähän Jumala antaa vastauksen onko henkilö sovelias vai ei, ainakin teidän uskonkappaleidenne mukaan.
Tämä webbisivu vain vahvistaa tätä käsitystä, eikä täällä puhuta mitään muuta kuin, että tehtävään sopivaa jotain tiettyä henkilöä miettivä johtaja kyselee asiaa rukouksella Jumalalta.
http://lds.about.com/od/organizationsauxiliaries/p/church_callings.htm
Vai onko kenties niin, että Jumala tarvitsee apua? Kun piispa kertoo muille päätöksentekijöille, että henkilö ei ole maksanut kymmenyksiään, niin näille johtajille muodostuu tehtävään harkittavaa kohtaan kielteinen ennakkoasenne, jolloin rukousvastaus jää automaattisesti negatiiviseksi. Näppärää...kaikki näyttää päälisin puolin hengelliseltä päätöksenteolta, vaikka kyseessä onkin hienovarainen mielenhallintapeli.
Eli tulkitset jälkeen haluamallasi tavalla sen mitä luet.
"Jokainen kirkon virkaan asetettava henkilö on siis Jumalan kutsuma, joten mihin vanhinten koorumin ja ylipappien johtajat tarvitsevat tietoa kymmenyksistä? Kyllähän Jumala antaa vastauksen onko henkilö sovelias vai ei, ainakin teidän uskonkappaleidenne mukaan."
Jos ja kun henkilö asetetaan johonkin tehtävään, niin on myöskin selvää että aina ei tarvita Jumalan ilmoitusta ko. tehtävän hoitamiseen. Koska piispa teitää kymmennystilanteen, niin hän voi tarvittaessa sen tiedo antaa, siihen ei tarvita Herraa väliin.
"Tämä webbisivu vain vahvistaa tätä käsitystä, eikä täällä puhuta mitään muuta kuin, että tehtävään sopivaa jotain tiettyä henkilöä miettivä johtaja kyselee asiaa rukouksella Jumalalta."
Väärää infoa. Aina ei tarvitse asiaa kysyä Jumalalta.
"Vai onko kenties niin, että Jumala tarvitsee apua?"
Tämä on epärelevantti kysymys.
"Kun piispa kertoo muille päätöksentekijöille, että henkilö ei ole maksanut kymmenyksiään, niin näille johtajille muodostuu tehtävään harkittavaa kohtaan kielteinen ennakkoasenne, jolloin rukousvastaus jää automaattisesti negatiiviseksi. Näppärää...kaikki näyttää päälisin puolin hengelliseltä päätöksenteolta, vaikka kyseessä onkin hienovarainen mielenhallintapeli. "
Kuten totesin, niin aina ei tarvitse kysyä asiaa Jumalalta. Edes kutsuttaessa tehtäviin henkilöitä.
Kyllä teidän oma wikinnekin antaa selvän kuvan, että kutsu tulee aina Jumalalta opinkappaleen mukaan.
http://www.mormonwiki.com/Mormon_Callings
Onko siis MAP -kirkon itsestään antama tieto väärää kun nyt sanot, että kutsu kirkon palvelutehtävään ei tule aina Jumalalta?
kutsu tulee kyllä Jumalalta, mutta sitä varten ei tarvitse siis rukoilla.....
Jumalan suoralinja siis napsahtaa päähän kuin kännykkäpuheli. Kätevää, mutta tämä ei silti vielä selitä sitä miksi piispan tarvitsee kertoa muille pappeusjohtajille jäsenen kymmenystenmaksuista, kun se tieto soveliaisuudesta tulee Jumalalta.
Kun henkilö kutsutaan tehtävään, niin hän saa tuohon tehtävään kuuluvat valtuudet.
Ja yksi valtuus on (mm. piispalla) kutsua henkilöitä tehtäviin Herran nimessä.
Mikä tässä on epäselvää?
Kymmennys-ja/tai temppelikelpoisuuden määrittely kuuluu VAIN ja AINOASTAAN piispan ja ko. henkilön väliseseen kanssakäymiseen... Ei kenellekään muulle, SIKSI kukaan muu ei voi siitä ilmoitusta saada Herralta.
Vieläkö löydät tästä mitään jankkaamisen arvoista?
Josta pääsemme takaisin aiheeseen. Miksi kirkon käsikirja valtuuttaa piispan kertomaan muille johtajille maksaako henkilö täydet kymmenykset vai ei?
Tähän kysymykseen ei ole vielä tullut tyydyttävää vastausta. Sinä itse ensin perustelit tämän tiedon tarpeellisuutta sillä kun nämä johtajat miettivät sopivia henkilöitä kirkon tehtäviin. Nyt sanot että tieto on kuitenkin vain ja ainoastaan piispan ja ko. henkilön välistä kanssakäymistä, joten se on nyt ristiriidassa tuon kirkon käsikirjan ohjeiden kanssa.
Ehkä parempi sitten lopetta ja katsoa mitä uudessa käsikirjassa sanotaan asiasta....
"Josta pääsemme takaisin aiheeseen. Miksi kirkon käsikirja valtuuttaa piispan kertomaan muille johtajille maksaako henkilö täydet kymmenykset vai ei?"
Eli valtuuttaa kertomaan VAI tarvittaessa.... Ei kertomaan kaikkien jäsenten tilanteesta ko. asian suhteen.
Ja kuten olen todennut, niin VOI olla tilanteita joissa ko. tietoa tarvitaan tai PIISPAN mielestä se voi olla tarpeellista. Ja kuten totesin, niin en äkkipäätään ole keksinyt sellasita tilannetta tai kuullut selalsiesta tilanteesta jossa piispa olisi sitten kertonut jonkun henkilön kymmennysmaksustatuksesta ... Täytynee tiedustella tutuilta että onko kenelläkään tullut moista vastaan.
"Tähän kysymykseen ei ole vielä tullut tyydyttävää vastausta. Sinä itse ensin perustelit tämän tiedon tarpeellisuutta sillä kun nämä johtajat miettivät sopivia henkilöitä kirkon tehtäviin."
Kyllä.
"Nyt sanot että tieto on kuitenkin vain ja ainoastaan piispan ja ko. henkilön välistä kanssakäymistä, joten se on nyt ristiriidassa tuon kirkon käsikirjan ohjeiden kanssa."
Ei ole, et ymmärtänyt (tai sitten en ollut tarpeeksi selvä siinä mitä yritin sanoa). Sinä toit mukaan Jumalan yhtälöön siten että Jumalahan sen tiedon välittää tarvittaessa eteenpäin ja näinhän siis asia ei ole.
Eli siis Jumala tarvitsee apua kun hän ei tuota tietoa pysty välittämään vaikka kaikki päätökset kirkon nimityksistä Jumalalta tulevatkin.
Juu. Käyppä kyselemässä. Minua todellakin kiinnostaa tietää mitkä ovat ne syyt joilla piispa voi nähdä tarpeelliseksi välittää luottamuksellista tietoa muille johtajille. Nythän ollaan vain spekuloitu ja käsikirja ei näitä mahdollisia syitä erittele.
kysymyksesi on edeleenkin epärelevantti.
Voidaan vaikka todeta että mihin Jumla yleisesti ottaen tarvitsee sitten ihmistä ollenkaan...
MUTTA takaisin keskusteluun:
"Eli siis Jumala tarvitsee apua kun hän ei tuota tietoa pysty välittämään vaikka kaikki päätökset kirkon nimityksistä Jumalalta tulevatkin."
Jumala on kaikkivoipa, joten kysymyksesi on epärelevantti.
"Juu. Käyppä kyselemässä. Minua todellakin kiinnostaa tietää mitkä ovat ne syyt joilla piispa voi nähdä tarpeelliseksi välittää luottamuksellista tietoa muille johtajille. Nythän ollaan vain spekuloitu ja käsikirja ei näitä mahdollisia syitä erittele. "
Totta kai kysyn. Asia kun oikeasti kiinostaa minuakin.