Teuvo ylvästelee rahoillaan

Ketjussa "mielenkiintoista" Teuvo herjaa ved 2 köyhäksi.
"Kun Pyhä Paavalikaan ei voinut tehdä sitä hyvää mitä tahtoi, vaan sitä pahaa mitä ei tahtonut, niin ei kai Jumala voi minultakaan, köyhältä ja kurjalta peruskoulun opettajan eläkkeellä rituvalta ihmiseltä muuta vaatia."
391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vedättäjä itse itsensä "köyhäksi ja kurjaksi" tituleeraa, jolle olisi pitänyt kädestä rahatukko ojentaa:

Tunnen tämän miehen
Ved.2 17.8.2010 17:49
Kerronko millainen hän on? No ensinnäkin eläketulo, about n. 40000 euroa vuodessa, mikä hänelle jumalan ilmoituksen mukaan riittää plus kiinteä omaisuus, omakotitalo, uima-altaineen, puutarhatontteineen, Saimaan kesämökkeineen, ties mitä ylellisyyttä mukaan lukien, viksu perhe, mitä ei arvosta ym.

Raamattu vaan sanoo, että jos haluat elämän itsellesi, niin myy koko omaisuutesi ja anna köyhille, niin sinulla on elämä. Mutta tästäpä tämä alkaakin jalat tutisten selittelemään jos mitä teologisia koukeroita. Tämähän on juuri yksi syy hänen sydämen kovuuteensa ja ylpeyteensä. Uima-altaan reunalla vilvoitellessa on niin kiva toteuttaa mitä alhaisimpiakin nettikiusaamisprojektejaan; "mutta köyhää ja kurjaa hän ei kädestä tarttunut". Tämä on sisar Sodoman synti, mutta on myös Teuvoin synti. Jos on täysin samaa mieltä, vaikka eläisi missä sodoman synnissä tahansa, niin se käy ja kalliin kirjansa lahjaksi antaa. Mutta jos joskus olet eri mieltä, niin jopa on senkin omaisuuden perään vonkaamssa.l

Äänestä
  • Missä hän itseään niin tituleeraa? Hän puhui yleisellä tasolla, ei itsestään.

    Äänestä

  • ja omasta kädestään hän kirjoittaa, koska ei tiedä olenko muita köyhiä ja kurjia auttanut, kun sen minun synniksi tunnisti.

    Eikä paadutettuna näe omia syntejänsä, kirkkoherralle valehtelemista ja kirjani varastamisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kauan uskossa ollut kirjoitti:

Ketjussa "mielenkiintoista" Teuvo herjaa ved 2 köyhäksi.
"Kun Pyhä Paavalikaan ei voinut tehdä sitä hyvää mitä tahtoi, vaan sitä pahaa mitä ei tahtonut, niin ei kai Jumala voi minultakaan, köyhältä ja kurjalta peruskoulun opettajan eläkkeellä rituvalta ihmiseltä muuta vaatia."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu