Nöf,nöf Sinnemäki
vintti viiraa
9195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
On niillä upea tervehdyttämisohjelma. Kahdella sanalla: Lisää veroja.
Jos talous pyörisi,eikä työttömiä olisi 300 000 niin voishan tuo verotus toimia.
Nyt kuitenkin lama jatkuu ja syvenee. Aivan positiivisemmässä vaihtoehdossa hyvin hidasta korjaantumista.
Ei tosin tällä koomikko hallituksella.
Verot pois, ne on tarpeettomia. Saamme kaiken ilmaiseksi. Palkat ylös jotta joku vaivautuu huoltamaan energia saannin, maanteiden kunnossapidon ja junien toimimisen. Terveydenhoito on täysin ilmaista. Siihenkään ei verorahoja tarvita, muuten vaan voidaan nostaa lääkäreiden, hoitajien ja laitosmiesten palkkoja.
Myökin sossusta saa rahaa, vaikkei veroja kukaan maksaisi ja koululaitoskin toimii ihan vaan opettajien avulla. Siis palkankorotus heillekin!
Ihana ilmainen rahanjako-Suomi! Verot pois!
Ja millaista vastuuta nykyinen hallitus on ollut kykenevä ottamaan? Lisää velkaa, veronkorotuksia, nuoret aikaisemmin töihin (jos töitä löytäisivät,) eläkeikää ylemmäs (vaikka työnantajat työntävät ulos.) Ei se mitn, vaikka valtionvarainministerillä joku 700 miljardin heitto laskuihin tulee: kyllähän meillä on taas millä mällätä... Työllisyystilannekkin kun on sellainen, että pari miljoonaa mamua pitäisi äkkiä löytää, ettei työt siirry halpatyövoiman maihin, kun Suomiduunarin ostovoima tekee Suomalaisesta työstä kannattamatonta, tai miten vain, mutta joka tapauksessa kova paine nostaa veroja, että saadaan painetta lisätä menoja vähän miten sattuu, ilman että budjetti rupeaisi stressaamaan simpsakasti hymyileviä valtionjohtajia... Huuhaa puuhaa koko hallitusvastuu, se on 'kansan' vastuulla maksaa viulut; meni miten vaan.
Kansa äänestää!
Jos sulla on parempaa tietoa ja olet talouden ammattilainen, miksi et ole eduskunnassa päättäjänä?
Mitkä on sun keinot talouden tasapainoon ja kaikille hyvään kotimaahan?
Taloutta ei tasapainoon saa, eikä pidäkkään. Se on epäkesko jonka heilahtelut on hallittava. Taantumuksellinen tapa hallita taloutta historiallisina aikoina oli kerätä tulopuolelle sen verran, että se menoihin riitti, nykyäänhän on tapana kerätä menoja sen verran, että ei yksinkertaisesti muu auta kuin: PAKKO! repiä nämä rahat jostain. Ehkä näiden mallien väliin jäävässä suunnattomassa etäisyydessä löytyisi käyttö kelpoisia ratkaisuja.
Suomen ongelma minun sunnuntaipuuhastelija silmissäni on: että täällä ei talouspolitiikkaa olekkaan, eikä juuri muutakaan politiikkaa. Suomen valtio on ehkäpä maailman suurin virasto, jossa työskentelee poliittisin perustein valittu virkamiehistö. Suomalaista politiikkaa on vaalityö: siinä on suomalaisen politiikan A ja O. Muita arvoja ei ole, kuin paikan voitto tai menetys.
Maailmassa on ehkä jo lähemmä 7 miljardia ihmistä. Suomi nyt vaan ei voi olla kaikille hyvä kotimaa. Ei, vaikka kuinka ihania idealisteja valittaisiin eduskunta täyteen. Toivoa sopisi, että Suomi olisi hyvä edes niille, jotka tänne syntyvät, ETTÄ edes nämä olisivat pois maailman hädänalaisten joukoista.
En ole eduskunnassa, en. Jonkun on tehtävää tuottavaakin työtä.
tikkua ristiin työllistämisen parantamiseksi.Kyllä kaikissa mielenosoituksissa ollaan suunapäänä ja ja väännellään suuvärkkiä kuin cp-vammaiset kaikenmaailman tuulivoimaloista,että risunkeräyksistä.Hullu se ämmä on.
että tommoset hörhöt saa sotkea Suomen asioita jatkuvasti. Sinnemäki, Brax, jne.. Jos samat rumat naamat vielä ensi vaalien jälkeenkin ovat eduskunnassa, niin suomalaiset ovat heidät todellakin ansainneet.
Monet lusmut rikastu sotien aikana. Nyt samaa tehdään laman aikana. On kuulemma elvytetty
isolla rahalla. Kyllä. Sisäpiiri ja puoluetoverit on saaneet komeat tilit. Mitä on rapissut kansalle ?
Pelkästään uutisoinnin pohjalta satoja miljoonia on heitetty kuin tuhka tuuleen. Ja toinen
mokoma on valutettu salaa. Eihän astrid edes paljastanut mitä on törsännyt.
Kun kyseessä on ensteksi yhteiskunnan raha ja jatkeena lainaraha eli korkomenot päälle,
niin on suorastaan rikollista tuollainen politiikka.