Katse peiliin!

ttiitt

Kaikki huonosti käyttäytyvät, villit kakarat eivät ole adhd, tms sellaisia lapsia.
Jotkut vanhemmat piiloutuvat tällaisten diagnoosien taakse, kun eivät ole ajoissa kiinnittäneet kasvatustapoihin huomiota, esimerkiksi rajoihin, (rajat on rakkautta vs. vapaa kasvatus) rangaistuksiin, käytöstapoihin ja muiden huomioimiseen.

Helppo se on syyttää omaa "huonokäytöksistä" lasta käytöshäiriöiseksi tai muuksi, jos ei itse ole aikanaan huomioinut tai kasvattanut lasta kunnolla! Omassa itsessä ei nähdä mitään vikaa. Näitäkin oikeasti on, tietty varmasti se vähemmistö, mutta kuitenkin.

Tsemppiä heille jotka oikeasti ovat huomioineet lapsensa, kasvattaneet ja joilla on "vaikeita" lapsia.
Oikeastihan lapset eivät halua olla vaikeita..

6

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tttyyyyt

      Mikäköhän on oikeasti sun pointtisi?

      • hihhhiih

        osaa lukea aloittajan viestiä?????


    • chloe81

      Tekstisi oli kuin minun suustani!

      Sanoin juuri muutama päivä sitten noin että tämä "adhd on vaan hyvä tekosyy" kurittomien lasten vanhemmille.

    • 16

      Kertoisitko yksityiskohtaisesti ja tarkkaan, miten voi piiloutua diagnoosin taakse?
      Mitä sillä tarkoitat?

      Diagnoosista huolimatta kaikki neurologisten oireyhtymien lapset eivät pääse nykyään kuntoutukseen, mutta ilman diagnoosia sen saamiseen ei ole pienintäkään mahdollisuutta. Kuntoutus voi kuitenkin auttaa lasta suuresti ja mitä nuorempana siihen päästään, sitä parempiin tuloksiin päästään.

      Onko tuollainen arvostelija siis tuomitsemassa lasten saaman kuntoutuksen vai mistä on oikein kysymys?

      Toisaalta ilman kuntoutusta jääminen voi kyllä helpostikin johtaa käytöshäiriöihin. Tämä on erittäin huomionarvoinen seikka, mikä on unohtunut päättäjiltäkin.

      • villikon äiti

        Että paljonko on sitä omakohtaista kokemusta. Meillä alkoi vauhdikkuus neljän päivän iässä, jolloin lapsi alkoi kääntyilemään. Miten ehdin pilata lapseni, kun oltiin vielä synnärillä :) Veikkaanpa kuule, että paljon enempi on lapsemme eteen tehty, kuin keskiverto lasten kanssa joutuu tekemään. Edes niiden vilkkaampien.

        Mutta tiedätkö aloittaja, itse ajattelin aika samalla lailla, kunnes kolahti ihan omalle kohdallle. Siinä niitä suomuja silmiltä putoili. Minä, kasvatusalan ammattilainen, en ymmärtänytkään yhtäkkiä enää yhtään mistä on kyse. Ja muut lapsemme ovat ihan helppoja, normaaleine kehitysvaiheineen. Mutta tämä yksi, se lapsi vaan jaksaa kerta toisensa jälkeen yllättää. Eikä valitettavasti usein kovin positiivisella tavalla. Mutta ehdottomat vahvuutensa on hänelläkin.


      • 22
        villikon äiti kirjoitti:

        Että paljonko on sitä omakohtaista kokemusta. Meillä alkoi vauhdikkuus neljän päivän iässä, jolloin lapsi alkoi kääntyilemään. Miten ehdin pilata lapseni, kun oltiin vielä synnärillä :) Veikkaanpa kuule, että paljon enempi on lapsemme eteen tehty, kuin keskiverto lasten kanssa joutuu tekemään. Edes niiden vilkkaampien.

        Mutta tiedätkö aloittaja, itse ajattelin aika samalla lailla, kunnes kolahti ihan omalle kohdallle. Siinä niitä suomuja silmiltä putoili. Minä, kasvatusalan ammattilainen, en ymmärtänytkään yhtäkkiä enää yhtään mistä on kyse. Ja muut lapsemme ovat ihan helppoja, normaaleine kehitysvaiheineen. Mutta tämä yksi, se lapsi vaan jaksaa kerta toisensa jälkeen yllättää. Eikä valitettavasti usein kovin positiivisella tavalla. Mutta ehdottomat vahvuutensa on hänelläkin.

        Näin se monesti näissä asioissa menee, ei ymmärretä, ennen kuin kolahtaa omalle kohdalle.

        "Minä, kasvatusalan ammattilainen, en ymmärtänytkään yhtäkkiä enää yhtään mistä on kyse."

        Kirjoituksesi osoittaa myös sen, että edelleen, vielä tänäkin päivänä on neuvola-, päiväkoti- ja koulujen ammattilaisilla puutteita tunnistaa näitä oireyhtymiä. Ja oikeaa tietoa pitäisi saada NIMENOMAAN VANHEMMILLE, että ymmärtäisivät hakea neurologian puolelta oikeaa apua lapselleen.

        Joku totesikin edellä, että ainakin hoitamattomana AS ja ADHD aiheuttavat helposti myös niitä kuuluisia käytöshäiriöitä. Ei kai kenelläkään mitään sitä vastaan liene, että lapset saavat oikeaa hoitoa ongelmiinsa?

        Asiatonta ja ymmärtämätöntä ilkeilyä ap:llä tuollainen ajattelu, mutta jos se tekee sinut jotenkin onnelliseksi, niin jatka ihmeessä samaa rataa :) Lasten oikeuksien kanssa oikean hoidon ja avun saamiseen sillä ei kuitenkaan ole mitään tekemistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      225
      2960
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      184
      2606
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      110
      1227
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      135
      1144
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1078
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1060
    7. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1055
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      348
      1022
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      959
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      808
    Aihe