Kuka saa saa lentää kaupungin laskuun ? Äitee ei ei oo koskaan lentänyt, herrat ja rouvat on lentänyt liiankin kanssa. Annetaan lippu eläkeläisille, pääsevät käymään Helsinkiin. 100 000 on kaupungin osuus Rengonharjulta.
Kuka lentää ?
Äitee ilmaan
5339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meno lentäen ja paluu junalla, äitee on demokraatti, ei halua meno paluuta jotta joku toinen saa lentää. Vanhuksille virkistystä, anomuksia vaan kaupungintalolle.
Joo, äitee on ollut koko aikuisen ikänsä töissä ja maksanut kiltisti veronsa pennilleen. Nyt kaupunki voisi maksaa vähän takaisin ja päästää äitee oikeen lentämään. Olishan se kiinnostava elämys äiteelle päästä hyväpalkkaisten hallitusherrojen ja rouvien ja kaikki mahdolliset veronkiertotemput käyttäneiden yritysihmisten seuraan kerran elämässään.
Samalla kun Lapua tukee sjoen lentoja se vaikeuttaa junien pysähtymistä lapualla. Kas kun molempia ei voi saada. Junat pysähtyy vain jos on matkustajia tarpeeksi.
paljon nopeammin ollaan vaasan lentokentällä isot koneet eikä tarvitse tukea. tuloo omillaan toimeen. seinäjoen kenttä ei tule koskaan kannattamaan. se on totuus,pakollinen ylläpito imagon takia ei kanna kauas. ...Vanha sanonta.... Jos on ollu hukkuneena tunnin........ on turha enää elvyttää.
Kaksi johtavaa virkamiesta lensi yli "käenpesän" Ouluun savustuksen ja työpaikkakiusaamisen tuloksena.