Ruotsilla hyvä joukkue jo...

Olipas hyvä peli Illalla Ruotsin-Venäjän välillä.
Vaikka Ruotsillakaan ei suuremmin näissä kisoissa tähtiä ole(vielä) niin hyvin pojat pelas.

Toivottavasti Colorado tippuis ja Forsberg tulis kisoihin,sais seurata taiturin peliä.
Niin ja vielä Sundin jos Toronto tippuu jatkosta pian(4-0)
10374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hyvä provosointi!!!!!(mutta tartutaan syöttiin)Eihän noita kahta halua kukaan selvä järkinen suomalainen nähdä MM-kisoissa varsinkaan jos on edes promillen mahd.että Ruotsi tulee Suomea vastaan MISSÄÄN vaiheessa.Oikeessa oot että taitavia pelaajia ja liian taitavia olleet aina suomalaisille joten "no thanks" eikä missään nimessä kisoihin noita kahta.Katsellaan niitä vaikka mielummin vanhoilta MM-lätkä nauhoilta ja ihastellaan siellä niiden taituruutta(ja haaveillaan josko meilläkin olis joskus tommoset pelaajat)

Äänestä

Ruotsi on aina tasaisen tappava MM-kisoissa. Tuli taas todettua Venäjää vastaan. Ruotsi jatkaa loppuun asti panikoitumatta ja yliyrittämiseen sortumatta, joukkue-hengessä. Jostain kumman syystä Ruotsilla ja Tsekillä tuntuu olevan kyky tasoittaa vaikka loppuminuuteilla vuodesta toiseen. Ehkä Slovakialla on samaa ja Usalla välillä muuten vaan moukantuuria. Kuinkas muuten.

Pitää vaan Suomella "pään kestää", ettei tule tyhmiä jäähyjä eikä hermostumista niiden (Ruotsin)vyöryttäessä ehkä taas kolmannen erän lopussa. Tosin kyllä nuo ruotsalaisetkin jäähyjä ottavat.

Unelmafinaali loppuottelussa olisi Suomi-Ruotsi tai Suomi-Venäjä. Siis siinä tapauksessa tietysti, että Suomi voittaisi. Ja Suomihan voittaa. Pääasia ettei Ruotsi,Tsekki eikä Usa voita. (Oma mielipiteeni :) Itävaltaa käy vähän sääliksikin. Miten helvetissä ne taas menettivät sen johtonsa, nyt heikennyttä Sveitsiä vastaan.

Toivottavasti Mats Sundin ja Peter Forsberg tulevat Ruotsin joukkueeseen. Olishan se nimittäin hienoa nähdä taas Mats Sundinin ja Forsbergin nyrpeät ilmeet finaalin päätyttyä Suomelle, kun Suomi olisi kukistanut Ruotsin "lähes kaikkine tähtineen".Eipä jäisi mitään jossiteltavaa. No kaipa se Selännettä ja Koivuakin vaatisi. Ees jompaakumpaa. Myös Raimo Helmisen "maagiset syötöt" olisi ollut ehkä kiva nähdä vielä näissä kisoissa.

Ruotsi on nyt täysi ja kaunis vappuilmapallo,mutta se vuotaa. :)

Äänestä
  • Tottakai Ruotsi voittaa eikä sitä edes kannata laskea onnen piikkiin vaan taidon ja yrittämisen. Sveduilla nimittäin on sitä jotakin mitä suomalaisilta puuttuu eli sisua.Suomalainen sisu on ollut jo vuosia pelkkä vitsi mutta hemmetin hyvä ettei se ole tuon kauemmaksi karannut,mahdollisesti se vielä joskua aikojen saatossa osaa takaisinkin tänne.
    Joka tapauksessa Ruotsi ykkönen,Suomi perinteiseen tapaan sijoilla 4-6.
    Heja Sverige vad Ni är bra,heja, heja, heja.

    Äänestä

  • Voi olla hiljasta Sundinin tulon kohdalla. Mies on loukkaantunut eikä pelaa edes pleijjareissa Toronton mukana.

    Äänestä

  • Päällikkö kirjoitti:

    Voi olla hiljasta Sundinin tulon kohdalla. Mies on loukkaantunut eikä pelaa edes pleijjareissa Toronton mukana.

    ei taida Forsberg tulla,taitaa joutua leikkaukseen.
    toivottavasti Sundin jää pois kisoista.

    Äänestä

  • ########## kirjoitti:

    ei taida Forsberg tulla,taitaa joutua leikkaukseen.
    toivottavasti Sundin jää pois kisoista.

    Jää pois kisoista. Mies on loukkaaantunut eikä tule kisoihin.

    Äänestä

Joo jos forsberg ja sundin tulee mm-kisoihin niin peli menee ihan homoiluks!!!!!

Äänestä

Venäjä on kyllä vähän huono mittari.

Äänestä

Ruotsi on hyvä, mutta jotain puuttuu kun tossa seurailin eilistä matsia Venäjää vastaan. Jotain puuttu molemmilta!peli oli välillä aika sekasortoa, siinä missä molemmat joukkueet hosuu ja ottaa jäähyjä, Suomi pelaa rauhallisesti.

Suomella on aika kovat kisahermot tänävuonna! Ei ole kovin tuskasen näkösiä ollut pelaajat, eikä valmentajakaan. Oikeesti ne pimittää nyt jotain, niillä on joku ihme taktiikka mikä tulee näkymään varmaan jo tänäiltana. Uskosin ettei Slovakia odota Suomesta sellasta vastusta mitä ne tulee olemaan.=)

Äänestä
  • sitten oikein kävikään?Että kovat kisahermot ja silleen?Taitaisi olla parempi jo uskoa missä mennään ja antaa asian olla. Sijat 4-6 ovat vielä mahdollisuuksien rajoissa mutta mitäs me niistä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tommy kirjoitti:

Olipas hyvä peli Illalla Ruotsin-Venäjän välillä.
Vaikka Ruotsillakaan ei suuremmin näissä kisoissa tähtiä ole(vielä) niin hyvin pojat pelas.

Toivottavasti Colorado tippuis ja Forsberg tulis kisoihin,sais seurata taiturin peliä.
Niin ja vielä Sundin jos Toronto tippuu jatkosta pian(4-0)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu