Voi iiik!

Mirke

Meidän poni vaan lihoo lihoo ja lihoo, mitä vois tehä. Kaiken lisäks se saa tosi herkästi ähkyn ja mahahaavan. Ratsastaessa takapää tippuu maahan että poni melkein istuu. ruokavalio koostuu tällähetkellä kourallisesta kivennäistä, 8 kiloo heinää päivässä mut ei mitään muuta ja poni senkun vaan lihoo

5

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vihaan_ähkyjä

      Terse,
      mää oon kuule sitä mieltä et sun pitäis antaa sille sun rasvapallerolle yx teelusikalline mulskun herkkuu (Mullin Herkku.) ni sit ne useinmiten laihtuu..
      tai sit viet sen kuntosalille niinku ihmisten koska siel on niinku juoksumatto jol se voi niinku juosta koska kai ny jos se kirmaa maastossa ni sitä häiritsee kaikki stnan heinät ja muut herqut ni sit se alkaa syömään niitä ja sen takapää tippuu maahan. ei sen tarvii ees pysähtyy et se saa syötyy niit!
      kolmas ja viimenen vaihtoehto on rasvaimu. niitä tehdään myös hevosille. eikä maksa ees paljoo (x ainaka niille jotka on tuottanu omist hevosistaa ruokaa ja saanu sen kaut rahaa. oikeesti iha hyvä bisnes.. sori jos loukkasin mut mun iskä aina sanoo et lemmikit = ruoka.
      nomut täs kaikki täl kertaa (x moikka ja pärjäile pysy vahvana ja rakasta heppaas vaik se onki läski.

      • Mirke

        ok...


      • vähitellen
        Mirke kirjoitti:

        ok...

        Jos hevonen vain lihoo, vaikka liikuntaa on (vähitellen) lisätty ja ruokaa (vähitellen) vähennetty, kannattaisi eläinlääkärin vilkaista pollea. Suurin osa poneista kuolee huomattavaan ylipainoon.


      • Ellu86

        mikä hiton teini sie luulet olevas!!.. Annan sulle sellaisen neuvon mirke että vähennä heinän määrää :)


    • joku vaan....

      kokoinen poni on? koska shetu joka on tehokas ruuan käyttäjä ja mahdollisesti viel pieni kokoinen ei tartte 8kg heinää. ja se on ylensä heinä mikä lihottaa eikä kaura. joten vähennä heinää. jos ei auta niin sit tohtoriin yhteyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      35
      3862
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3444
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      110
      3397
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3158
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      84
      3131
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2815
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2600
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2493
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      46
      2443
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2176
    Aihe