Haastattelu

Down beat

Yhdysvaltalaisessa Down beat jazzlehdessä on haastattelu Heikki Sarmannosta. Hän kertoo urastaan pitkälti, mutta artikkelin lopussa kun häneltä kysytään muusikoista ja laulajista joita hän arvostaa, hän kertoo näin:

" Olen ollut yhteistyössä suomalaisen oopperalaulaja Jorma Hynnisen kanssa ja häneltä olen oppinut paljon. Olen myös oppinut arvostamaan taidelaulajia paljon ja ymmärrän sen valtavan lahjakkuuden ja työmäärän mikä taidelaulaja joutuu tekemään päästäkseen huipulle.
Sarmantoa harmittaa, että Jorma Hynnisen kanssa suunniteltu levy Lauri Viidan runoihin tehdyistä lauluista jäi toteutumatta Hynnisen maailmanvalloituksen takia"
Lehden toimittaja mainitsee vielä jutun lopussa Jorma Hynnisen olevan yksi kaikkien aikojen parhaimmista oman äänifakkinsa edustajista ja olevan hyvin tunnettu Yhdysvalloissa. ( Tämä oli oma käännokseni.)

Tässä nyt tuli viimeinkin todiste aikaisemmin kirjoitettuun juttuun, että Sarmanto oli suunnitellut ykkösvaihtoehdoksi Jorma Hynnistä Viitalevyyn.
Se, että hän vielä vuosikymmenien jälkeen harmittelee asiaa, ei ole kovin mairittelevaa Tapani Kansalle.

15

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sepitini

      Ne Lauri Viidan runoista sävelletyt laulut on kuin Tapsalle tehty. Ei niitä kukaan ainakaan paremmin laulaisi. Ei Hynninenkään.

      • hahahahaha

        hahahahahah...


      • ...

        Sepittelehän sinä Sepitini vaan omiasi ja naurata meitä :D


      • Efraimi

        Ilmeisesti Sarmannon mielestä olisi laulanut kun vielä harmittelee, että levytys ei Hynnisen kanssa toteutunut.


    • 1000

      ihan mairittelevaa Tapsalle, jos maailman kaikista laulajista Tapsa tuli toisena mieleen Sarmannolle.

      • Dusterer

        Ensinnäkin Kai Hyttinen tuli toisena laulajana mieleen.


    • none ja kone

      Tuohan ei todista yhtään mitään.

      • Fasuli

        Harmi vaan, että Hynninen oli maailman parhaimmissa oopperataloissa kiinnitettynä, eikä tehnyt tätä Viidan levyä, joka olisi ollut vertaansa vailla.
        Toisaalta joku Viidan levy ja laulaminen maailman suurimmissa oopperataloissa eivät ihan samalle viivalle asetu.


    • MomentInSpace

      Mitä juttua tarkoittanet. Aiemmin on tällä palstalla esitetty, että ensimmäisenä Sarmanto olisi pyytänyt Kai Hyttistä ja toisena Jorma Hynnistä (http://keskustelu.suomi24.fi/node/9040267). Kuinka mairittelevana pidät oopperalaulajan kannalta tilannetta, jossa laulusarjaa tarjotaan ensin iskelmälaulajalle ja vasta sitten oopperalaulajalle.

      Lopulta tuolla asialla ei kuitenkaan ole mitään merkitystä. Pitää olla oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Tapani Kansa oli ja purkitti erään kaikkein parhaista levyistään.

      • Oopana

        Tottakai sillä on merkitystä. Tapani Kansa oli Sarmannon mielestä ilmeisesti vasta kolmanneksi paras. Linkittämässäsi ketjussa kylläkin annettiin ymmärtää, että Kansa painosti Sarmantoa, että hän levyttäisi Viidan runoja.
        Ilmeisesti Kansa ei ollut Sarmannon mielestä sopiva edes esittämään Betonimylläriä.

        Kai Hyttinen on loistava tulkitsija. Kaj. Chydenius käyttää häntä vaativimpien laulujen tulkitsijana. Kai Hyttinen hakkaa laulajana ja tulkitsijana Tapani Kansan 6-0.


      • Oopana
        Oopana kirjoitti:

        Tottakai sillä on merkitystä. Tapani Kansa oli Sarmannon mielestä ilmeisesti vasta kolmanneksi paras. Linkittämässäsi ketjussa kylläkin annettiin ymmärtää, että Kansa painosti Sarmantoa, että hän levyttäisi Viidan runoja.
        Ilmeisesti Kansa ei ollut Sarmannon mielestä sopiva edes esittämään Betonimylläriä.

        Kai Hyttinen on loistava tulkitsija. Kaj. Chydenius käyttää häntä vaativimpien laulujen tulkitsijana. Kai Hyttinen hakkaa laulajana ja tulkitsijana Tapani Kansan 6-0.

        http://pomus.net/001567


        Siinä tietoa Kai Hyttisestä.


      • MomentInSpace
        Oopana kirjoitti:

        Tottakai sillä on merkitystä. Tapani Kansa oli Sarmannon mielestä ilmeisesti vasta kolmanneksi paras. Linkittämässäsi ketjussa kylläkin annettiin ymmärtää, että Kansa painosti Sarmantoa, että hän levyttäisi Viidan runoja.
        Ilmeisesti Kansa ei ollut Sarmannon mielestä sopiva edes esittämään Betonimylläriä.

        Kai Hyttinen on loistava tulkitsija. Kaj. Chydenius käyttää häntä vaativimpien laulujen tulkitsijana. Kai Hyttinen hakkaa laulajana ja tulkitsijana Tapani Kansan 6-0.

        Sinä varmaankin kirjoitat aikanaan Kai Hyttisen muistokirjoitukseen: mies, jolle Heikki Sarmanto tarjosi ensimmäisenä levytettäväksi sävellyksiään Lauri Viidan runoihin. No, ehkäpä et sittenkään. Kai Hyttinen päätti asian mainiosti. Tapani Kansan Viita-esitykset ovat niin hienoja, että vain harvat laulajat voivat yltää samaan tai parempaan. Kai Hyttisen esitykset Chydeniuksen Viita-sävellyksiin ovat vaatimattomampia kuin Kansan esitykset Sarmanto-sävellyksiin. Eroa syntyy jälkimmäisen parivaljakon hyväksi sävellyksissä, sovituksissa ja laulussa.


    • Hynninen ei ois ikinä yltänyt Tapsan veroisiin tulkintoihin noista Betonimylläri lauluista. Nuo laulut kun vaativat vahvaa eläytymistä, tyylitajua ja tekstin sisäistämistä, eikä jotain teennäistä oopperamongerrusta.

      • Ei sammakoita

        Se on sinun mielipiteesi. Heikki Sarmannolla on toisenlainen mielipide, koska hän vieläkin harmittelee ettei saanut parasta mahdollista esittää näille lauluille. Asia on selvästikin painanut Sarmantoa.

        Vai onko Sarmannon pää jo pehminnyt, että hän päästelee sammakoita suustaan? Miten luulet?


    • MomentiInSpace

      Sarmannosta löytyi artikkeli Kansan Uutisista vuoden takaa http://www.kansanuutiset.fi/kulttuuri/musiikki/1906918/heikki-sarmanto-on-kotipesalla-improvisoidessaan. Siinä on monia mainioita kohtia. Tässä pari esimerkkiä:

      – On hyvä muistaa, että elämässä, taiteessa, missä tahansa myös pieni voi olla samalla suurta ja kaunista. Aina ei tarvita suuria massoja ja hysteriaa, eloisa Heikki Sarmanto sanoo.

      – Olen pitkälti itseoppinut säveltäjä, joka kirjoittaa musiikkia omalla tavallaan. Musiikillisen persoonan kehittymiseen vaikuttaa suuresti myös omaehtoinen musiikintutkistelu ja omat metodit, joita ei välttämättä löydy oppikirjoista, Sarmanto sanoo.

      Sarmanto on opiskellut Sibelius-Akatemiassa, mutta opinnot jäivät kesken. Noin käy joskus. Se ei välttämättä tarkoita sitä, että olisi lahjaton.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      218
      1481
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1296
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      4
      1138
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      17
      1126
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      948
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      920
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      885
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      860
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      38
      806
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      805
    Aihe