Asuntovelka sukulaiselta

Kuinka käy, jos otan varakkaalta sukulaiselta ison velan asunnon ostoa varten, ja tämä sukulainen kuolee ennen kuin velka on maksettu takaisin.

Voisivatko tämän sukulaisen perilliset teoriassa eräännyttää velan heti maksettavaksi.
3939
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eikös suku ole pahin kannataako jos tulee jotain vaikeuksia.

Äänestä

Jos teette jonkun keskinäisen sopimuksen paperille ja sovitte asiat, niin sillon tehdään niinku paperissa seisoo. Jos asia ei ole etukäteen sovittu niin sitten menee kai kuten laki määrää.

Jos homma jää kädenpuristusten varaan niin sit voi sattua ihan mitä vaan.

Yksityishenkilöhän voi tehdä hiukka erilaisia sopimuksia kuin esim. pankki.

Äänestä

Otin aikanaan ensi asunnon ostoon lainaa vaarilta. Pelkäsin myös silloin, että mitä tästä seuraa, mutta teimme virallisen velkakirjan jossa määrittelimme kaikki mahdolliset asiat, maksu suuruus, eräpäivä, ja lisäksi mahdollisen kuoleman tapauksen vuoksi määrä-ajan johon mennessä minun tulisi hoitaa velka jos näin käy. Ja sitten velkakirjaan todistajaksi kaksi perillistä, näin he tietävät jo etukäteen, että tämmöinen on olemassa ja pystyy neuvottelemaan jatkosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


----- kirjoitti:

Kuinka käy, jos otan varakkaalta sukulaiselta ison velan asunnon ostoa varten, ja tämä sukulainen kuolee ennen kuin velka on maksettu takaisin.

Voisivatko tämän sukulaisen perilliset teoriassa eräännyttää velan heti maksettavaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu