Helluntaipastori sai anteeksi lapsen hyväksikäytön
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010082512233247_uu.shtml
Näin toimii kristillinen laupeus.Kaikki annetaan anteeksi, kun vetoaa työuupumukseen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010082512233247_uu.shtml
Näin toimii kristillinen laupeus.Kaikki annetaan anteeksi, kun vetoaa työuupumukseen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ja perhe kommentoi, että antaa anteeksi, koska ei tahdo katkeroitua. Olis kiva tietää, mitä itse uhri tästä ajattelee? Antaako hän anteeksi, eikö hän ole pienimmässäkään määrin katkera tuosta?
Perhe ei koskaan tule hyväksymään tekoa, vaikka he ovatkin antaneet ihmiselle anteeksi. Eikä pidäkkään hyväksyä. Mutta jos jää kiinni omaan vihaansa, se tekee vihan kahleet joista ei pääse irti muuten kuin antamalla ihmiselle anteeksi. Eivät toimittajat välttämättä tiedä, että anteeksi voi antaa hyväksymättä tekoa. En tiedä mitä uhri ajattelee, entäs muut nuoret ympäri katuja, jotka kokeilevat huumeita je heillä on samanlaisia kokemuksia siitä johtuen, joita vanhemmat eivät saa ikinä tietää.
Meinaatko, että joku ei tiedä, että anteeksi voi antaa hyväksymättä tekoa? Jos teon hyväksyy, mitä silloin edes antaisi anteeksi? Koko anteeksi antamisen pointtihan on juuri se, että joku on tehnyt väärin ja sen vääryyden antaa hänelle anteeksi - ei se, että kukaan ei tehnyt mitään epähyväksyttävää. Vai miten sinä anteeksi antamisen määrittelet?
Ai tämä olikin näitä vanhoja, nostettuja ketjuja.
Eivät ihan originaaleja, mutta joku on ainakin yrittänyt.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9285452
No mutta selvähän se, hänhän on tehnyt parannuksen. Eihän siinä sitten mitään, kun on kerran parannuksen tehnyt.
Tää kuva on kyllä lestoille irvailua, mutta sopinee tähänkin:
http://freepathways.files.wordpress.com/2010/05/rippisalaisuus-rannan-kuva.jpg
Misäts sinä tiedät onko se niin selvää? Sellainen kuva nyt ainakin on, ja seurakunta katsoo kyllä tarkkaan ettei tämä miekkonen mene enää lapsien lähellekkään, kyllä siellä niitä tarkkailijamummoja riittää...!
"- Hän oli sivussa virasta kiellon ajan. Asiat on käsitelty, hän on tehnyt parannuksen ja sovittanut rangaistuksensa."
- Puolen vuoden ehdollinenko on rangaistuksen sovittamista?
"Pastori selitti myöhemmin tekemisiään helluntailaisten RV-lehdessä syyttäen tapahtuneesta työuupumusta, joka johti harkintakyvyn pettämiseen."
- Ei ilmeisesti ollut tarpeeksi uuvuksissa, kun tuohon vielä virtaa löytyi.
Älkää uhohtako että pdofiilejä ei ole pelkästään kirkon alueella, vaan voi olla missä tahansa.
Pappi sanoi työuupumuksen olleen hyväksikäytön syy. Eikä tuossa ole kysymys pedofiliasta, vaan 15-vuotiaan alaikäisen seksuaalisesta hyväksikäytöstä (tai raiskauksesta).
Olisi kuulunut saada pysyvät potkut ja vaihtaa ammattia. Mielummin vaikka kunnollinen ateistinen leipäpappi sinne, kuin tuollainen ryökäle. Ihan sama miten uskoo, kunhan teot eivät ole tuota luokkaa.
Lapsen hyväksikäyttö pastorilta helluntaiseurakunnassa annetaan helpommin anteeksi, kuin kirkkoherran sukupuolenvaihdos luterilaisessa? Ehkä kirkkoherran on vaikeampi tehdä asiassa "parannusta", vaikkei mitään tarvetta sille olisikaan
Jos maailman rakkauskeskeisimmäksi uskonnoksi itseään väittävä uskonto ei suostu hyväksymään sukupuolta vaihtanutta papikseen, mutta pystyy olemaan turvapaikka pedofiilille, niin sen luulisi kertovan jotain kyseisestä uskonnosta. Olkoon mikä suuntaus tahansa.
Tällä kommentillasi asetit pedofiilit sukupuolta vaihtaneiden edelle. Pieni mutta tärkeä huomautus: pedofiilit eivät vaikuta vain itseensä.
Raamatun pitää repiä ja polttaa, jos joku pappihintti koskee lapseen!
Jeesus runkkaa taivaasssa vain, ja saa orkut kun katsoo ,mutta ei auta!
tv. Raamattu ja kirkko, Uskossa Jumalaan (siis minä ei Raamattu!!!!!!!!!)
1. Poltat rakennuksen, ilman että kenellekään tapahtuu mitään.
- 10 vuotta vankeutta.
2. Raiskaat lapsen.
- Käytännössä ei rangaistusta.
Tietenkin, kohdassa 1 kyseessä oli ateistin polttama kirkko. Kohdassa 2 oli lapsia raiskaava pappi.
tulee mieleen tää:
http://naurunappula.com/510489/tee-mita-teet.jpg
http://naurunappula.com/514777/tee-mita-teet-2.jpg
http://naurunappula.com/514779/tee-mita-teet-3.jpg
"Pastori selitti myöhemmin tekemisiään helluntailaisten RV-lehdessä syyttäen tapahtuneesta työuupumusta, joka johti harkintakyvyn pettämiseen."
- Eikös uupumus ole mediaslangia ja tarkoita sitä, että pastori oli niin kännissä ettei muistanut Raamatun ohjeita? Ai mutta eihän Raamatussa kielletäkään lapsiin sekaantumista.
Näyttävät poliisit edelleen tutkivan näitä vanhoja juttuja. Minuakin halusivat vielä puhuttaa vaikka olen jo vuosia sitten lähtenyt helluntaikirkosta.