ovat hyväksikäyttäjien paratiiseja, ja homma jatkuu "Jeesuksen nimessä"
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010082512233247_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010082512233247_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Huomasin, että tapauksesta onkin jo tehty avaus. Hyvä!
Pedofiilit hakeutuu pedofiliaa suojeleviin organisaatioihin. Eli syy on organisaation naivi suhtautuminen "parannuksen" tehneen pedofiilin lupaukseen pedofiliasta luopumiseen. Ne päätökset eivät yleensä pidä. Pedofiilille on aivan sama, mikä usko/lahko/järjestö on kyseessä, kunhan pääsee toteuttamaan taipumustaan. Pedofiilithan ovat itse monesti pedofiilin uhreja olleet lapsina.
Hyvin sanottu. Moni ateisti arvelee että pedofiilit ovat uskovaisia, ehkä osa onkin tapakristittyjä - mutta uskonlahkot tai kirkko antaa vain oivan tilaisuuden harrastaa omaa häiriintynyttä seksuaalisuuttaan.
Netissä ei tarvitse olla uskovainen, eikä lasten kesäleireillä, eikä sukulaisperheen kotona. Nämä ovat kuiten ne yleisimmät pedofiilien iskutekniikat(?).
Seksuaalisuus tai sen häiriö on niin voimakas vietti että hiljainen uskontunnustaminen on hyvin heikko vastus yhtäkkiselle impulsiiviselle käytökselle. Siksi uskonto ei voi parantaa sarjamurhaajia, psykopaatteja ja vastaavia tapauksia. Murhaaja voi kääntyä ja katua Jeesuksen nimissä ja kokea todellisen helpotuksen - uskon näin, mutta tässähän on kyse psykologisesta vapautumisesta eikä todellisesta uskonnollisesta tapahtumasta korkeamman voiman taholta.
Pedofilia on epänormaalimpaa käytöstä kuin varsin normaali uskominen, siten sen esiintyminen ei ole kiinni uskonnosta tai uskonnottomuudesta. Pedofiili vain käyttää uskovaista ryhmää hyväkseen päästäkseen "ihon alle" ja saadakseen hyvin läheisiä kontakteja lapsiperheisiin. Karusti voisi sanoa että vuosien mittainen soluttautuminen on kuin parhaankin CIA-agentin tasoa rikollisliigassa. Pedofiili saattaa jopa olla mielestään uskovainen, rukoilee jne mutta syvällä sisällä on todellinen tarve.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/93153-”tama-altistaa-pedofilialle-kirkossa”
Tuossa linkki, alla pätkiä tutkijan mielipiteistä pedofiliasta kirkon/lahkon sisällä.
"Kirkon ja seurakuntien hierarkkinen, auktoriteetteihin perustuva organisaatio altistaa pedofilialle, arvioi oikeus- ja kriminaalipsykologian dosentti Jaana Haapasalo.
"Kriminaalipsykologiaa ja rikollisten taustoja tutkinut Haapasalo ei sinällään väitä, että kirkon piirissä olisi määrällisesti muita vastaavan kokoisia organisaatioita enemmän pedofiliaa. Silti sitä on."
"Valta-asema antaa psyykkisesti sairaille henkilöille mahdollisuuden muiden ihmisten ja lasten manipulointiin.
–Lapsi hakeutuu esimerkiksi leiriohjaajan seuraan ja luottaa häneen. Uskoo, mitä hän sanoo, kertoo ja lupailee, pohtii Haapasalo."
"Seksuaalinen kiinnostus lapsiin on mahdollista havaita huolellisissa psykologisissa tutkimuksissa. Niiden avulla voidaan seuloa lasten kanssa työskenteleviksi ihmisiä, joilla ei tällaisia perversioita ole."
Tuo viimeinen oli tärkeä. Eli kirkot, lahkot ja järjestöt voisivat tutkia pappinsa, saarnamiehensä ja työntekijänsä etukäteen välttyäkseen näiltä pedofiileilta.
Onkelmaksi tulee tietysti erityisesti tietyissä uskonsuunnissa (karismaattiset vapaat suunnat ja evankelioimisliikkeet) sellainen uskomus että Jeesus parantaa pedofiilin ja häntä pidetään "parannuksensa" jälkeen muuttuneena. Ja näin ei todellisuudessa kuitenkaan ole. Näin sairas käyttäytyminen voi jatkua kenenkään estämättä. Lapset ovat vaaraassa näissä uskonlahkoissa!!!
Hallelujaa!
Ken tietää, mitä tämä "kielillä puhuttu" lause tarkoittaa?
Kerro ihmeessä, jotain yliluonnollistako lie ladattu tuohon lauseeseen?
nämä tyypit ei ole "oikeita" uskovia. Sitäkö yrität sanoa?
"Pedofilia on epänormaalimpaa käytöstä kuin varsin normaali uskominen, siten sen esiintyminen ei ole kiinni uskonnosta tai uskonnottomuudesta"
- Uskovaisuus on normaalia, koska sitä niin runsaasti esiintyy, mutta tervettä se ei ole. Siinä se ero.
Pedofiili uskonnon yhteydessä ei ole oikea uskovainen, koska hänen tavoitteensa on jotain muuta - ei hengellinen. Mikä on oikea uskovainen, en tiedä - ehkä määritelmäksi riittää vain se että uskoo oikeasti, eli ei kyseenalaista omaa uskoaan. Oli kohde mikä tahansa.
Uskovaisuus on normaalia ihmisen käytöstä, tervettä tai ei - se on erittäin inhimillistä.
Jos haluat mustamaalata uskovaisia ja erottaa heidät "meistä muista", voit toki keksiä siihen mitä erilaisempia erottajia.
Sinä otit taas esille sen surullisenkuuluisan no true scotsman-argumentin.
Jos uskoo johonkin jumalolentoon, on oikea uskovainen, vaikka mitä muuta ikinä tekisi. Is that clear?
Minä en mustamaalaa uskovaisia, te onnistutte siinä ihan itsekin.
http://www.etymonline.com/index.php?term=hallelujah
Taustatukimus Irlannissa ja Italiassa katolisen kirkon poikakotien tapahtumista osoitti että Katrolisen kirkon suojiin oli hakeutunut homoseksuaaleja pidättäytyäkseen seksistä. Jostakin syystä heitä joutui poikakoteihin työskentelemään.