Omakotitalo toiveena

ex remontoija

Olisi tonttikin hyvällä paikalla. Tontilla on vanha ok-talo, jossa asumme. Se on kuitenkin vähän epäkäytännöllinen, energiasyöppökin kovimmilla pakkaskausilla.
Tarkeneminen ei ole kuitenkaan mikään ongelma kun lämmitykselle on oikeastaan monia vaihtoehtoja. Teetimme siihen muutettuamme 3 uutta lämmitysuunia kun omasta metsästä saa rajattomasti polttopuuta. on myös sähkölämmitys, nyt vielä lämpöpumppukin.

Mut toive on toive. Uudessa matalan energiankulutuksen tilavassa talossa olisi hohtoa. Eri sisäänkäynti olisi tarpeen mahdolliselle ok-talkkarille, jos ei joskus enää jaksaisi pihatöitä tehdä.
Niinpä niin. Uuden talon rakentaminen olisi avaimet käteen teetettynä ainakin 1/3 miljoonan hintainen. Iso talolaina ei pienillä tuloilla toisaalta innosta.

6

669

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pilven päällä tilaa

      Uusi ok-talo. Lopultakin kymmenkunta pakkasviikkoa menee kyllä nykyisessäkin. Eletään velattomassa taloudessa. Meidän tuloilla maksettais uutta taloa kuin kuollutta lehmää viimeiseen elinkuukauteen.

      Ai niin. Onhan lottorivit taas vetämässä. Kuka sitä koskaan tietää vaikka omansa sais pois siitäkin 6 €uron satsauksesta.

    • ......

      asu kerrostalossa vaan

    • että sikäls

      Neljännesvuosisataa on ok-talossa muijan kaa asuttu. On tekemistä vähä kesät talvet. Puutarha tuottaa marjoja on omppui paljon yli omatarpeen.

    • vararikko tuli

      ostin omakotitalon. Homeiseksi paskaksi paljastui. Sen jälkeen en ole nukkunut kunnolla ja taitaapa mennä terveys rahojen ja parisuhteen lisäksi tällä menolla.

      • halpa heikki

        Meitin vanha talo on jyrkkä pellikattoinen lautatalo. Sahanpurut seinissä. Sisäpuolelta tehtiin lämpöeristys.
        Ikkunat ja ovet uusittiin. Teetettiin 4 uutta klapiuunia, takka, pönttöuuneja, silti sähköpatterit ikkunoiden alle.
        Nyt vielä ilmalämpöpumppu. Talo oli hyvällä paikalla, mutta halpa, koska tiedettiin kalliiksi remontoida. Nyt remonttilainat maksettu.


    • <<<

      mun unelma ois valkotiilinen omakotitalo. 4 koiraa. 2 kissaa ja 3 hevosta ja sit siinä lähellä hevostalli jossa kävisin ratsastamassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      111
      5099
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      433
      1619
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      195
      1165
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1133
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      19
      1084
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1020
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      941
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      931
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      836
    Aihe