Juutalaisuus ilman Messias Yeshuaa

Herraa on maailman surullisin asia koko luomakunnassa!

Se on hyvin samanlainen asia kuin Jumalan kuvaksi luotu ihminen kieltää Luojansa sanomalla: "Ei ole Jumalaa!"

Uskominen Jumalaan ei pelasta ketään ihmistä vaan ainoastaa usko Herraan Yeshuaan ja syntyminen elävästä vedestä ja Pyhästä Hengestä Jumalan rakkauden vetäessä mielenmuutokseen ja Jumalan armon kasvattaessa ihmistä pois jumalattomuudesta ja laittomuudesta, sillä nämä molemmat vaikuttavat kaikissa ilman Nasaretilaisen Yeshuan armoa ja totuutta. Kaikki, jotka tahdotte Jumalan vanhurskautta anokaa Yeshuan nimessä eläviä sanoja Ristiinnaulitulta ja ylös taivaaseen Jumalan valtaistuimelle nousseelta Jumalan Ainosyntyiseltä Pojalta anteeksiantamusta ja uutta Elämää ystävänään rakastaen Herraa kaikesta sydämmestä ja kaikista sielusta ja kaikesta mielestä, sillä mitään muuta Tietä ei yksinkertaisesti ole eikä tule.

Autuaat ne, jotka voivat sanoa totuudellisesti "Tule, Herra Yeshua!"

Autuaat ne, jotka tahtovat päästä Kuningas Yeshuan valtakuntaan alaisuuteensa, sillä Nasaretilainen on Herra ja Jumala!
18240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

on, että on olemassa yksi Jumala joka vastaa kaikesta. Ei että on Jumala jossain eläkevirassa ja lavalla touhuaa jumalaksi nostettu ja messiaaksi nimetty ihminen, jota palvotaan rukoillaan ja ihastellaan.Tällainen uskonto on täyttä pakanuutta . Kaikki ovat yksin Jumalan alaisuudessa.

Äänestä
  • Etpä tunne Herraa Jeesusta Kristusta.Hänen golgatallaan Verensä ei ole sinua puhdistanut.Kaikki on annettu Jeesuksen Kristuksen alaisuuteen.Tämä pitää sisällään myöskin tuhat- vuotisen valtakunnan.Tämän jälkeen tuomio ja helvetti tyhjennetään.Kadotuksesta ei ole enää mitään paluuta.Minne puu kaatuu,sinne se myöskin maatuu.Ymmärrä aikoinasi todelinen totuus.Ettei Herra Jeesus sano,menkää pois te kaikki vääryyden tekijät,siihen paikkaan joka on valmistettu perkeleelle ja hänen alaisilleen.En tiedä,mitä haluat sanoa edellä mainitulla sanomallasi?Koska siinä ei ole yhtäkään totuutta.Tee siis parannus ja anna Jeesuksen Veren puhdistaa sinut.Tämä on alku lähtö ja sitä ei voi kukaan muuttaa.

    Äänestä

  • synnit ja Israel ja juutalaiset ovan ensisijaisesti hänen pyhä ja rakas kansansa, sen jälkeen myös kaikki pakanat Herra hyvyydessään armollisena ja totuudellisena Paimenena tahtoo pelastaa Jaloon Öljypuuhun, valittuista juutalaisista, sen jäännöksestä niinkuin on kirjoitettu, samoin niistä, jotka uskovat hyvän sanoman Pyhän Hengen voimassa julistetusta alkaen Jerusalemista kaksi vuosituhatta sitten kaikkeen maailmaan ja kaikille sukupolville Uuden Testamentin hyvän sanoman kautta, sillä Yeshua kuoli meidän ihmisten syntien tähden, hänet haudattiin kalliohautaan, joka on nähtävillä meidänkin päivänä tyhjänä hautana Jeruslamissa lähellä Golgataa, joka myös on nähtävillä, vaikka onkin kärsinyt osin näiden kahden vuosituhannen aikana, sillä myös Stefatus kivitettiin, vaikka rakkaudesta veljiään toi Pyhässä Hengessä esille Jumalan hyvää sanomaa ja piston saatuaan kuulijat, kuten Saulus Tarsolainen, tunnetaan myöhemmin apostoli Paavalina, eivät tehneet parannusta vaan hyökkäsivät kimppuunsa ja veivät Golgatalle ja kivittivät Herran palvelijan, joka näki Yeshuan seisovat Isän oikealla puolella ja rukoili kivittäjiensä puolesta anteeksiantoa, koska eivät tienneet mitä tekivät eivätkä voineet itseään hillitä sillä muistivat ne sanat, jotka Yeshua oli puhut ja olivat tapahtuneet, että rakentaisi ruumiinsa temppelin kolmantena päivänä ja nousisi Isän Jumalan oikelle puolelle ja tulee tuomitsemaan jokaisen sen mukaan mitä elämässään kylvää ja itki Jerusalemin ylpeyttä, kun ei tiennyt että on hyvä nöyrtyä etsikkopäivinään, kun Herra itse siellä lihana ja verenä eli ihmisenä vaeltaa ja sen jälkeen lähettää Pyhän Hengen helluntaina ja korjaa satoa niinkuin ne 3000 sinä päivänä kastettiin Yeshuan maanpäälliseen ruumiiseen, hallelujah Yeshuan nimessä, amen.

    Nyt elämme sukupolvea, joka näkee Yeshuan paluun läheisyyden ja Ilmestyskirjan sinetit kohta aletaan avata ja samoin pasuunat valmistautuvat puhaltamaan ja viimeisessä on merkkisoitto niinkuin Jerikossakin seitsemäntenä päivänä kierrettiin kaupunki seitsemän kertaa, näin myös seitsemäs sinetti alkaa pasuunoilla ja seitsemäntenä tämän maailman Jerikon eli Babylonian Viinipuu saa päällensä Jumalan vihan maljat, sillä ei tule välittämään eikä totellemaan Jumalan iankaikkista evankeliumia, joka tullaan kaikille kansoille julistamaan ja sitten tulee loppu tälle maailmankaudelle, niinkuin on Ilmestyskirjassa kirjoitettu.

    Autuaat ne, jotka uskovat Israelin Pyhään Pelastajaan ja Vapahtajaan ja Sovittajaan, sillä rauhaa Isän Jumalan kanssa ei voida saavuttaa kuin Rauhan Ruhtinaan Yeshuan kautta, sillä on istuu Isän oikealla puolella ja valtikka on kädessään ja autuaat ne, jotka tahtovat laupeutensa tuomion alaisuuteen ja syntiensä lunastukseen ja sovitukseen ja syntyvät elävästä vedestä ja Pyhästä Hengestä, amen.

    Äänestä

  • pois ottaa kansansa kirjoitti:

    synnit ja Israel ja juutalaiset ovan ensisijaisesti hänen pyhä ja rakas kansansa, sen jälkeen myös kaikki pakanat Herra hyvyydessään armollisena ja totuudellisena Paimenena tahtoo pelastaa Jaloon Öljypuuhun, valittuista juutalaisista, sen jäännöksestä niinkuin on kirjoitettu, samoin niistä, jotka uskovat hyvän sanoman Pyhän Hengen voimassa julistetusta alkaen Jerusalemista kaksi vuosituhatta sitten kaikkeen maailmaan ja kaikille sukupolville Uuden Testamentin hyvän sanoman kautta, sillä Yeshua kuoli meidän ihmisten syntien tähden, hänet haudattiin kalliohautaan, joka on nähtävillä meidänkin päivänä tyhjänä hautana Jeruslamissa lähellä Golgataa, joka myös on nähtävillä, vaikka onkin kärsinyt osin näiden kahden vuosituhannen aikana, sillä myös Stefatus kivitettiin, vaikka rakkaudesta veljiään toi Pyhässä Hengessä esille Jumalan hyvää sanomaa ja piston saatuaan kuulijat, kuten Saulus Tarsolainen, tunnetaan myöhemmin apostoli Paavalina, eivät tehneet parannusta vaan hyökkäsivät kimppuunsa ja veivät Golgatalle ja kivittivät Herran palvelijan, joka näki Yeshuan seisovat Isän oikealla puolella ja rukoili kivittäjiensä puolesta anteeksiantoa, koska eivät tienneet mitä tekivät eivätkä voineet itseään hillitä sillä muistivat ne sanat, jotka Yeshua oli puhut ja olivat tapahtuneet, että rakentaisi ruumiinsa temppelin kolmantena päivänä ja nousisi Isän Jumalan oikelle puolelle ja tulee tuomitsemaan jokaisen sen mukaan mitä elämässään kylvää ja itki Jerusalemin ylpeyttä, kun ei tiennyt että on hyvä nöyrtyä etsikkopäivinään, kun Herra itse siellä lihana ja verenä eli ihmisenä vaeltaa ja sen jälkeen lähettää Pyhän Hengen helluntaina ja korjaa satoa niinkuin ne 3000 sinä päivänä kastettiin Yeshuan maanpäälliseen ruumiiseen, hallelujah Yeshuan nimessä, amen.

    Nyt elämme sukupolvea, joka näkee Yeshuan paluun läheisyyden ja Ilmestyskirjan sinetit kohta aletaan avata ja samoin pasuunat valmistautuvat puhaltamaan ja viimeisessä on merkkisoitto niinkuin Jerikossakin seitsemäntenä päivänä kierrettiin kaupunki seitsemän kertaa, näin myös seitsemäs sinetti alkaa pasuunoilla ja seitsemäntenä tämän maailman Jerikon eli Babylonian Viinipuu saa päällensä Jumalan vihan maljat, sillä ei tule välittämään eikä totellemaan Jumalan iankaikkista evankeliumia, joka tullaan kaikille kansoille julistamaan ja sitten tulee loppu tälle maailmankaudelle, niinkuin on Ilmestyskirjassa kirjoitettu.

    Autuaat ne, jotka uskovat Israelin Pyhään Pelastajaan ja Vapahtajaan ja Sovittajaan, sillä rauhaa Isän Jumalan kanssa ei voida saavuttaa kuin Rauhan Ruhtinaan Yeshuan kautta, sillä on istuu Isän oikealla puolella ja valtikka on kädessään ja autuaat ne, jotka tahtovat laupeutensa tuomion alaisuuteen ja syntiensä lunastukseen ja sovitukseen ja syntyvät elävästä vedestä ja Pyhästä Hengestä, amen.

    teille tulee loppu, se on tämän maailmanajan loppu.

    Äänestä

  • kirjoitukset kirjoitti:

    Etpä tunne Herraa Jeesusta Kristusta.Hänen golgatallaan Verensä ei ole sinua puhdistanut.Kaikki on annettu Jeesuksen Kristuksen alaisuuteen.Tämä pitää sisällään myöskin tuhat- vuotisen valtakunnan.Tämän jälkeen tuomio ja helvetti tyhjennetään.Kadotuksesta ei ole enää mitään paluuta.Minne puu kaatuu,sinne se myöskin maatuu.Ymmärrä aikoinasi todelinen totuus.Ettei Herra Jeesus sano,menkää pois te kaikki vääryyden tekijät,siihen paikkaan joka on valmistettu perkeleelle ja hänen alaisilleen.En tiedä,mitä haluat sanoa edellä mainitulla sanomallasi?Koska siinä ei ole yhtäkään totuutta.Tee siis parannus ja anna Jeesuksen Veren puhdistaa sinut.Tämä on alku lähtö ja sitä ei voi kukaan muuttaa.

    kenenkään muun kuin Jumalan alaisuudessa. Idioottiko olet?

    Äänestä

  • 12+13 kirjoitti:

    teille tulee loppu, se on tämän maailmanajan loppu.

    vedestä ja Hengestä. Israel tulee saamaan Hengen vuodatuksen, kun avukseen huutavat Herraa Yeshuaa, ja samoin kaikki pakanakansoista öljy astioissa tulevat pääsemään Uuteen Jerusalemiin. Juutalaisuus ilman Yeshuan Henkeä ei ketään pelasta, eikä pakanakansoista myöskään voi päästä Jaloon Öljypuuhun muutoin kuin Yeshuassa. Autuaat kaikki jotka vaatteensa pesevät Karitsan veressä, vuodattu Golgatan ristillä noin kaksi vuosituhatta sitten. Mitään muuta Tietä ei ole taivaalliseen Siioniin, joka laskeutuu, kun tämän maailmanajan kausi päättyy Yeshuan tulemukseen ja viha maljojen vuodattamiseen.

    Nyt on pelastuksen päivä niille, jotka pyytävät totuuden tuntoa Yeshuan nimessä omaan sydämmeensä Jumalan vanhurskaudeksi, uskon ja toivon ja rakkauden kautta Pyhässä Hengessä.

    Äänestä

oli sikäli oikein, että juutalaisuus on ilman Yeshuaa. Sen jälkeen koko kirjoituys meni täysin hakoteille.

Äänestä
  • juutalaisilla sekä lihallinen että hengellinen juutalaisuus ja sitä tahtoo myös Israelin Pyhä Herra Sebaot!

    Pakanakansoista pelastuneille riittää hengellinen juutalaisuus, sillä lihallinen ympärileikkaus kuuluu lihalliseen juutalaisuuteen syntyneille tai kääntyneille, sen sijaan Messias Yeshuaan pakanakansoista ympärileikkaamattomana syntyneen ei tarvitse leikata lihaansa, sillä on puhdas Jumalan elävien sanojen ja Pyhän Hengen voiman ja hedelmän kautta, sillä vapauttaa niin juutalaisista kuin pakanakansoista sekä omavanhurskaudesta että laittomuudesta.

    Paha sen sijaan pyrkii vaikuttamaan kaikissa sekä omavanhurskautta että laittomuutta, ja sen kavalia eksytyksiä kannattaa jokaisen koetella ja karttaa, sillä palvelijansa etsivät omaansa, eivätkä tunne Israelin Pyhää Herraa Sebaotia, josta on kirjoitettu:

    "Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka. Sinä rakastit vanhurskautta ja vihasit laittomuutta; sentähden on Jumala, sinun Jumalasi, voidellut sinua iloöljyllä, enemmän kuin sinun osaveljiäsi."

    "Sinä, Herra, olet alussa maan perustanut, ja taivaat ovat sinun kättesi tekoja; ne katoavat, mutta sinä pysyt, ja ne vanhenevat kaikki niinkuin vaate, ja niinkuin vaipan sinä ne käärit, niinkuin vaatteen, ja ne muuttuvat; mutta sinä olet sama, eivätkä sinun vuotesi lopu".

    "Istu minun oikealle puolelleni, kunnes minä panen sinun vihollisesi sinun jalkojesi astinlaudaksi"?

    Herran Yeshuan vihollisia ovat kaikki, jotka hänet kieltävät suullaan tai teoillaan, sillä nimeään käyttävät myös laittomat sielulliset, jotka pysyvät valheissaan ja vihassaan, vaikka tekeentyvät vanhurskauden palvelijaksi. Jokainen koetelkoon itseään ja oppiaan, että tuottaa hyvää hedelmää, sillä huonot hedelmät ovat pettämätön keino erottaa aidot opetuslapset teeskentelijöistä, jotka eivät itsekkään tiedä toimivansa väärin, koska Paha on heidät paaduttanut ja eksyttänyt, mutta Jumalan rakkaus vetää heitä parannukseen, mutta ei ole helppoa, koska eivät tahdo ja siten voi nöyrtyä Jumalan ilmoituksen alaisuuteen, niinkuin on kirjoitettu ja selittävät hengelliset sielullisesti vesittäen Jumalan ilmoitusta luomisesta ja Jeesuksen opetuksista ja laittomuudesta ja Jumalan valtakunnasta, mutta tuottavat itselleen perikadon, jos eivät tee parannusta, niinkuin Yeshuaan uskomattomien juutalaisten tulee tehdä, vaikka oma vanhurskaudessaan lain mukaan eläessään Yeshua heitä rakastaisikin, mutta täytyy nöyrtyä Jumalan vanhurskauden alaisuuteen, sillä kaikki ovat tehneet syntiä ja suurimpia on Herran Yeshuan kieltäminen tietämättömuudessä tehtynä kuitenkin ymmärrettävää, mutta tässä ajassa saatetaan hyvää sanomaa sekä juutalaisten että pakanakansoista syntyneiden keskuuteen parannukseksi ja armon ja totuuden vastaanottamiseksi mielenmuutoksessa kaikissa Jumalan Raamatun asioissa Yeshuan nimessä, amen.

    Äänestä

  • Vesa-Ilkka "Balttis jne" Laurion tarkoituksena on,loputon itsensä toistaminen vakaumukselliseen juutalaisvihaan pohjautuen. Ei mitään uutta siis,tavallinen sairas häirikkö on kyseessä.

    Äänestä

  • 6+15 kirjoitti:

    Vesa-Ilkka "Balttis jne" Laurion tarkoituksena on,loputon itsensä toistaminen vakaumukselliseen juutalaisvihaan pohjautuen. Ei mitään uutta siis,tavallinen sairas häirikkö on kyseessä.

    messiasta on maailman surullisin asia, niin iloisin asia olisi maailma ilman kristittyjä.

    Äänestä

  • 6+15 kirjoitti:

    Vesa-Ilkka "Balttis jne" Laurion tarkoituksena on,loputon itsensä toistaminen vakaumukselliseen juutalaisvihaan pohjautuen. Ei mitään uutta siis,tavallinen sairas häirikkö on kyseessä.

    Balttis on tämä Vesa-Ilkka Laurio???

    Äänestä

  • ex ev.lut. kirjoitti:

    messiasta on maailman surullisin asia, niin iloisin asia olisi maailma ilman kristittyjä.

    kaikkea lihallisten juutalaisten keskuudessa ja sitten myös pakanakansojen pelastuneiden parissa. Tämä hengellinen juutalaisuus rakastaa Herraa Yeshuaa kaikesta sydämmestä ja sielusta ja mielestä ja lähimmäisiä niinkuin pelastuksen toivossa olevia tai pelastuksen toivoon tulevia lähimmäisiä, sillä ihmisen sielun pelastus on koko ihmiselämän tarkoitus ja päämäärä ja siksi Jumala loi Paratiisin jo maailman luomisen yhteydessä ja pani välkkyvän kaksiteräisen miekan sitä Yeshuan Tietä vartioitsemaan ja antoi pyhän Raamatun, että voisimme tuntea hänet, joka kaikkea hallitsee ja pelastaa se, joka uskoo häneen ja tekee tahtoaan suuressa armossaan ja totuudessaan. Lisäksi taivaassa on ilo yhdestäkin joka tekee parannuksen ja saa elävän Jumalan lupauksen lapseuden Yeshuan suurista ja pyhistä sanoista, sillä se tähden Yeshua tuli, että monet pelastukseen saatettaisiin Jumalan rakkauden vetämänä armonsa ja totuutensa pyhittäminä, hallelujah!

    Äänestä

  • helel. kirjoitti:

    Balttis on tämä Vesa-Ilkka Laurio???

    tahdon rakastaa juutalaisia sen Pyhän Hengen kautta, jonka on minullekin antanut, kun olen sitä anonut ilman omaa ansioita kuitenkin kiitän ja kunnioita Herraa hyvyydestään, sillä on osoittanut minulle suurta laupeutta suuressa rakkaudessaan ristillään ja ylösnousemuksessaan ja antaa kaikille hengellistä hyvää ja vanhurskauttaa sen, joka häneltä sitä pyytää ja tahtoo ja anoo ja Raamatun kautta uudistuu mieleltään tekemään tahtoaan, sillä se on vastarakkautta Israelin Pyhää Herraa Yeshuaa kohtaan ja autuaat ne, jotka häneen tulevat ja hänessä pysyvät ja perintöosan pyhissään saavuttavat, amen.

    Äänestä

  • helel. kirjoitti:

    Balttis on tämä Vesa-Ilkka Laurio???

    .........................

    Äänestä

  • 17+17 kirjoitti:

    .........................

    tahdot tehdä parannusta vääristä todistuksista. Vielä parempi jos tahdot sielusi pelastumista ja sen toivoksi otat vastaan Nasaretilaisen Yeshuan Hyvänä Paimenena elämäsi Herraksi ja Jumalaksi, Amen!

    Äänestä

  • toivottavasti kirjoitti:

    tahdot tehdä parannusta vääristä todistuksista. Vielä parempi jos tahdot sielusi pelastumista ja sen toivoksi otat vastaan Nasaretilaisen Yeshuan Hyvänä Paimenena elämäsi Herraksi ja Jumalaksi, Amen!

    ovat vatkuttaneet pian 2000v:tta,Jeesuksen takaisin tulosta.
    Huolimatta että paluun ajankohta umpeutui silloisen sukupolven kohdalla. Valehteleeko evankelistat
    ilmoittaessaan Jeesuksen sanoneen,joukossanne on muutamia jotka eivät maista kuolemaa ennen-
    kuin minä tulen. Totisesti tämä sukupolvi ei katoa,ennenkuin minä tulen.
    Jeesuksen lähisukulainen Jaakob kirjoittaa, viattoman olette tuominneet ja surmanneet ei hän
    asetu teitä vastaan. Eikö veli (velipuoli) tiennytkään kuolleista nousemisesta mitään?

    Äänestä

  • 12874 kirjoitti:

    ovat vatkuttaneet pian 2000v:tta,Jeesuksen takaisin tulosta.
    Huolimatta että paluun ajankohta umpeutui silloisen sukupolven kohdalla. Valehteleeko evankelistat
    ilmoittaessaan Jeesuksen sanoneen,joukossanne on muutamia jotka eivät maista kuolemaa ennen-
    kuin minä tulen. Totisesti tämä sukupolvi ei katoa,ennenkuin minä tulen.
    Jeesuksen lähisukulainen Jaakob kirjoittaa, viattoman olette tuominneet ja surmanneet ei hän
    asetu teitä vastaan. Eikö veli (velipuoli) tiennytkään kuolleista nousemisesta mitään?

    ´Tulkaa, palatkaamme Herran tykö, sillä hän on raadellut meitä, ja parantaa meidät, hän on lyönyt meitä, ja sitoo meidät. Hän tekee meidät eläviksi kahden päivän kuluttua, kolmantena päivänä hän meidät herättää, ja me saamme elää hänen edessänsä. Niin tuntekaamme, pyrkikäämme tuntemaan Herra: hänen nousunsa on varma kuin aamurusko, hän tulee meille kuin sade, kuin kevätsade, joka kostuttaa maan. Mitä on minun tehtävä sinulle, Efraim, mitä on minun tehtävä sinulle, Juuda, kun teidän rakkautenne on kuin aamun pilvi, kuin varhain haihtuva kaste? Sentähden minä olen antanut heille iskuja profeettain kautta, olen kuolettanut heitä suuni sanoilla. Ja sinun tuomiosi nousevat kuin aamun valo. Sillä laupeutta minä haluan enkä uhria, ja Jumalan tuntemista enemmän kuin polttouhreja; mutta he ovat ihmisten tavalla rikkoneet liiton: siinä he ovat olleet minulle uskottomat.´ (Hoosea 6)

    Herra Yeshua on Juudan Leijona, joka voi raadella, jos Israel ei välitä pyhistä liitoista, jotka on Sanansa kautta Yeshuassa säätänyt.

    Hengellisesti tämä salaisuus on totta ´Sillä tuhat vuotta on sinun silmissäsi niinkuin eilinen päivä, joka meni ohitse, ja niinkuin ttama vartiohetki.´ (Psa 90:4)

    Niinkuin Aadamista Aabrahamiin oli kaksi vuosituhatta, niin Aabrahamista Yeshuaan oli sama ajanjakso, ja edelleen Israelin Pyhän Herran paluuseen tulee olemaan tuo Hooseassa ilmoitettu, niinkuin Yeshua myös kolmantena päivänä nousi kuolleista, haudattiin pitkänä perjantaina ennen sapatin alkua ja nousi kuolleista sapatin jälkeisenä sunnuntaina, ylösnousemuksen päivänä. Näin myös näemme Israelin ennalleenasettamisen valmistelun tapahtuneen, kun sinne ovat juutalaiset kootut Isän Jumalan tahdon mukaan luvattuun maahan oman Pyhän Nimensä tähden, sillä ei kadu kutsumistaan noin neljän vuosituhannen eli päivän takaa, vaan saattaa työnsä päätökseen ja näyttää pyhyytensä Israelin kansan kautta, mutta edellyttää Herran avuksihuutamista ja vastaanottamista ja Uuden Liiton solmimista ja vasta silloin vanhurskaus tulee vuotamaan runsaana Jerusalemista ja siunaus leviämään yli maan piirin. Tietenkään tämä ei miellytä Perkelettä eikä seuraajiaan ja vihaavat Israelia ihmisinä syyttä ja valhetellen puhuvat kaikkinaista pahaa ja pahimmat pyrkivät tappamaan ja tuhoamaan sen asukkaita, koska isänään on Perkele pukeutuneena jumalansa palvelijoiksi ja kansaksi.

    > Valehteleeko evankelistat ilmoittaessaan Jeesuksen sanoneen,joukossanne on muutamia jotka eivät maista kuolemaa ennenkuin minä tulen. Totisesti tämä sukupolvi ei katoa,ennenkuin minä tulen.

    Ei tietysti, sillä Kirkastusvuorella Pietari ja Johannes ja Jaakob näkivät Jumalan valtakunnan kirkkauden Herrassaan, kun keskusteli Mooseksen ja Elian kanssa. Jumalan valtakunta on Yeshuassa ja Kirkkauden Herrassa ja istuu valtaistuimellaan Uudessa Jerusalemissa taivaallisessa Siionissa maallisen tämänhetkisen luopumuksen tilassa olevan Suuren Kuninkaan Kaupungin yläpuolella, ja sieltä elävän veden lähteestä vuotaa elävät Jumalan sanat ja antavat yltäkylläistä hengellistä elää sitä janoaville ja nälkäisille armossaan ja totuudessaan ja omassa Pyhässä Nimessään, amen.

    Kun tuhatvuotinen lepopäivä perustetaan 7.vuosituhannen alussa, se tulee olemaan luomisen esikuvan mukaan sapatinlepo kaikille Sapatin Herraa rakastaville ja kutsutuille ja valituille pyhille lupauksen lapsille.

    Varokaa ihmisten petollisia järkeisoppeja jotka sotivat Jumalan vanhurskaita säädöksiä vastaan vieden niitä noudattavat kadotukseen iankaikkisen elämän sijaan!

    Äänestä

  • 12874 kirjoitti:

    ovat vatkuttaneet pian 2000v:tta,Jeesuksen takaisin tulosta.
    Huolimatta että paluun ajankohta umpeutui silloisen sukupolven kohdalla. Valehteleeko evankelistat
    ilmoittaessaan Jeesuksen sanoneen,joukossanne on muutamia jotka eivät maista kuolemaa ennen-
    kuin minä tulen. Totisesti tämä sukupolvi ei katoa,ennenkuin minä tulen.
    Jeesuksen lähisukulainen Jaakob kirjoittaa, viattoman olette tuominneet ja surmanneet ei hän
    asetu teitä vastaan. Eikö veli (velipuoli) tiennytkään kuolleista nousemisesta mitään?

    Jep, mutta ilmestyskirjassa kuvataan samoja lopunajan ennusmerkkejä, kuin Jeesuksenkin kerrotaan sanoneen.
    Ja ilmestyskirja on kirjoitettu joskus n. 100 AD. Eli siis paljon Jeesuksen kuoleman jälkeen ja myös Jerusalemin hävityksen jälkeen.

    Pitää muistaa myös Jeesuksen maininnat sukupolvista jotka eivät saa edes ennusmerkkiä, vaikka Pavali olisikin uskonut tarkoitettavan silloista polvea.

    Asia ei ole ehkä ihan niin yksiselitteinen kuin luullaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ristiinnaulittua kirjoitti:

Herraa on maailman surullisin asia koko luomakunnassa!

Se on hyvin samanlainen asia kuin Jumalan kuvaksi luotu ihminen kieltää Luojansa sanomalla: "Ei ole Jumalaa!"

Uskominen Jumalaan ei pelasta ketään ihmistä vaan ainoastaa usko Herraan Yeshuaan ja syntyminen elävästä vedestä ja Pyhästä Hengestä Jumalan rakkauden vetäessä mielenmuutokseen ja Jumalan armon kasvattaessa ihmistä pois jumalattomuudesta ja laittomuudesta, sillä nämä molemmat vaikuttavat kaikissa ilman Nasaretilaisen Yeshuan armoa ja totuutta. Kaikki, jotka tahdotte Jumalan vanhurskautta anokaa Yeshuan nimessä eläviä sanoja Ristiinnaulitulta ja ylös taivaaseen Jumalan valtaistuimelle nousseelta Jumalan Ainosyntyiseltä Pojalta anteeksiantamusta ja uutta Elämää ystävänään rakastaen Herraa kaikesta sydämmestä ja kaikista sielusta ja kaikesta mielestä, sillä mitään muuta Tietä ei yksinkertaisesti ole eikä tule.

Autuaat ne, jotka voivat sanoa totuudellisesti "Tule, Herra Yeshua!"

Autuaat ne, jotka tahtovat päästä Kuningas Yeshuan valtakuntaan alaisuuteensa, sillä Nasaretilainen on Herra ja Jumala!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu