THL suosii GlaxoSmithKlinea

niin....

GlaxoSmithKline rahoitti THL:ää 6,3 miljoonalla eurolla ja piti THL:n päättäjiä palkkalistoillaan jonka vuoksi THL kiitollisuuden velassa tilasi GlaxoSmithKlinelta ilman kilpailutusta skvaleenia sisältävää, haitalliseksi todettua rokotetta vaikka kilpailijoilta olisi ollut saatavissa vastaava, narkolepsiaa aiheuttamatonta ja skvaleenitonta versiota. Oli myös tiedossa että GlaxoSmithKline ei voi valmistaa tarpeeksi suuria rokote-eriä mutta tästä huolimatta THL päätti tilata rokotteen ainoastaan tältä valmistajalta. Kilpailijoiden rokotteen hintakin olisi voinut olla halvempi.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010082912259098_uu.shtml
...Nyt THL on jäänyt kiinni toisesta GlaxSmithKlinen eli rahoittajansa rokotesuosimisesta pneumokokkirokotteen tilaukseen liittyen. Pfizer on valittanut THL:n tilauspäätöksestä markkinaoikeuteen.

Milloin poliisi aloittaa tutkinnat lahjuksista ja vaaran/vamman tuottamisesta 'syytä epäillä' kynnyksen täytyttyä vai onko poliisin johtokin ostettu jo Suomessa? Uskomatonta että valtion laitos ottaa tällä tavoin voittoa tekeviltä yksityisiltä suuryrityksiltä lahjuksia ja kansalaisten terveydellä ja hengellä ei ole mitään väliä.

Koska THL on suosinut rahoittajaansa kansalaisten terveydestä välittämättä jo kahdesti lyhyen ajan sisään, voimme olettaa että sama tulee tapahtumaan myös uudestaan ja uudestaan. Kuinka moni kansalainen heittää henkensä ennen kuin hommalle pannaan stoppi?

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V

      seon kyllä näin eu aikana kun pitäisi olla vapaata kilpailua, outoa kun valinnat tehdään suoraan. ihme kun muut valmistajat eivät ole ennemmin ärähtäneet. Ja kuka uskoo oikeesti että gsk maksamat "apurahat" ei olisi vaikuttanut päätöksentekoon? Asia tutkittava, syylliset vastaamaan teoistaan, thl:n johto nyt ensimmäisenä laitettava näiden kaikkien vakavien epäilysten takia jäähylle, ero oli paras. raha haisee, ja kansaa pidetään koekaniineina

      • pakko tutkia..

        Arvatkaas kuka maksaa THL:n vuosia kestävän oikeudenkäyntiprosessin markkinaoikeudessa? Me maksamme sen, vain ja ainoastaan sen takia että tilasivat lahjuksia vastaan omalta rahoittajaltaan kahta eri rokotetta ilman kilpailutusta ja sikainfluenssarokote oli vielä täysin turha ja kallis rokote sen lisäksi että se aiheuttaa mm. parantumatonta narkolepsiaa (koekaniineiksi joutuneet kansalaiset sairastavat tautia hautaan asti ja kuka tietää mitä muita sairauksia kyseinen rokote aiheuttaa? jotkut ovat halvaantuneet rullatuoliin otettuaan tämän rokotteen).

        THL:llä ei ole enää minkäänlaista uskottavuutta puolueettomana ja rehellisenä laitoksena. Uskomatonta että valtion lääkelaitos ottaa lahjuksia ja suosii kansalaisten terveyden uhalla omia rahoittajiaan ja antaa lääkeyhtiöiden pitää kansalaisia koekaniineina. Terveysministerikin antoi puhtaat paperit THL:n toiminnalle ja pitää sikainfluenssarokotuksia tärkeinä, saisi tämäkin ostettu ministeri erota mutta Suomessa ei rikolliset poliitikot joudu ikinä vastuuseen.

        Poliisi aloittakaa tutkinta THL:n lahjuksista sekä vamman aiheuttamisesta ja heti! Kaikki kansalaiset vaatimaan poliisia tutkimaan tämä rikos. Epäilykynnys on täyttynyt aikaa sitten tutkinnan aloittamiseksi, nyt katsotaankin että onko poliisi todella oikeudenmukainen vai ovatko vain porvareiden pelinappuloita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      193
      5163
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      39
      4550
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3181
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      258
      3100
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      162
      3028
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      55
      2590
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1949
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      57
      1911
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      85
      1901
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1839
    Aihe