Vapaamuurareiden päämäärä?

Katsoin n. vuosi sitten tv-ohjelman, jossa brittiläinen raamatunopettaja David Pawson (vakava ja perusteellisesti ajatteleva hengen mies, ei siis mikään perushörhö) kertoi vuosia aiemmin Man-saarilla (Isle of Man Brittein saarilla) kohdanneensa stressaantuneen vapaamuurarin. Mies tuli Pawsonin luo ja ahdistuneena kertoi tälle haluavansa erota vapaamuurareista, mutta pelkäsi eroamisen seurauksia liiaksi toteuttaakseen aikomuksensa. Hän kysyi Pawsonilta neuvoja ja rukousapua ahdingossaan. Kun Pawson ja vapaamuurari keskustelivat tilanteesta, paljastui jotain järkyttävää. Mies oli kristitty ja oli alun perin liittynyt muurareihin, koska oli ajatellut sen olevan kristillisiin arvoihin perustuva seura. Hän oli vuosien varrella edennyt vapaamuurareiden hierarkiassa yhä korkeammalle, ja aina uudella asteella hänelle oli paljastettu uusia salaisuuksia. Kun mies oli viimein edennyt ylimmälle (vai oliko se toisiksi ylimmälle, en muista tarkkaan..) asteelle, hänelle oli paljastunut, että vapaamuurarit palvovatkin Lusiferiä.

Pawson neuvoi epätoivoista miestä välittömästi eroamaan vapaamuurareista. Mies erosi, mutta eron seurauksena häntä ja hänen perheensä ja sukunsa elämää alettiin sabotoida. Mies menetti työpaikkansa ja monet sosiaaliset suhteensa. Lopulta, kun sabotointi ja uhkailut eivät loppuneet, hän muutti pois Man-saarilta perheineen ja aloitti uuden elämän toisaalla.

Minua kiinnostaa vapaamuurareiden todelliset arvot ja päämäärät. Palvovatko he todellisuudessa lusiferiä? Miten tämä mahdollinen saatananpalvonta näkyy yhteiskunnallisessa vallankäytössä?
17605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Mä olen miettinyt,että onko se kuva siitä saatananpalvonnasta vain pelottelua lopulta.Toisaalta sillä ainakin on saatu uskovaiset peloteltua.Onhan siitä ollut kirjoituksia ja juttuja netissä,kun julkkikset ja johtajat on tehneet jotain saatanallisia tervehdyksiä tai merkkejä.
Kerran ainakin törmäsin jotain kautta yhteen pieneen video pätkään,jossa uskovainen kaveri meni kysymään joltain vapaamuurarilta,että ketä palvot ja tämä vapaamuurari sanoi,että Lusiferiä.
Se ajatus on monesti käynyt mielessä,että onko se vain lopulta sellaista pelottelua ja pelottavan kuvan antamista.Eräänlaista vallankäyttöä.
Toki onhan siitäkin ollut juttuja,että monissa rock biiseissä olisi paljon saatanallista sanomaa ja loitsuja.Piilo merkityksiä ja takaperin kuunneltuna myös.Biiseissä kuten :Stairway to heaven .Takaperin soitettuna.
On myös sanottu,että nykyään vapaamuurareita on paljon seurakunnissakin viroissa.
On myös sanottu,että tätä maailmaa ollaan tekemässä jotenkin saatanan oppien tyyssijaksi,että kristin usko ja islam hävittettäisi.No en tiedä pitääkö paikkansa.Joskus oli jossain Albert Piken saatanallisessa visiossa näin ja siellä mainittiin myös maailmansodat ennen kuin niitä olikaan.En tiedä oliko sekin vain pelottelu propagandaa lopulta vai mitä.
Ehkä ihmisten eri uskomuksia käytetään hyväksi vallanpitäjien taholta.
Kerron tämän,koska itse eräässä elämän vaiheessa tulin uskoon.Mutta nyt olen kai noin sanottu luopio tai jotain.Sillä itse kyseeinalaistan sen,että esim.raamattu olisi lopulta Jumalan sanaa.Sitä on voitu myös muutella vuosisatojen aikana vallanpitäjien toimesta ja kirkon toimesta.
Aika paljon uskolla rahastetaan minusta.Olen vain itse tullut siihen tulokseen,että on kyse sitten mistä piiristä tai ryhmästä niin ihminen yrittää saada hyötyä ja rahaa itselleen ja voi valehdella ja esittää vaikka mitä ja johtaa toisia vaikka harhaan.Ei siis kaikki ihmiset mutta aika monet.
Itse en vain ole koskaan kokenut sellaista Jumalan läsnä oloa tai jotain ihmeellistä aikoinaan.Sitä paitsi minusta tietty passiivisuus ei sovi.Mitä raamatussa lukee.Ainakaan minulle.Ihminen voi muutta asioita itse ja yhdessä.En voi vain odottaa ja olla.

Äänestä
  • Jeesukseen. En kuitenkaan ajattele, että usko Jumalaan automaattisesti passivoisi ihmisen. Päinvastoin, Jeesushan opettaa, että ihmisen tulee olla aktiivinen lähimmäinen ja Jumalan valtakunnan rakentaja. Minulla usko ei merkitse vain odottamista ja olemista.

    Mutta intuitioni sanoo, että vapaamuurariuden taustalla on toisenlaiset uskomukset (kuin Jeesuksen opetusten mukainen kristinusko). Henkilökohtaisesti en usko persoonallisen Saatanan olemassaoloon, vaan ajattelen, että ihmisen ahneus ja vallanhimo ovat pahuuden ilmenemismuotoja maailmassa.

    Vapaamuurareiden listoja tutkaillessani olen huomannut, että siellä on monia yhteiskunnallista valtaa käyttäviä sekä hyvin varakkaita henkilöitä. Rahan ja vallan kytköksiä. Sikäli kyllä Lusiferin palvontaa. Mutta sitä, että puhutaanko muurareiden ylimmillä asteilla suoraan paholaisen palvonnasta, kuten Pawsonin kertomassa tarinassa kuvailtiin, ei voi tietysti varmasti tietää.

    Äänestä

  • Hyvät ja huomaan rehelliset ajatukset sinulla. Näinhän se on kaikki maanpäälliset uskonnot ja kirkot ovat vain ihmisten luomia vallankäytönvälineitä joilla hallitaan ja alistetaan muita ihmisiä, jos ei oma aktoriteetti riitä niin vedetään siihen jumala tai paholainen. Minä uskon Luojaan ja sillä Luojalla ei ole mitään tekemistä yhdenkään uskonnon kanssa joita tämä maailma vilisee. Minun Luojani on antanut minulle aivot ja älyn ja niitä tulee käyttää, Hän on antanut myös monia taitoja joita voin käyttää siten että elän sopusoinnussa itseni, Luojani ja luomakunnan kanssa vahinkoittamatta ketään ja pyrkien oikeudenmukaisuuteen ja rehellisyyteen itseni ja muiden kanssa. Hyvää jatkoa sinulle, rauha on sinussa itsessäsi, ei sitä tarvitse kirjoista hakea, jotka on täynnä epäoikeudenmukaisuutta ja valhetta.

    Äänestä

  • aloittaja. kirjoitti:

    Jeesukseen. En kuitenkaan ajattele, että usko Jumalaan automaattisesti passivoisi ihmisen. Päinvastoin, Jeesushan opettaa, että ihmisen tulee olla aktiivinen lähimmäinen ja Jumalan valtakunnan rakentaja. Minulla usko ei merkitse vain odottamista ja olemista.

    Mutta intuitioni sanoo, että vapaamuurariuden taustalla on toisenlaiset uskomukset (kuin Jeesuksen opetusten mukainen kristinusko). Henkilökohtaisesti en usko persoonallisen Saatanan olemassaoloon, vaan ajattelen, että ihmisen ahneus ja vallanhimo ovat pahuuden ilmenemismuotoja maailmassa.

    Vapaamuurareiden listoja tutkaillessani olen huomannut, että siellä on monia yhteiskunnallista valtaa käyttäviä sekä hyvin varakkaita henkilöitä. Rahan ja vallan kytköksiä. Sikäli kyllä Lusiferin palvontaa. Mutta sitä, että puhutaanko muurareiden ylimmillä asteilla suoraan paholaisen palvonnasta, kuten Pawsonin kertomassa tarinassa kuvailtiin, ei voi tietysti varmasti tietää.

    Itse koin sen lopulta sellaiseksi,kun olin uskovainen ja uskovaisten piirissä,että en ollut oma itseni.Koin sen mitä sanotaan saatanaa vastaan taisteluksi,että taistelen itseäni vastaan vain ja sitä mitä todellisuudessa olen.Muutenkin mulla on ajatus,että jos Jumala on olemassa se on paljon isompi kuin raamatussa sanotaan ja erilainen.Siis,jos se on olemassa.
    Itse muutenkin koin,että uskovaiset esittää sellaista harrasta jossain kokouksissa ja kauhea vaahtoominen päällä.Sitten kotona kiroillaan ja ollaan kuin muutkin ihmiset ja toiset kotonakin kauheasti saattavat meuhata.Sitten ollaan tuomitsemassa ihmisiä helvettiin tyyliin:"Jos et tee näin ja ota Jeesusta vastaan pelastajana niin joudut helvettiin".
    Sitten se fundamentalisti touhu on jotenkin sitä,että ei mitään voi tehdä tai ajatella.Kaikki otetaan kirjaimellisesti mitä raamatussa on ja sitä pidetään aina niin,että ei sitä ole muuteltu ikinä.Sitten monessa eri paikkaa opetetaan raamattua aina eri tavalla ja eri kokouksiin juostaan eri ihmeiden perässä.
    Nyt mä tunnen,että olen oma itseni ja annan vapauden katsoa vaikka leffoja laidasta laitaan ja kuunnella eri tyylilajien musaa.Ajatella vapaasti ja pohtia asioita.Sellainen pelon vallassa oleminen tekee sairaaksi,että jos tekee jotain väärin tai ajattelee ja sitten Jumala rankaisee.
    Itse tarkoitan tuolla passiivisuudella sitä,että monet uskovaiset ajattelevat,että vaikka asiat on kuinka paskasti ja pahasti.Niin tyyliin:"Kaiken tämän pitää tapahtua ja sitten,kun tulee tempaus niin kaikki helpottaa ja sitten tulee tuhat vuotinen valtakunta ja Jeesus on maanpäällä hallitsemassa". Eli tämä kaikki pitäisi vain sallia ja vaikka mitä pahaa tapahtuu ja politiikot tekee ja kaikki.Niin pitäisi vaan olla ja odottaa ja kunnioittaa esivaltaa ja sen määräyksiä.Siihen mä en pysty,koska ihmiset pystyy muuttamaan ja vaikuttamaan asioihin.Näin minä ajattelen.Toki tuosta tempauksestakin on monenlaista opetusta.
    Minusta raamattua on muuteltu aikojen saatossa aina vallanpitäjien tarpeisiin sopivaksi välineeksi.
    Sitä paitsi miksi minulla on järki ajatella asioita.Heti,joku sanoisi,että:"Se on se saatana,joka sulle antaa kaikenlaisia ajatuksia.Älä kuuntele sitä.Lue vaan,joka päivä raamattua ja rukoile ja usko siihen mitä raamatussa lukee". Näin moni uskovainen sanoisi.

    Äänestä

hehehe vain uskovaisten mielestä vapaamuurarit palvelee lusiferia, vapaamuurarit ovat fiksuja ja älykkäitä jotta kykenvät tekäämään mm, Kuuhuijauksen, ei siis mitään pilipalipoikia, lähes kaikilla apollo astronauteilla oli vapaamuurarisormus, minä en usko Lukkijurpon lailla että ne olivat rihkamaa.)
Vapaamuurarit toki hallitsee uskontoja ja he tietävät että ei ole persoonallista jumalaa niin kuin ei ole persoonallista ihmis sieluakaan, jumalaa ei voi todistaa mutta pahan "lusiferin" näköjään voi!! eheheh


me kaikki olemme toki kaikkeus itse itseään, koska yksin tyhjyydessä emme olisi yhtään mitään.

Äänestä
  • "kuuhuijauksella"? Tarkoitatko sitä, ettet usko ihmisen käyneen kuussa?

    Äänestä

  • aloittaja. kirjoitti:

    "kuuhuijauksella"? Tarkoitatko sitä, ettet usko ihmisen käyneen kuussa?

    heehh eiku vain lusifer on käynyt jumalan rakentamassa Kuussa, ehehehe

    Äänestä

Valontuojaan, eli lusiferiinhan, nämä vapikset ja muut salaliittoon kuuluvat palvoo. Musta paavi, joka esiintyy katolisena, uskoo valontuojaan ja johtaa muita salaseuroja vatikaanista käsin. Ignatus loyola oli ensimmäinen "black pope" ja jesuitat -järjestön perustaja 1500-luvulla. Tämän järjestön kautta he ovat saaneet koko maailman salaliittojen kautta omiin käsiin.

Nykyinen musta paavi:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Adolfo_Nicolas,_Sup._Gén.jpg

Edeltäjä:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Peterhanskolvenbach.jpg

Ignatius Loyola:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ignatius_of_Loyola

Historiaa:
http://www.theforbiddenknowledge.com/hardtruth/blackpope.htm

Äänestä

En tiedä vapaamuurareista, mutta jos jotakin palvoo, niin aina palvoo tavallaan "luciferia", eli pahuutta. Kaikki uskonnot jotka on järjestäytynyt on pahuutta. "Jumalaa" tai totuutta ei voi pukea hienoihin vaatteisiin, eikä siitä voi tehdä mitään järjestätynyttä instituutiota.

Mielestäni aidot ihmiset tai uskovaiset eivät kuulu mihinkään instituutioon, eivätkä palvo ketään jeesuksia. Olen ymmärtänyt että Jeesus itsekkin inhosi palvontaa ja järjestäytyneitä instituutioita.

Illuminismi on jotain ihan muuta. Se ei ole järjestäytnyt uskonto, siinä ihmiset ovat vapaita etsimään totuutta.
http://www.youtube.com/mforthemovement#p/u/4/5ttRzpWQP4I

Illuminismi alkaa kohdasta 5:26

Äänestä
  • Kun silmukka kiristyy ziionistien ympärillä, ja ihmiset liittyvät yhteen tutkimaan ziionistien rikoksia, niin mikä on silloin paras veto ziionisteilta vastata syytöksiin....perustaa tietenkin oma "totuusliike".

    1) Miksi Zeitgeist ensimmäiseksi hyökkäsi kristinuskon kimppuun?
    2) Miksi Zeitgeist on palkittu "dokumentti" mutta tietääkseni yhtäkään Alex Jonesin dokkaria ei ole palkittu, illuillahan on tapana palkita toisiaan, esim. Nopelilla.
    3) Sikarikkaat juutalaiset finanssipiirit nostivat varttijuutalaisen Hitlerin valtaansa. Historiankirjat kertovat Hitlerin tuhonneen juutalaisia, mutta tosiasiassa natsijuutalaiset ryöstivät Euroopan ja tuhosivat eurooppalaisia. "Totuusliikkeestä" kasvaakin uusia hitlerjugentteja, hyödyllisiä idiootteja juutalaisille.

    http://www.youtube.com/watch?v=8MHiAn6VEUA Adolf Hitler and Peter Joseph Merola, twin tyrants part 6 of 13

    http://www.youtube.com/watch?v=C2ahWHbUVVU David de Rothschild at Zeitgeist Europe 2007

    http://www.laitman.com/2009/05/my-meeting-with-peter-joseph-producer-and-director-of-zeitgist-the-movie/

    Kabbala rabbi Michael Laitman ja Peter JOSEPH Merola

    Äänestä

  • PA kirjoitti:

    Kun silmukka kiristyy ziionistien ympärillä, ja ihmiset liittyvät yhteen tutkimaan ziionistien rikoksia, niin mikä on silloin paras veto ziionisteilta vastata syytöksiin....perustaa tietenkin oma "totuusliike".

    1) Miksi Zeitgeist ensimmäiseksi hyökkäsi kristinuskon kimppuun?
    2) Miksi Zeitgeist on palkittu "dokumentti" mutta tietääkseni yhtäkään Alex Jonesin dokkaria ei ole palkittu, illuillahan on tapana palkita toisiaan, esim. Nopelilla.
    3) Sikarikkaat juutalaiset finanssipiirit nostivat varttijuutalaisen Hitlerin valtaansa. Historiankirjat kertovat Hitlerin tuhonneen juutalaisia, mutta tosiasiassa natsijuutalaiset ryöstivät Euroopan ja tuhosivat eurooppalaisia. "Totuusliikkeestä" kasvaakin uusia hitlerjugentteja, hyödyllisiä idiootteja juutalaisille.

    http://www.youtube.com/watch?v=8MHiAn6VEUA Adolf Hitler and Peter Joseph Merola, twin tyrants part 6 of 13

    http://www.youtube.com/watch?v=C2ahWHbUVVU David de Rothschild at Zeitgeist Europe 2007

    http://www.laitman.com/2009/05/my-meeting-with-peter-joseph-producer-and-director-of-zeitgist-the-movie/

    Kabbala rabbi Michael Laitman ja Peter JOSEPH Merola

    Unohdit vielä yhden ismin mainita, nimittäin kapitalismin.

    Äänestä

  • PA kirjoitti:

    Kun silmukka kiristyy ziionistien ympärillä, ja ihmiset liittyvät yhteen tutkimaan ziionistien rikoksia, niin mikä on silloin paras veto ziionisteilta vastata syytöksiin....perustaa tietenkin oma "totuusliike".

    1) Miksi Zeitgeist ensimmäiseksi hyökkäsi kristinuskon kimppuun?
    2) Miksi Zeitgeist on palkittu "dokumentti" mutta tietääkseni yhtäkään Alex Jonesin dokkaria ei ole palkittu, illuillahan on tapana palkita toisiaan, esim. Nopelilla.
    3) Sikarikkaat juutalaiset finanssipiirit nostivat varttijuutalaisen Hitlerin valtaansa. Historiankirjat kertovat Hitlerin tuhonneen juutalaisia, mutta tosiasiassa natsijuutalaiset ryöstivät Euroopan ja tuhosivat eurooppalaisia. "Totuusliikkeestä" kasvaakin uusia hitlerjugentteja, hyödyllisiä idiootteja juutalaisille.

    http://www.youtube.com/watch?v=8MHiAn6VEUA Adolf Hitler and Peter Joseph Merola, twin tyrants part 6 of 13

    http://www.youtube.com/watch?v=C2ahWHbUVVU David de Rothschild at Zeitgeist Europe 2007

    http://www.laitman.com/2009/05/my-meeting-with-peter-joseph-producer-and-director-of-zeitgist-the-movie/

    Kabbala rabbi Michael Laitman ja Peter JOSEPH Merola

    Zeitgeist pureutuu todellisiin ongelmiin mitä meidän järjestelmässä on. Alex Jones on pelkkä disinformaattori jonka tarkoitus on kääntää lampaiden huomio pois TODELLISISTA epäkohdista.

    ALEX JONES PROPOGANDA: PETER JOSEPH & THE ZEITGEIST MOVEMENT
    http://www.youtube.com/watch?v=VuoUm1nrdDk

    Alex Jones vs The Zeitgeist Movement and Peter Joseph
    http://www.youtube.com/watch?v=rG2nAlx87ys&feature=related

    Äänestä

  • PA kirjoitti:

    Kun silmukka kiristyy ziionistien ympärillä, ja ihmiset liittyvät yhteen tutkimaan ziionistien rikoksia, niin mikä on silloin paras veto ziionisteilta vastata syytöksiin....perustaa tietenkin oma "totuusliike".

    1) Miksi Zeitgeist ensimmäiseksi hyökkäsi kristinuskon kimppuun?
    2) Miksi Zeitgeist on palkittu "dokumentti" mutta tietääkseni yhtäkään Alex Jonesin dokkaria ei ole palkittu, illuillahan on tapana palkita toisiaan, esim. Nopelilla.
    3) Sikarikkaat juutalaiset finanssipiirit nostivat varttijuutalaisen Hitlerin valtaansa. Historiankirjat kertovat Hitlerin tuhonneen juutalaisia, mutta tosiasiassa natsijuutalaiset ryöstivät Euroopan ja tuhosivat eurooppalaisia. "Totuusliikkeestä" kasvaakin uusia hitlerjugentteja, hyödyllisiä idiootteja juutalaisille.

    http://www.youtube.com/watch?v=8MHiAn6VEUA Adolf Hitler and Peter Joseph Merola, twin tyrants part 6 of 13

    http://www.youtube.com/watch?v=C2ahWHbUVVU David de Rothschild at Zeitgeist Europe 2007

    http://www.laitman.com/2009/05/my-meeting-with-peter-joseph-producer-and-director-of-zeitgist-the-movie/

    Kabbala rabbi Michael Laitman ja Peter JOSEPH Merola

    Lässyn lässynyn. Koko maailmantalous on iso pyramidihuijaus johon tulisi puuttua. Ja mulle se on yksi hailee mikä taho niihin puuttuu, olkoot sitten vaikka se alex jones. Mutta vaikuttaa että alex jonesilla on suuret puheet mutta pienet teot. Jos haluaa vastustaa Juutalaisen eliitin järjestelmää joka hallitsee ihmisiä talousjärjesetlmän, armeijan, median, uskontojen ja viihteen avulla, niin silloin tulee vastustaa eliitin järjestelmää eli talousjärjestelmää, armeijaa, mediaa, uskontoja ja hölynpöly viihdettä.

    Semmoisilla kannattajamäärillä kun mitä esim Alex Jonesilla on, olisi mahdollisuus luoda tehokkaita boikottikampanjoita mitä tahansa asiaa tai tavaraa vastaan jolla juutalainen eliitti hallitsee ihmisiä.

    Äänestä

veikkaisin, että eipä tuo paholainen nykypäivänä ketään enää pelota. Ennen näillä peloteltiin pieniä lapsia ja siitä jäi ehkä pelko jotain "pimeyden ruhtinasta" kohtaan joka vie mukana.
Tää taitaa vaan olla tämmöne klassinen "hyvän ja pahan taistelu" vertauskuva. Eiköhän ne palvo jotain "jumalaa" joka voi olla elävä ihminenkin joka on korkeammalla tasolla kuin muut. Tai sitten jokin pöllö metsässä jolle uhrataan

Äänestä

Yhteys ylempään kolminaisuuteen eli korkeampaan minuuteen. Joka on kuvattu dollarin setelissä.
Kaikki muu on "rekvisiittaa".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


surrrrrrrrr kirjoitti:

Katsoin n. vuosi sitten tv-ohjelman, jossa brittiläinen raamatunopettaja David Pawson (vakava ja perusteellisesti ajatteleva hengen mies, ei siis mikään perushörhö) kertoi vuosia aiemmin Man-saarilla (Isle of Man Brittein saarilla) kohdanneensa stressaantuneen vapaamuurarin. Mies tuli Pawsonin luo ja ahdistuneena kertoi tälle haluavansa erota vapaamuurareista, mutta pelkäsi eroamisen seurauksia liiaksi toteuttaakseen aikomuksensa. Hän kysyi Pawsonilta neuvoja ja rukousapua ahdingossaan. Kun Pawson ja vapaamuurari keskustelivat tilanteesta, paljastui jotain järkyttävää. Mies oli kristitty ja oli alun perin liittynyt muurareihin, koska oli ajatellut sen olevan kristillisiin arvoihin perustuva seura. Hän oli vuosien varrella edennyt vapaamuurareiden hierarkiassa yhä korkeammalle, ja aina uudella asteella hänelle oli paljastettu uusia salaisuuksia. Kun mies oli viimein edennyt ylimmälle (vai oliko se toisiksi ylimmälle, en muista tarkkaan..) asteelle, hänelle oli paljastunut, että vapaamuurarit palvovatkin Lusiferiä.

Pawson neuvoi epätoivoista miestä välittömästi eroamaan vapaamuurareista. Mies erosi, mutta eron seurauksena häntä ja hänen perheensä ja sukunsa elämää alettiin sabotoida. Mies menetti työpaikkansa ja monet sosiaaliset suhteensa. Lopulta, kun sabotointi ja uhkailut eivät loppuneet, hän muutti pois Man-saarilta perheineen ja aloitti uuden elämän toisaalla.

Minua kiinnostaa vapaamuurareiden todelliset arvot ja päämäärät. Palvovatko he todellisuudessa lusiferiä? Miten tämä mahdollinen saatananpalvonta näkyy yhteiskunnallisessa vallankäytössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu