Nyt käy kuumana keskustelu somaalien perheenyhdistämisasiassa.Miksi näitä kasvattilapsia koskevia perheenyhdistämishakemuksia ei laiteta jäihin, kunnes hallitus on todella tarkkaan harkinnut, että onko tämä politiikka millään perusteltavissa? Mielestäni on todella vaarallista, etta viranomaiset antavat itseään huijattavan ja pyöriteltävän ihan miten vain. On kai aika selvää, että tässä toiminnassa somalialaisten keskuudessa raha vaihtaa omistajaa ja lapset (huom. suurin osa tyttöjä) ovat vain kauppatavaraa. Samalla Suomen kansassa on tuhansia ehkä kymmeniätuhansia ihmisiä keiltä Suomen laki kieltää isän,eli ei ole oikeutta rintaperillisasemaan,jos et ole v-75 voimaan tulleen isyyslain 5v.siirtymäkauden aikana v-81 mennessä mennyt raastupaan vaatimaan sitä(ollessasi 10v.).Tämä laki on todettu jo kaksi kertaa EU ihmisoikeustuomioistuimessa laittomaksi ja syrjiväksi,sekä lain edessä erinarvoiseen asemaan laittavaksi. Silti tätä lakia noudatetaan ihan kirjaimellisesti KKO myöten.Ketä vanhempia PÄÄTTÄJIÄ suojellaan??Kaikilla on isä,pakko olla.Vaikka sinulla olisi elatussopimus niin se ei käy,eikä todista isyyttä(Suomi) vaan oikeus päättää siitä ei kukaan muu.SAIRASTA.Sen sijaan Somaaleja voidaan yhdistellä ihan tuosta vaan ja ottaa elätettäväksi tänne verovaroin. ON JOTENKIN TUNNE ETTÄ JOKIN MÄTTÄÄ TÄSSÄ YHTEISKUNNASSA!!!!
Vanhemmat
Vikaa??
697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikö se riitä. että kirjoitat joka aamu 5 aloitusta? Pitääkö päivälläkin?
Et näköjään ole työssä käyvä henkilö?? Mitä sekoilet Juntti.
Töissä käydään, sillä jonkunhan se on sinutkin elätettävä, Late-loinen. Olet säälittävä pelle, ja sinut tunnistaa helposti. Kukaan muu kuin Late ei nimittäin ole niin vajaaälyinen, että kirjoittaisi somalin kahdella a-kirjaimella.
Turha syytää yksittäistä henkilöä, jos hänellä ei satu olemaan töitä.
Oikeita loisia ovat ne, ketkä eivät maksa kunnon palkkaa ja yrittävät päästä mahdollisimman vähällä työvoimakustannuksissa. Suomen lainsäädäntö pyrkii pitämään nämä lierot kurissa. Luuletko että ne vapaaehtoisesti maksaisi reilua palkkaa? tai oikeestaan yhtään mitään ..?
Olen törmännyt samaan asiaan.On tämä ihan päin p........tä,suomalainen joutuu tämmöistä tekemään omassa maassa,kun nuo afrikan mustalaiset vaan tulee ja kuppaa,vievät tuhkatkin pesästä.
Mihin tämä yhteiskunta on menossa??