Minun Vistalle kävi eilen (29.8.2010) näin:
McAffee security center ja Vista update asensivat uusimmat päivitykset. Vistan päivityksistä asentui ainakin uusin Defenderin kuvaukset ja jokin .NET päivitys (tullut saataville loppuviikon aikana). Asennuksen jälkeen tarvitaan uudelleenkäynnistys.
Vista käynnistyi, mutta McAffee security center ilmoittaa pian ettei konetta ole suojattu. Tosiaan, mm. reaaliaikainen suojaus oli pois käytöstä koska jotkin palvelut tai komponentit puuttuvat (McAffeen ilmoitus). Toinen havainto oli, että mikään verkkosovellus ei toimi. Näppäränä kaverina yritin uudelleenkäynnistystä, mutta tilanne ei korjaannu. Verkkoliitynnän fyysinen taso nousee ylös, mutta mikään sovellus ei tunnista verkkoa. Tapahtumalokista selviää, että päivitysten asennuksen jälkeen mm. käyttöjärjestelmän verkkopalvelut ei käynnisty ollenkaan. Sama juttu siis WLANilla ja ethernetillä.
Tein palautuksen tilaan ennen päivityksiä ja kone käynnistyi uudelleen... mutta verkko ei toimi vieläkään.
Matti Meikäläiseltä rupeaa keinot loppumaan. Menikö päivitysten asennuksessa jotain pahasti vikaan, tai pitääkö epäillä virusta? Myös korjausohjeita otetaan vastaan. Ei oikein huvittais ruveta tekemään uudelleenasennusta.
Verkkopalvelut hävisi päivityksen aikana
3
377
Vastaukset
- ggghh6678ssss
on lopussa. Eilen asensin joutessani tehdasasennuksena Vistan koneelle, ja heti sen päälle F-Securen. Kun asensin SP1:stä, ei siitä tullut mitääm, koska se keskeytyi virheeseen, jota ratkaisemaan hain mikki softan sivulta palikan. SP1 ei silti asentunut, ja koneelle oli ilmaantunut Trojan.Heur.LP.Wg4&aKBRCyj - nimimen troijalainen, jota F-Secure koetti tuhota monta kertaa. Mikki softan sivulta selvisi, että SP1.stä ei enää jaeta, ja jollei sitä ole, ei saa enää päivityksiäkään. Sama pätee myös SP2:een, jossa tuki loppuu.
Yrittävät pakottaa seiskaan, mutta se ei onnistu. Tuo troijalainen oli viimeinen pisara, ja vielä kun koneessa oli maailmankuulu torjuntaohjelma. Vista on turvaton kuin pärekori. Niinpä siirryin suosiolla linuxiin, ja myöhemmin mahdollisesti mac-leiriin. Siellä saa ainakin tukea käyttöjärjestelmälle.
Mikki softa ilmoittaa tästä lopetuspäätöksestä sivuillaan, mutta se hyödyttää vain niitä, jotka sattuvat sivuja lukemaan. Paska homma!
Luovu siis sinäkin, ja hyppää ajoissa hukkuvasta laivasta! - ohhohh-hoijjaa
Sain yön pimeinä tunteina ratkaistua tämän ongelman.
Yritin ensin palauttaa vielä vanhempaa palautuspistettä, mutta järjestelmän palauttaminen toiminto jäi tällöin jumiin. Uudelleenkäynnistyksen jälkeen kokeilin vielä kumota siirtymisen asennusta ennen olevaan palautuspisteeseen, eli palasin tilaan päivitysten jälkeiseen tilaan. Palautus toimi OK, kone käynnistyi sekä verkkopalvelut käyynistyivät myös. Ainoastaan McAfee security center oli hävinnyt.
Asensin McAfeen uudelleen ja nyt kaikki toimii.
Tarkkaa syytä tähän episodiin en tiedä. Nähtävästi kahden eri päivityksen viimeistely samalla uudelleenkäynnistyksellä vaikutti asiaan. Oletettavasti palvelut käynnistyivät väärässä järjestyksessä ja kone jäi sen takia vialliseksi.
Ei siis kannata asentaa useampaa päivitrystä kerralla.- Fipp
No joo, kyllä minä asennan vaikka 14 Windows päivitystä kerralla, ei se määrä siinä merkkaa. Jos olisit asentanut virustorjunnallesi jonkun päivityksen jonka takia kone piti bootata, ja samaan aikaan Windows Updaten päivityksiä joiden takia kone piti bootata, niin saattaahan se mennä solmuun jostain syystä. Ja ihan näin yleisesti, minä ainkaan en asenna service packkeja virustorjunta päällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2254117Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te981327- 481159
- 751047
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901