http://ohjelmaopas.yle.fi/artikkelit/tiede/tiedeuutiset/hautajaisjuhlat-israelissa-12-000-vuotta-sitten
Mitäköhän tuolloin palvottiin,aurinkoa kenties?
Sitten uskonto koki hieman evoluutiota ja aurinkosta muodostui ties mitä Mooseksia ja Yeshuoita.
Noh aikansa kutakin ,sano mOOses..
Mitäköhän tuolloin palvottiin,aurinkoa kenties?
Sitten uskonto koki hieman evoluutiota ja aurinkosta muodostui ties mitä Mooseksia ja Yeshuoita.
Noh aikansa kutakin ,sano mOOses..
Vastaukset 5
Vanhimmat
TAAS raamatun sadut,monesko kerta lienee silti hihut uskoo,onne sekaisin.
israelilaiset ovat jatkumoa Natufin kulttuurille? Eihän niilä ole mitään muuta yhteyttä kuin paikka.Nykyisen Israelin alueella on asunut neandertalilaisiakin, ei se merkitse että Palestiinan alueen myöhempi väestö olisi neandertalilaisia vaikka juuri siellä on saattanut tapahtua se geenisekoitus joka nyt on varmistunut eli nämä kaksi eri ihmislajia sekoittuivat, omamme ja neadertalilaiset.
Raamatun alkukertomukset ovat tarinoita, vain jotkut kristityt ottavat ne todesta .Ikävä että juuri sen joukon edustajat jylläävät tällä palstalla ja ovata madalatanet koko palstan naurettavaksi yeshuapölöpaikaksi.
tekivät mitä mieleensä tuli, näin syntyivät erilaiset uskonnot ja jumalakuva muuttui ja välillä jotkut vieraintuivat elävästä Jumalasta enemmän ja välillä elettiin enemmän vanhurskaasti, kun hallitsijoina oli parempia ihmisiä tehden enemmän Jumalan tahdon mukaista ja vähemmän Jumalan tahdon vastaista.
Nykyään meillä on Uusi Testamentti, joka todistaa Herrasta Yeshuasta ja hänen kautta voimme saada syntimme anteeksi ja elää Jumalan vanhurskaan tahdon mukaan Pyhässä Hengessä.
Noista menneistä on kerrottu Mooseksen kirjoissa sen ensimmäisessä luvussa, silloin ei vielä ollut paljon ihmisiä ja elivät suhteellisen pienellä alueella, vasta Baabelin tornin jälkeen Jumala sekoitti ihmisten kielet eivätkä voineet ymmärtää toisiaan ja siten erkaantuivat eri ryhmiksi eri puolille. Tämä tapahtui vedenpaisumuksen jälkeen noin 200 vuotta ennen Abramin syntymistä ja sukupolvia mahtui väliin noin 7. Vedenpaisumuksesta Abramiin oli noin 300 vuotta.
Nooan pelastumisesta kolmoispoikineen oli noin 100 vuotta ennen Baabelin kielten sekoittamista ja sukupolvia mahtui väliin noin 3, eli kovin suuri joukko ei ollut se, jonka kielet sekoitettiin, sillä kolmesta perheestä (Nooan pojat) kolmessa sukupolvessa tuli yhteensä noin 57 (- 108) perhekuntaa, laskettuna sen perusteella mitä Raamattuun on tallennettu ja miten sitä tulkitaan. Montako eri kieltä Jumala sitten antoi, sitä ei ole kerrottu eli moneenko eri ryhmään joukot hajaantuivat.
Ensimmäinen valtias oli Nimrod, Nooan kiroaman poikansa Kuusin pojan poika, ja perusti Baabelin ja kolme muuta kaupunkia, samoin myöhemmin Niiniveen ja kolme muuta kaupunkia.
Mooseksen saamaan lakiin meni Baabelin kielten sekoittamisesta noin 900 vuotta, joten ihmissuku maan päällä ehti lisääntyä ja laajentua huomattavasti.
Israelin aluella olevien kansojen syntivelka oli täyttynyt, kun Joosuan johdolla se valloitettiin, siellä harjoitettiin Baalin ynnä muiden palvelusta ja uhrattiin lapsia ja kaikkea muuta kauhistusta, valitettavasti myös Israeliin myöhemmin tuli vaikutteita näistä, kun uskottomuudessa vaellettiin, mutta aina on ollut jäännös Israelissa, jotka ovat palvelleet Israelin Pyhää Herraa Yeshuaa, sillä on ollut Herrana Sebaotina jo luomisesta lähtien Isän Jumalan kuvana ja välimiehenä ihmisiin nähden, vaikka tulikin ihmiseksi lihassa ja veressä Ihmisen Poikana vasta noin neljä vuosituhatta luomisesta, mutta 7. vuosituhat odottaa sapatinlepona niille, jotka tahtoo rakastaa ja palvella valtakunnassaan ja tehdä totuutta armossaan pyhityksessä ja vanhurskaudessaan, amen.
Ei voi pitää paikkaansa. Aatami luotiin n. 4000 vuotta ennen Kristusta, joten maailma on n. 6000 vuotta vanha. Kun Yeshua Messias tulee takaisin, alkaa tuhat vuotta kestävä sapatti, niin kuin Jumalakin lepäsi seitsemäntenä päivänä ja Herralle yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä.
usko Raamattuun ja ovat hyväksyneet ihmismielen mukaisia järkeisoppeja.