Tuomiolle

Kahdelle oululaiselle vertaisverkon ylläpitäjälle vaaditaan tuomiota tekijänoikeusrikoksista. Syyttäjän mukaan vuonna 1974 syntyneet mies ja nainen ovat ylläpitäneet netissä verkkopalvelua, josta siihen liittyneet ovat voineet kopioida laittomasti musiikkia, elokuvia ja pelejä.

http://yle.fi/alueet/oulu/2010/08/syyttaja_vaatii_tuomiota_nettipiratismista_1943492.html
265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vertaisverkottamisessa ei ole kyse piratismista. Eikö edes Ylen "koulutetut" toimittajat tiedä mitä on piratismi? piratismi on jäljitelmätuotteiden valmistusta ja myyntiä. Tekijänoikeusrikkomus puolestaan on jos luvatta rahastaa tuotteella mihin ei ole intressissä prosenttiakaan.

Ylen kannattaisi muuten pitää asian suhteen turpansa kiinni. Tiesittekö muuten kuinka paljon Yle maksaa vuosittain tekijänoikeusrikkomuksista sanktioita ja korvauksia. Tai jättää maksamatta korvaukset.

Jungnerikin antoi esimerkkiä ihan Ylen johtajana miten toisten tekemiä musiikkikappaleita raiskataan.

Äänestä
  • Olet oikeassa. Ylen kannattaisi vaan olla hiljaa asioista joista ei ymmärrä. Ilman että asiaa kysytään tuomarilta ja selvitetään siinä sivussa vähän muutakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nettipiratismista kirjoitti:

Kahdelle oululaiselle vertaisverkon ylläpitäjälle vaaditaan tuomiota tekijänoikeusrikoksista. Syyttäjän mukaan vuonna 1974 syntyneet mies ja nainen ovat ylläpitäneet netissä verkkopalvelua, josta siihen liittyneet ovat voineet kopioida laittomasti musiikkia, elokuvia ja pelejä.

http://yle.fi/alueet/oulu/2010/08/syyttaja_vaatii_tuomiota_nettipiratismista_1943492.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu