Minkä ikäisinä yleensä alkaa nää "korvatulehduskierteet"?Siis tiedän,että minkä ikäinen vaan voi sairastua korvatulehdukseen mutta mikähän ois se yleisin ikä..Saataisko jonkin näköinen hahmotelma?
Korvatulehduksista...
Påppåå
3474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä korvatulehduskierre alkoi 2kk vanhana. Korvatulehduksethan ovat yleisimpiä alle 2-vuotiaalla, joten kaiketi kierre alkaa ennen ensimmäistä ikävuotta.
varsinainen kierre alkoi 6 kk:den jälkeen. Sitä ennen 1 korvatulehdus, 6 kk:den iässä toinen ja sitten todettiinkin "liimakorva" jne. Parit putkitukset ja lopulta kitarisojen poisto (kolmansia putkia en antanut laittaa) ja siihen loppui kierre n. 3,5v. iässä.
Mulla on 9kk vanha poika, 2 viikkoa sitten todettiin korvatulehdus. Tämä on ensimmäinen kerta. Eka antibiootti kuuri ei tehonnu, nyt alotettiin toinen. Yöllä kauheeta huutoa, eikä Panadol auta...onko kellää kokemuksia puuduttavista korvatipoista?