"Somalien perheenyhdistäminen"

8201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ffffffffffffff

Äänestä
  • ddddddddddddddddddddddd

    Äänestä

  • fddddddddddd kirjoitti:

    ddddddddddddddddddddddd

    fffffffffffffff

    Äänestä

...saa juuri sitä mitä tilasikin äänestämällä oikeistohallituksen Kokoomusta ja Kepua. Maahanmuuttajista saadaan halpatyövoimaa isoille firmoille sekä lisää duunia ja liksaa virkamiehille ja loisimaan työttömiksi jääneiden sosiaaliviulutkin revitään palkansaajan ja pienituloisten selkänahasta korottamalla ja keksimällä kaiken maailman väillisiä veroja jotka kohdistuvat pienituloisiin kaikkein eniten: ruoan alv, sokeri, ja makeisvero, jne. Vaivihkaa ajetaan tasaveroa läpi.

joten lopetetaanhan nyt se vasemmiston retorinen syyllistäminen maahanmuutossa ja katsokaa nykytilannetta...ja jos yhtään järki päätä pakottaa niin äänestäkää edes demareita ensi vaaleissa.

Äänestä
  • Kirjoitus täyttä asiaa!

    Äänestä

täyttä asiaa.

Äänestä

Joka sana. Näin se menee ja sitten vielä ihmetellään lisääntyvää ulkomaalaisvastaisuutta.

Äänestä

Oli kyllä niin maalailevaa tarinaa, että uppoaa varmasti populismille alttiisiin soinittuneisiin. Kun kerrotaan, että pakolaiset voisivat oikeastaan mennä ihmisten koteihin saamaan oppia suomalaisuudesta, kaikille tuli varmasti mieleen että "No en varmana ottais mitään mutiaista tänne asumaan mun luo" eikö niin? No miten moni ajatteli että ottaisi yleensäkään ketään vierasta ihmistä kotiinsa asumaan, oli suomalainen tai ei? Aivan, en minäkään sellaista mielelläni tekisi. Kirjoittaja vain halusi kääntää tämän epämiellyttävän tuntemuksen pakolaisiin.

Ja että vaadittaisiin pakolaisina tulevilta välttävä suoman ja ruotsin kielen taito? Hahahah, valtaosa suomalaisistakaan ei osaa ruotsia välttävästi, ja jos henkilö on pakolainen, mitenkäs helvetissä hän opettelisi vierasta kieltä? Kuvitelkaa itsenne sotaa käyvään maahan, josta teidän täytyisi lähteä pois kiireellä. Ette pääse, ennenkuin olette opetelleet vähintään välttävästi japania!!

Jokainen vähänkään kriittiseen ajatteluun kykenevä löytää tuollaisia maalailukohtia Vahteran kolumnista pitkähkön esseen verran.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4711 kirjoitti:

Pauli Vahtera jatkakoon:
http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2010/08/31/somalien-perheenyhdistaminen-suomalaisperheisiin/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu