HBL:n keskustelupalstan vaikutus

Mitä mieltä olette, alkaako RKP:n aivopesemät ruotsinkieliset ymmärtää asioita nyt kun ne selitetään heille HBL:n keskustelupalstalla ruotsiksi?

Murtuuko jonkinlainen harhaisuutta pönkittävä suojamekanismi?
4116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Surut itse alkavat ymmärtää, että heitä johtavien svekojen telaketjulinja johtaa katastrofiin.

"Parempi laiha sopu, kuin lihava riita".

Äänestä
  • Fiksut suomenruotsalaiset nimittävät jo näitä widerooseja ja henrikkssoneja "kielitalibaneiksi".

    Se kertoo jo paljon.

    He ymmärtävät, että on parempi tehdä kompromissejä terveen järjen perusteella ja elää rauhallista rinnakkaineloa ,kuin ajaa asiat välirikon partaalle ja kärsiä todellisia menetyksiä kulttuurilleen.

    Äänestä

Ennen HBL poisti lähes automaattisesti suomeksi lähetetyt viestit, erityisesti jos ne olivat vähänkin kaksikielistä unelmaa vastaan. Nyt vain törkyimmät viestit poistetaan, muutos on suuri.

Äänestä

Ruotsia puhuvia suomalaisia on n. 290.000. He ovat monenkirjavaa joukkoa, ja vanhan sanonnnan mukaan ainoa heitä yhdistävä tekijä on kieli. Kielensä vuoksi he ovat eristäytyneet ja haluavat eristäytyä muusta yhteiskunnasta. He ovat keskenään yhteisöllisiä, mika on etu mutta myös haitta siinä mielessä, että he eivät saa kylliksi ulkopuolisia vaikutteita ja toistelevat opittuja totuuksia sen kummemmin niitä miettimättä. Samoin kuin esim. laestadiolaisten joukosta voi suomenruotsalaisten piiristä tulla suljetuksi pois, jos esittää vääriä mielipiteitä. On muistettava että ruotsinkielisillä on lukuisia järjestöjä kansantanhuryhmistä tieteellisiin seuroihin ja politiikan alalla Folktinget ja Rkp. Kaiken yllä ovat kuitenkin Säätiöt. Todellista valtaa - halusivat tai ei - pitävät ne, jotka säätelevät rahahanoja. Kukapa haluaa purra kättä, joka jakelee maallista hyvää.

Internet-keskustelut ovat avartaneet suomenruotsalaisten näkemyksiä tai ainakin pakottaneet heidät huomaamaan, että kaikki eivät ajattele heidän tavallaan. Aikaisemmin suomenkielisetkin sanomalehdet pyrkivät olemaan korrekteja, eivät halunneet kriittisiä puheenvuoroja ja toistelivat auktoriteettien näkemyksiä. Nykyisin tilanne on toinen.

Ruotsin kielen puolestapuhujien tulisi lukea enmmän käyhtösoppaita kuin lakikirjoja. Hankenissa järjesttään jatkuvasti kurrseja liike-elämässä tarvittavasta suhdetoiminnasta. Niitä oppeja voisi alkaa soveltaa myös Rkp:ssa ja muissa ruotsalaisten edunvalvontaorganisaatioissa. Hyvä käytös, kohtelias puhetapa ja toisten huomioon ottaminen ei maksa mitään, mutta sen avulla saisi ystäviä ja ymmärtämystä omalle asialleen. Ylimielisyys ja vähättely ja muu sellainen herättävät torjuntaa, ja vaikeuttavat ruotsin kielen asemaa Suomessa.

Ruotsinkieliset ovat vierottaneet joukostaan pois kaupunkien työväestön, joka ei ollut tervetullutta heidän keskiluokkaiseen maailmaansa. Koulutuksestaan he ovat huolehtineet hyvin, mutta tähän liittyy muuan hankaluus: hyvin koulutetut ihmiset eivät hakeudu yleisöpalvelutehtäviin. Ei sairaanhoitajiksi, ei poliiseiksi, ei kodinhoitajiksi jne. Ruotsinkielisemme joutuvat tyytymään suomenkielisten yleisöpalvelijoiden kielitaitoon, joka ei suinkaan ole hyvä. Ainoa toimiva ratkaisu olisi, että hyvin koulutetut ruotsinkieliset suostuisivat palvelemaan toinen toisiaan, niin kuin Raamatussa kehotetaan, mutta he valittavat ettei siitä makseta kylliksi...

On ruotsinkielisten asia ratkaista omat vaikeutensa. Siihen ei muiden pidä puuttua. Suvaitsevaisuus on hyväntahtoista välinpitämättömyyttä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1 kirjoitti:

Mitä mieltä olette, alkaako RKP:n aivopesemät ruotsinkieliset ymmärtää asioita nyt kun ne selitetään heille HBL:n keskustelupalstalla ruotsiksi?

Murtuuko jonkinlainen harhaisuutta pönkittävä suojamekanismi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu