Pohjoismaissa Tanskaa lukuun ottamatta valtio sotkenut olutkulttuurin pahasti. Edelleen ihmettelen tätä körttiläis-luterilaista hallintoa ja sen toimia oluen tuhoamiseksi. Suomi EU:n mallioppilaana voisi hyvin toteuttaa Keksi-Eurooppalaista olut- ja viinikulttuuria, mutta ei. Aina löytyy jokin syy miksi yhtä elintarvikeryhmää verotetaan tai säännöstellään oikein raskaalla kädellä. Kun oluesta tehdään politiikan välikappale sillä vesitetään koko juoma. Pitääkö tässäkin peesata ruotsalaisia, jotka vesittivät oma olutkulttuurinsa mellanööliin.
Kantavireväkevyys määräytyy oluttyypin mukaan, jos olut pannaan tyypille ominaisella tavalla sen loppuväkevyys tulee sellaiseksi kun tyyppi edellyttää. Kun oluen panoon sotketaan politiikka poliittisesti päätetään oluen alkoholiprosentti. No, mikäs siinä panimot tuottavat teollisesti 4,5...4,7% litkua. Tässä vedellä ja malkasiirappiin sotketulla pirtulla automatti sekoittaa juuri sitä 4,7% keppanaa, unohtamatta säilöntäaineita.
Nähtävästi saksalaisille pohjoismaisen poliittisen oluen pano on pyhäinhäväistys, siksi mm. Lidlin oluet ovat hieman erilaisia - ei sovi vesi-keppanaan tottuneille. Olen satunnaisilla matkoillani maistellun Lidlin aitoja laagereita ja vehnäoluita ne ovat aivan eri tavaraa mitä täällä myydään. Vero tappaa erikoisoluet, kun Saksasta ja Ranskasta saa kolmen vartiin viinipullon halvemmalla kun Alkosta nelos-olutpullon joku mättää. Onneksi Alkon rataesirippu on siinä määrin murtunut että Tallinnasta tai Travemündesta saa kunnon tavaraa - nekin rahat menevät muualle tällä politiikalla.
Valtiovalta, olutkulttuurin tuhoaja.
2
468
Vastaukset
- Brew
Muuten hauska juttu mutta täynnä asiavirheitä.
Esinnäkin kotimainenkin olutkulttuuri nostaa päätää hitaasti mutta varmasti - kaikkia pussikaljan ystäviä emme saa käännytettyä hyvä mallasjuoman piiriin bulkkilaagerista.
Toisekseen naapurimme Ruotsi on meitä paljon edellä, heillä kukoistaa pienpaminoiden kirjo aivan eri tasolla kuin meillä - joukossa on todella hyviä oluita. Toki heillä on myös huonoja esimerkkejä, niistä pitää vain ottaa opiksi eikä toistaa niitä kotimassa.
Kolmanneksi Saksassa ei ole tapahtunut mitäään hyvää olut kulttuurissa vuosiin, päinvastoin suuret jyräävät pieniä.
Neljänneksi Brittien lisäksi mm. Tanska ja Yhdysvallat saavat olla ylpeitä suuresta pienpaminoiden määrästä ja innovatiivisesta kehityksestä.
Kotimainenkin olut on aina ja kaikilla panimoilla käymistuote - eikä todellakaan sisällä pirtua. Se on aivan eri asia miten olut on valmistettu, onko käytetty mallasta vai tärkkelystä vaiko molempia. Tiettyjä lisäaineita saa käyttää mutta ne on toki mainittava, kaikki eivät käytä.
Itse en katso että peli olisi menetetty, päin vastoin moni on ymmärtänyt laadun korvaavan määrän tässäkin asiassa.
Kotimaisen alkoholipolitiikan kehittymiseen en usko, kyseessä on pelkkä verojen keruuseen tarkoitettu automaatti jota johti raivoraitis kepulainen jolla ei ole mitään kantaa mihinkään. En näe, että nykyinen hallitus olisi yhtään paremmin ymmärtänyt asian ytimen - toivotaan seuraavalta parempaa otetta koko alkoholipolitiikkaan - ei pelkästään oluen järjettömään verotukseen.
Vaikka kotimaisten pienpanimoiden oluet ovatkin suuria panimoita kalliimpia - kannattaa niitä ostaa jo maun sekä kulttuurin tukemisen takia. Jos kukaan ei osta - ei kannata tehdä laadukasta olutta. - Maistuu mallas mulle
Komppaan molempia edellisiä.
Brew:n kanssa olen samaa mieltä siitä että tilanne on Suomessa on parantunut - eikä edes mitenkään vähän. Maassamme on todella hyviä pienpanimoita ja yksi asia mikä unohtuu usein on se, että meillä hyvissä pubeissa on laaja valikoima tuontioluita. Näin ei ole sellaisisissakaan olutmaissa kuin Saksa tai Englanti, niissähän kussakin paikassa on vain pari olutta hanassa.
Tyhmiä ihmisiä nyt on tietysti turha edes kuvitella sivistävänsä, jos niille kelpaa salkullinen peruskuraa ei mikään järki mene kalloon.
Se suuri muutos minkä toivoisin on se että täällä sallittaisiin pienpanimoiden myydä suoraan kuluttajille, samoin Alkon olisi luovuttava järjettömästä vaatimuksesta että tuotetta on voitava myydä kaikissa Alkoissa tai sitten sitä ei oteta lainkaan valikoimiin.
Nuo muutokset kun saisi aikaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1503825Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,873249SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.862655Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.72436Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2472393Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392236Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv841843- 42989
- 95978
- 53869