Valtiovalta, olutkulttuurin tuhoaja.

Pyhä Yrjänä

Pohjoismaissa Tanskaa lukuun ottamatta valtio sotkenut olutkulttuurin pahasti. Edelleen ihmettelen tätä körttiläis-luterilaista hallintoa ja sen toimia oluen tuhoamiseksi. Suomi EU:n mallioppilaana voisi hyvin toteuttaa Keksi-Eurooppalaista olut- ja viinikulttuuria, mutta ei. Aina löytyy jokin syy miksi yhtä elintarvikeryhmää verotetaan tai säännöstellään oikein raskaalla kädellä. Kun oluesta tehdään politiikan välikappale sillä vesitetään koko juoma. Pitääkö tässäkin peesata ruotsalaisia, jotka vesittivät oma olutkulttuurinsa mellanööliin.

Kantavireväkevyys määräytyy oluttyypin mukaan, jos olut pannaan tyypille ominaisella tavalla sen loppuväkevyys tulee sellaiseksi kun tyyppi edellyttää. Kun oluen panoon sotketaan politiikka poliittisesti päätetään oluen alkoholiprosentti. No, mikäs siinä panimot tuottavat teollisesti 4,5...4,7% litkua. Tässä vedellä ja malkasiirappiin sotketulla pirtulla automatti sekoittaa juuri sitä 4,7% keppanaa, unohtamatta säilöntäaineita.

Nähtävästi saksalaisille pohjoismaisen poliittisen oluen pano on pyhäinhäväistys, siksi mm. Lidlin oluet ovat hieman erilaisia - ei sovi vesi-keppanaan tottuneille. Olen satunnaisilla matkoillani maistellun Lidlin aitoja laagereita ja vehnäoluita ne ovat aivan eri tavaraa mitä täällä myydään. Vero tappaa erikoisoluet, kun Saksasta ja Ranskasta saa kolmen vartiin viinipullon halvemmalla kun Alkosta nelos-olutpullon joku mättää. Onneksi Alkon rataesirippu on siinä määrin murtunut että Tallinnasta tai Travemündesta saa kunnon tavaraa - nekin rahat menevät muualle tällä politiikalla.

2

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brew

      Muuten hauska juttu mutta täynnä asiavirheitä.

      Esinnäkin kotimainenkin olutkulttuuri nostaa päätää hitaasti mutta varmasti - kaikkia pussikaljan ystäviä emme saa käännytettyä hyvä mallasjuoman piiriin bulkkilaagerista.

      Toisekseen naapurimme Ruotsi on meitä paljon edellä, heillä kukoistaa pienpaminoiden kirjo aivan eri tasolla kuin meillä - joukossa on todella hyviä oluita. Toki heillä on myös huonoja esimerkkejä, niistä pitää vain ottaa opiksi eikä toistaa niitä kotimassa.

      Kolmanneksi Saksassa ei ole tapahtunut mitäään hyvää olut kulttuurissa vuosiin, päinvastoin suuret jyräävät pieniä.
      Neljänneksi Brittien lisäksi mm. Tanska ja Yhdysvallat saavat olla ylpeitä suuresta pienpaminoiden määrästä ja innovatiivisesta kehityksestä.

      Kotimainenkin olut on aina ja kaikilla panimoilla käymistuote - eikä todellakaan sisällä pirtua. Se on aivan eri asia miten olut on valmistettu, onko käytetty mallasta vai tärkkelystä vaiko molempia. Tiettyjä lisäaineita saa käyttää mutta ne on toki mainittava, kaikki eivät käytä.

      Itse en katso että peli olisi menetetty, päin vastoin moni on ymmärtänyt laadun korvaavan määrän tässäkin asiassa.

      Kotimaisen alkoholipolitiikan kehittymiseen en usko, kyseessä on pelkkä verojen keruuseen tarkoitettu automaatti jota johti raivoraitis kepulainen jolla ei ole mitään kantaa mihinkään. En näe, että nykyinen hallitus olisi yhtään paremmin ymmärtänyt asian ytimen - toivotaan seuraavalta parempaa otetta koko alkoholipolitiikkaan - ei pelkästään oluen järjettömään verotukseen.

      Vaikka kotimaisten pienpanimoiden oluet ovatkin suuria panimoita kalliimpia - kannattaa niitä ostaa jo maun sekä kulttuurin tukemisen takia. Jos kukaan ei osta - ei kannata tehdä laadukasta olutta.

    • Maistuu mallas mulle

      Komppaan molempia edellisiä.

      Brew:n kanssa olen samaa mieltä siitä että tilanne on Suomessa on parantunut - eikä edes mitenkään vähän. Maassamme on todella hyviä pienpanimoita ja yksi asia mikä unohtuu usein on se, että meillä hyvissä pubeissa on laaja valikoima tuontioluita. Näin ei ole sellaisisissakaan olutmaissa kuin Saksa tai Englanti, niissähän kussakin paikassa on vain pari olutta hanassa.

      Tyhmiä ihmisiä nyt on tietysti turha edes kuvitella sivistävänsä, jos niille kelpaa salkullinen peruskuraa ei mikään järki mene kalloon.

      Se suuri muutos minkä toivoisin on se että täällä sallittaisiin pienpanimoiden myydä suoraan kuluttajille, samoin Alkon olisi luovuttava järjettömästä vaatimuksesta että tuotetta on voitava myydä kaikissa Alkoissa tai sitten sitä ei oteta lainkaan valikoimiin.

      Nuo muutokset kun saisi aikaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      205
      2394
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1582
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1232
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1028
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      982
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      302
      963
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      912
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      774
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe