Yksi kerrallaan

ja vähitellen kaikki yhdessä. Jukka Kemppinen on suomalainen professori, dosentti, filosofian tohtori, varatuomari, kirjailija ja suomentaja. Kemppinen on informaatio- ja teknologiaoikeuden professori Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa. Hän on johtava tutkija Helsingin yliopiston ja Teknillisen korkeakoulun tietotekniikan tutkimuslaitoksessa ja Helsingin yliopiston oikeustieteen dosentti.
Mitä sanoo nyt Kemppinen? Hänkin on muuttanut kantansa ruotsin kieleen: ”Olen nyt näkevinäni kaksi eri asiaa. Toinen on suhtautuminen ruotsin kieleen. Se on tietenkin jokaisen oma asia. Toinen on ruotsin kielen opettaminen peruskoulussa ja lukiossa pakollisena. Se ei ole jokaisen oma asia, vaan poliittinen ratkaisu. Ilmoitan täten muuttaneeni mielipiteeni. Pakkoruotsiin ei ole perusteita. Valinnaiseen tietenkin on."

Toinen suomalainen intellektuelli on Osmo Soininvaara. Hänkin on kääntänyt takkinsa, eikä pidä järkevänä pakkoruotsia. Näin kirjoittaa Osmo: ”Keskustelun runsaus ja aggressiivisuus osoittaa, että kysymys pakkoruotsista on tulehtunut. Koska omaa kantaani asiaan on pidetty tunnettuna, ehkä on hyvä, että kerron sen itse. On sanottu, että pakkoruotsi olisi perustuslakikysymys. Ei se voi sitä olla, koska ennen peruskoulu-uudistusta ei jokainen oppilas lukenut ruotsia. Jos katsomme oikeudeksemme pakottaa oppilaat lukemaan heille vähemmän tarpeellista ainetta yleisen edun nimissä, pakottaisimme satatuhatta peruskoululaista vaihtamaan ruotsin venäjään. Minun elinaikanani ruotsinkielen tarve on vähentynyt olennaisesti. Kun emme opeta ihmisiä menneisyyttä emmekä edes nykyisyyttä vaan tulevaisuutta ajatellen, uskoisin, että useimmille ruotsinkielen osaamisen merkitys vain vähenee. Ilmoitin muuttaneeni kantaani sunnuntaiaukiolossa lähinnä siksi, ettei hävittyjä sotia kannata jatkaa. Tämä kannattaisi kielivähemmistön oikeuksien puolustajienkin ymmärtää. Nouseva sukupolvi, joka jossain vaiheessa astuu valtaan, inhoaa pakkoruotsia niin paljon, että lakkauttaa sen aivan varmasti.

Niin tulee tapahtumaan ja myös ruotsinkielisten kiintiöt ja muut etuoikeudet poistetaan!
21415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ja tuoreet voimat vastustavat jo lähtökohtaisesti:

Mikä on kantasi ruotsin kielen asemaan, pakkoruotsiin ja ruotsinkielisten yliopistoon pääsyyn?

Virkakoneiston ja ruotsin suhdetta tulee tarkastaa. Virkamiehiltä ei tule edellyttää ruotsin osaamista niissä kunnissa, joissa ruotsin asema on pieni tai olematon. Kannatan vapaaehtoista ruotsin opiskelua kaikilla kouluasteilla. Pakkoruotsi ei motivoi ketään opiskelemaan sitä, eikä ole mitään järkeä vaatia ihmisiä opiskelemaan ruotsia, mikäli heillä ei tule olemaan sille oikeasti mitään käyttöä. Ruotsi voidaan laittaa vapaaehtoisten kielten joukkoon, ja sen vaihtoehdoiksi voidaan tarjota muita kieliä, kuten saksaa tai venäjää. Keskustelu pohjoismaalaisten kanssa onnistuu englanniksi, ja kun ruotsin opiskelu on vapaaehtoista, motivaatio sen oppimiseen kasvaa. Lisäksi Suomen kansalaisten kielipohja monipuolistuisi.

Yliopistojen kielikiintiöistä voidaan luopua kokonaan.
http://www.muutos2011.fi/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=173
JIRI KERONEN /MUUTOS 2011 PJ.

Äänestä

Suomenruotsalaiset käyttäyvät kuin hellä olisi vähintään oma valtio, vaikkakin ilman rajoja( sinänsä vielä pahempaa) Suomen valtion sisällä. Rkp toimii heidän hallituksena ja folktinget on heidän parlamentti.

Äänestä

Kohta myrskyää.

Äänestä
  • Magma-akatemian neuvottelukuntaan kuuluva amiraali Juhani Kaskeala puolestaan sanoo Ylelle olevansa valmis luopumaan koulujen pakkoruotsista.

    - Se [pakkoruotsi] on omiaan tukahduttamaan intoa kieltä kohtaan, Kaskeala sanoo.

    Äänestä

  • Kuka seuraava ? kirjoitti:

    Magma-akatemian neuvottelukuntaan kuuluva amiraali Juhani Kaskeala puolestaan sanoo Ylelle olevansa valmis luopumaan koulujen pakkoruotsista.

    - Se [pakkoruotsi] on omiaan tukahduttamaan intoa kieltä kohtaan, Kaskeala sanoo.

    pakkoruotsin poistamista kannattavia nimiä esille.

    PAKKORUOTSI POISTUU!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • suomenkielinen Suomi kirjoitti:

    pakkoruotsin poistamista kannattavia nimiä esille.

    PAKKORUOTSI POISTUU!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Joo, voivat yrittää pelastaa kasvonsa kuten kävi poliisien kielitaitovaatimiusten kanssa..
    Maa olisi pysähtynyt, joten kielitalibanit joutuivat taipumaan,
    mutta asia uutisoitiin, että talibanit olivat armollisia ja sallivat helpotukset...
    sama kuvio tulee toistumaan..

    http://www.youtube.com/watch?v=1Ov5Ubkp7PQ

    Äänestä

  • antitalibani kirjoitti:

    Joo, voivat yrittää pelastaa kasvonsa kuten kävi poliisien kielitaitovaatimiusten kanssa..
    Maa olisi pysähtynyt, joten kielitalibanit joutuivat taipumaan,
    mutta asia uutisoitiin, että talibanit olivat armollisia ja sallivat helpotukset...
    sama kuvio tulee toistumaan..

    http://www.youtube.com/watch?v=1Ov5Ubkp7PQ

    Vaalityö on jo täydessä käynnissä. Vaaleihin ei kannattane mennä pakkoruotsittajan viitta hartioilla.

    Äänestä

Jukka Kemppinen kirjoittaa Suomen luetuimmassa blokissaan kuinka "Pakkoruotsiin ei ole perusteita". Samoin hän aprikoi Ahvenanmaan myynnillä ruotsille. Hän on lisäksi vaihtanut asenteesa pakkoruotsiin!

"Jukka Kemppinen Kirkkonummi, Finland, Lawyer, historian, author, translator,independent blogger. Long time average 14 000 visits, 21 000 views a week. Every day, all year."

17. elokuuta 2010
Tvångströja

http://kemppinen.blogspot.com/2010/08/verdana.html

Jukka Kemppinen Pakkoruotsiin ei ole perusteita.
"Olen aina tarvittaessa astunut esiin ja korottanut ääneni ruotsin kielen, etenkin suomenruotsin puolesta. Olen ihmetellyt monien, esimerkiksi monien etevien oppilaitteni vastenmielisyyttä ruotsia kohtaan. Olen lehahtanut punaiseksi useamman kerran, kun joku kollega, etenkin teknistä tai kaupallista alaa edustava, on – sen käsityksen olen saanut – pyrkinyt puhuman ruotsia ihan ihmisten kuullen.

Olen nyt näkevinäni kaksi eri asiaa. Toinen on suhtautuminen ruotsin kieleen. Se on tietenkin jokaisen oma asia. Toinen on ruotsin kielen opettaminen peruskoulussa ja lukiossa pakollisena. Se ei ole jokaisen oma asia, vaan poliittinen ratkaisu.

Ilmoitan täten muuttaneeni mielipiteeni. Pakkoruotsiin ei ole perusteita. Valinnaiseen tietenkin on."

18. elokuuta 2010
Pohdintaa pakkopaidasta

http://kemppinen.blogspot.com/2010/08/pohdintaa-pakkopaidasta.html

"Jotkut puhuvat Karjalan hankkimisesta takaisin Suomelle. Itse olen miettinyt, mitähän Ruotsi maksaisi Ahvenanmaasta, käteisellä. Suomelle siitä on jonkinasteista riesaa, eikä sillä taida olla enää sotilallista merkitystä.

Eikö pantaisi myyntiin?"

Äänestä
  • Niin, mitä hyötyä Ahvenanmaasta oikeastaan on Suomelle? Ainoa hyöty on todellakin sotilaallinen. Mutta Ruotsin armeija kun on mikä on, niin ihan hyvin Suomen armeija voisi kriisitilanteessa nuo luodot ottaa haltuun, vaikka ne Ruotsille oltaisiinkin myyty.

    Äänestä

  • Pakollisen ruotsin kannatusta yksilöpsykologisesta näkökulmasta ei juuri näe pohdittavan.

    Mielestäni pakkoruotsin puolustamiseen liittyy läheisesti usko auktoriteetteihin, auktoriteettiusko. ”Valtio tietää kyllä minun parhaani”. Samalla voidaan ulkoistaa päätöksentekoa viranomaisille kieliopinnoissa. Suomalaiset mielellään ulkoistaa valtiolle, kunnalle ja muille viranomaisille itseään koskevaa päätöksentekoa. Siitä pakkoruotsi on konkreetti esimerkki.

    Joitakin ihmisiä näyttäisi ahdistavan jo ajatus,että pitäisi itse päättää mitä kieliä kannattaa opiskella.

    Heidänlaisiaan on todennäköisesti paljon pakollisen ruotsin kannattajissa. He ovat psykologisesta sukua niille venäläisille ja entisen itäblokin ihmisille,jotka kaipaavat kaikkitietävää Neuvostoliittoa ohjaamaan elämäänsä ja itseään koskevia ratkaisuja.

    Tähän ihmismielen puoleen Rkp:n magmat ja muut rkp-organisaatiot vetoavat kieltämättä taitavasti.

    Äänestä

  • J.Ryyti kirjoitti:

    Pakollisen ruotsin kannatusta yksilöpsykologisesta näkökulmasta ei juuri näe pohdittavan.

    Mielestäni pakkoruotsin puolustamiseen liittyy läheisesti usko auktoriteetteihin, auktoriteettiusko. ”Valtio tietää kyllä minun parhaani”. Samalla voidaan ulkoistaa päätöksentekoa viranomaisille kieliopinnoissa. Suomalaiset mielellään ulkoistaa valtiolle, kunnalle ja muille viranomaisille itseään koskevaa päätöksentekoa. Siitä pakkoruotsi on konkreetti esimerkki.

    Joitakin ihmisiä näyttäisi ahdistavan jo ajatus,että pitäisi itse päättää mitä kieliä kannattaa opiskella.

    Heidänlaisiaan on todennäköisesti paljon pakollisen ruotsin kannattajissa. He ovat psykologisesta sukua niille venäläisille ja entisen itäblokin ihmisille,jotka kaipaavat kaikkitietävää Neuvostoliittoa ohjaamaan elämäänsä ja itseään koskevia ratkaisuja.

    Tähän ihmismielen puoleen Rkp:n magmat ja muut rkp-organisaatiot vetoavat kieltämättä taitavasti.

    "Pakollisen ruotsin kannatusta yksilöpsykologisesta näkökulmasta ei juuri näe pohdittavan. "

    No oikeastaan vain siitä näkökulmastahan sitä pohditaan. Ennakkoluuloihin perustuva intohimo ajaa tätä keslustelua. Ja juuri siksi kansa päätyy tässä asiassa aina eri kannalle kuin vastuulliset poliitikot joiden on pakko perustaa päätöksensä faktalle, järjelle kansan parhaaksi. Siksi 70% kansansta on toista mieltä kuin 80% edukunnan päättäjistä.

    Myös maahanmuuttokeskustelussa on samoja piirteitä.

    "Mielestäni pakkoruotsin puolustamiseen liittyy läheisesti usko auktoriteetteihin, auktoriteettiusko. ”Valtio tietää kyllä minun parhaani”. Samalla voidaan ulkoistaa päätöksentekoa viranomaisille kieliopinnoissa. Suomalaiset mielellään ulkoistaa valtiolle, kunnalle ja muille viranomaisille itseään koskevaa päätöksentekoa. Siitä pakkoruotsi on konkreetti esimerkki. "

    Ei ole esimerkki siitä. Mehän tiedämme että valtaosa kansasta vastustaa pakkoruotsia, sehän on likipitäen ainoa oikea fakta Talan koko laajassa spammailutoiminnassa. Joten tässä aisassa auktoriteettiusko on heikko - kansa ei usko auktoriteettien olevan oikeassa!

    Oletettavasti kuitenkin tässäkin asiassa poliitikot ovat oikeammassa kuin kansa. Heidän kantansa perustuunee faktaan eikä ennakkoluuloihin.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    "Pakollisen ruotsin kannatusta yksilöpsykologisesta näkökulmasta ei juuri näe pohdittavan. "

    No oikeastaan vain siitä näkökulmastahan sitä pohditaan. Ennakkoluuloihin perustuva intohimo ajaa tätä keslustelua. Ja juuri siksi kansa päätyy tässä asiassa aina eri kannalle kuin vastuulliset poliitikot joiden on pakko perustaa päätöksensä faktalle, järjelle kansan parhaaksi. Siksi 70% kansansta on toista mieltä kuin 80% edukunnan päättäjistä.

    Myös maahanmuuttokeskustelussa on samoja piirteitä.

    "Mielestäni pakkoruotsin puolustamiseen liittyy läheisesti usko auktoriteetteihin, auktoriteettiusko. ”Valtio tietää kyllä minun parhaani”. Samalla voidaan ulkoistaa päätöksentekoa viranomaisille kieliopinnoissa. Suomalaiset mielellään ulkoistaa valtiolle, kunnalle ja muille viranomaisille itseään koskevaa päätöksentekoa. Siitä pakkoruotsi on konkreetti esimerkki. "

    Ei ole esimerkki siitä. Mehän tiedämme että valtaosa kansasta vastustaa pakkoruotsia, sehän on likipitäen ainoa oikea fakta Talan koko laajassa spammailutoiminnassa. Joten tässä aisassa auktoriteettiusko on heikko - kansa ei usko auktoriteettien olevan oikeassa!

    Oletettavasti kuitenkin tässäkin asiassa poliitikot ovat oikeammassa kuin kansa. Heidän kantansa perustuunee faktaan eikä ennakkoluuloihin.

    "Oletettavasti kuitenkin tässäkin asiassa poliitikot ovat oikeammassa kuin kansa. Heidän kantansa perustuunee faktaan eikä ennakkoluuloihin."

    Kuulostaa vähän Ceausescun puheilta...

    Jatka vaan surullista vilkuttelua sieltä parvekkeeltasi.

    Äänestä

  • 1 kirjoitti:

    "Oletettavasti kuitenkin tässäkin asiassa poliitikot ovat oikeammassa kuin kansa. Heidän kantansa perustuunee faktaan eikä ennakkoluuloihin."

    Kuulostaa vähän Ceausescun puheilta...

    Jatka vaan surullista vilkuttelua sieltä parvekkeeltasi.

    Meillä 200 kansanedustajaa jotka saavat mandaatin kansalta. Etkö tiennyt.

    Eli fiksuja päätöksiä kansan parhaaksi.

    Äänestä

Sitten vaan Kemppistä valitsemaan eduskuntaan. Ja jos niin käy saatta käydä Kempisellekin niin että hän päättäjän asemassa pohtineensa järjellä ja faktojen valossa muuttaa kantansa - taas.

Kansa ajattelee intohimolla ja ennakkoluuloihin tukeutuen, vastuunsa kantava kansanedustaja järjellä ja faktalla. Puolueissa rivijäsenet ajattelevat kuin kansa, siihen vastuullisella huippupoliitikoilla ei ole varaa.

Tääläkin hetkellä on kaksi aihepiiriä jossa kansan ovat poliitikkojen kanssa erilinjoilla juuri yllämainituista syistä:

Maahanmuuttopolitiikka ja pakollinen toinen kotimainen.

Tala ruokkii ennakkoluuloja minkä kerkii, mutta sellaistahan ei vastuullinen poliitikko syö. Vastuullinen poliitikko miettii lasten ja nuortemme parasta. Tällä hetkellä vastuullinen poliitikko on hyvin perillä siitä kuinka tuhoisia seurauksia valinnaisuudella on oppimistuloksiin lapsilla ja nuorilla. Yo- uudistus on heikentänyt oppimistuloksia todella monessa aineessa. Ussia valinnaisuuskokeiluja emme siis tule näkemään nyt muutamaan toviin.

Ja sehän on Talan pelastus. Pakkoruotsi on kuitenkin kutakuinkin ainoa oireilunsa muoto joka edes jotenkin voidaan piilottaa asiallisuuden kaapuun.

Persuista ei taida olla apua. Heidän virallisessa arvomaailmassaan jokainen ihminen on tärkeä ja heikkoja pitää tukea. No käytännöntasolla ne huijaa ääniä vähän sietä ja vähän täältä, ja varsinkin aiheilla jossa tietävät ennakkoluulojen ruokkimien intohimojen menevän järjen kanssa eri suuntiin. Se on otollista maaperääpopulistille. Ja sitähän Soini puolueineen aivan avoimesti on. Tala on kuitenkin väärässä jos uskoo että Soini vaalien jälkeen noudattaa näitä ennakkoluulojensa vankien tahtoa siltä osin kun persut ehkä osallistuisi politiikkaan.

Äänestä
  • luulee pakkoruotsin olevan käytännössä ikuinen asia aivan kuten stallarit kuvittelivat Neuvostoliiton olevan
    vielä 1970-luvulla.Stallarien harmiksi Neuvostoliitto romahti lopullisesti jo 1990-luvun alussa ja samanlaisen
    kohtalon kokee lähivuosina myös koulujen pakkoruotsi, vaikka svekot kuinka uskottelisivat itselleen, ettei
    näin tapahdu.

    Äänestä

  • ruotsituksen loppu kirjoitti:

    luulee pakkoruotsin olevan käytännössä ikuinen asia aivan kuten stallarit kuvittelivat Neuvostoliiton olevan
    vielä 1970-luvulla.Stallarien harmiksi Neuvostoliitto romahti lopullisesti jo 1990-luvun alussa ja samanlaisen
    kohtalon kokee lähivuosina myös koulujen pakkoruotsi, vaikka svekot kuinka uskottelisivat itselleen, ettei
    näin tapahdu.

    Ja Talan harmiksi romahti Suomalaisuuden Liitto heti Talan tultua puheenjohtajaksi. Ennennäkemätön tunari....Tyypillinen nettifenno!

    Äänestä

  • ruotsituksen loppu kirjoitti:

    luulee pakkoruotsin olevan käytännössä ikuinen asia aivan kuten stallarit kuvittelivat Neuvostoliiton olevan
    vielä 1970-luvulla.Stallarien harmiksi Neuvostoliitto romahti lopullisesti jo 1990-luvun alussa ja samanlaisen
    kohtalon kokee lähivuosina myös koulujen pakkoruotsi, vaikka svekot kuinka uskottelisivat itselleen, ettei
    näin tapahdu.

    ...pakkoruotsin olevan ikuinen. Sitä ei ole mikään muukaan. Pakkoruotsia meillä on juuri niin pitkään kuin poliitikkojen enemmistön mielestä se on järkevää. Ei sen pidempään.

    Tuohon neukkuhöpötykseesi en ota kantaa. Se lienee vain osoitus intohimosi tasosta tässä asiassa.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    ...pakkoruotsin olevan ikuinen. Sitä ei ole mikään muukaan. Pakkoruotsia meillä on juuri niin pitkään kuin poliitikkojen enemmistön mielestä se on järkevää. Ei sen pidempään.

    Tuohon neukkuhöpötykseesi en ota kantaa. Se lienee vain osoitus intohimosi tasosta tässä asiassa.

    poliitikkojen on myös kuunneltava äänestäjiään tai menetettävä poliittinen suosionsa ja nykyään
    yhä useampi suomalainen on sitä mieltä, että pakkoruotsi on lakkautettava.RKP voidaan lähitulevaisuudessa heittää ulos hallituksesta oppositioon, koska mitkään lait eivät sitä estä.

    Konsensuspolitiikan aika kielipolitiikassa on todellakin ohi nimittäin keskustelu Suomen kaksikielisyydestä
    ja koulujen pakkoruotsista käy todella kuumana ja se on svekomaaneille myrkkyä, koska he nimenomaan
    haluaisivat, ettei heidän etuoikeuksistaan keskusteltaisi kriittiseen sävyyn julkisuudessa.

    Äänestä

  • RKP:n romahdus kirjoitti:

    poliitikkojen on myös kuunneltava äänestäjiään tai menetettävä poliittinen suosionsa ja nykyään
    yhä useampi suomalainen on sitä mieltä, että pakkoruotsi on lakkautettava.RKP voidaan lähitulevaisuudessa heittää ulos hallituksesta oppositioon, koska mitkään lait eivät sitä estä.

    Konsensuspolitiikan aika kielipolitiikassa on todellakin ohi nimittäin keskustelu Suomen kaksikielisyydestä
    ja koulujen pakkoruotsista käy todella kuumana ja se on svekomaaneille myrkkyä, koska he nimenomaan
    haluaisivat, ettei heidän etuoikeuksistaan keskusteltaisi kriittiseen sävyyn julkisuudessa.

    RKP on menneen talven lumia.

    Suomenkieliset pakkoruotsittajat, suomenkenkieliset luopiot jotuvat tekemään nopean takinkäännöksen, jos aikovat vielä saalistella ääniä ensi keväänä.

    Äänestä

Kemppinen ja Kanava -lehti


Kanava -lehdessä (1-2010) tohtori Jukka Kemppinen nimittää suomenruotsalaista majuri Liliusta hulluksi majuriksi. Hulluja suomenruotsalaisia majureita oli kuulemma kesällä 1944 liikaakin.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Jukka_Kemppinen


Tässä näytteitä samalta mieheltä:

http://kemppinen.blogspot.com/2008/09/laurilain-tyt.html

Kuka Lilius?

http://www2.6net.fi/alavus/perinnehuone/ikolao.htm

"Tämä Lilius tunnettiin jo Talvisodan aikana hyvin hankalana miehenä. Jatkosodan alussahan tämä Lilius ja Hannuksela tekivät eversti Laurilalle hyvin ikävän tempun."

Helge Smedjebacka kertoo Otto Liliuksesta kirjassaan Jääkärikenraalin elämä F. U. Fagernäs 1894-1980 mm. seuraavasti:

Nämä tekstit on kirjassa lihavoituna ja ovat kirjan mukaan Fagernäsin omista muistiinpanoista.

s. 197: "Kun palasin eräänä päivänä kenttäsairaalasta, missä olin jakanut haavoittuneille sotilaille urhoollisuusmitaleja, esikuntapäällikköni (Lilius) tuli kyyneleet silmissä minua vastaan ja ilmoitti, että minut siirrettäisiin Maaselän kannakselle"


s. 200: "Pajari saapui Uhtualle mukanaan lampaita, vuohia, tiine lehmä ja kiimainen narttukoira. Eräs upseereistani, joka oli suuttunut vaihdosta, pisti kylänrakin nartun häkkiin hedelmöittämään "koirahuoran". Heti sen jälkeen kun olin lähtenyt, Pajari erotti esikuntapäällikköni, everstiluutnantti Liliuksen ja lähetti hänet Karjalan kannakselle.
Se matka muodostui onnettomuudeksi Liliukselle, sillä hän menetti jalkansa kesän 1944 kovien taisteluiden aikana. Pajari oli nimittäin niin sanottu "aitosuomalainen", eikä hän voinut sietää "hurreja".

s.203: Smedjebackan omaa tekstiä selitykseksi: Mutta palaan vielä takaisin Uhtuan oloihin. Kun Uno kirjoitti ensimäistä kirjettä vaimolleen Karhumäestä, hän käsitteli vielä Pajarin ensimäisinä päivinä Uhtualla antamia vaikutelmia. Fagernäs kirjoitti muun muassa:

"Sain myös kirjeen Otto-pojalta. (Otto-poika oli nimitys, jota Fagernäs käytti esikuntapäällikkö Otto Liliuksesta.) Tulokas (Pajari) kuuluu nuuskivan innokkaasti viinavarastoja ja hän ihmettelee erityisesti, mihin Hennessy-varasto on joutunut. Otto on järjestänyt "pimeän varaston", jonka hän aikoo lähettää vähitellen tänne minun laskuuni, jotta minun ei tarvitse ostaa vierailleni. Kyseessä on myös minun 50 -vuotispäiväni. Mitä pirua hänellä (Pajarilla) oikeastaan on tekemistä niiden asioiden kanssa, jotka on järjestetty minun aikanani. Sitä paitsi hän on sulkenut ja avannut uusia ovia asuntoon ja rakentaa suurelle palveluskunnalleen uutta palatsia. Hänellä tuntuu kyllä olevan koko joukko ruuveja löysällä, väittää Ekman (myöhemmin kenraalimajuri Ekman), joka vieraili luonani muutama päivä sitten. Ekman on palvellut Pajarin alaisuudessa rykmentinkomentajana, ja hänen pitäisi siksi olla arvostelukykyinen."

Smedjebacka jatkaa kirjassaan omaa tekstiään:

s.203: "Edellä olevasta kuvauksesta löytyy ehkä myös osaselitys sille, että Pajarin ja Liliuksen oli heti alussa vaikea tulla toimeen keskenään. Se, että Lilius oli lisäksi ruotsinkielinen, ei lievittänyt Pajarin Liliusta kohtaan tuntemaa vastenmielisyyttä. Kävi niin, että Pajari luopui nopeasti Liliuksesta. Kun eritellään syitä ja seurauksia, voi

s. 209: myös Talvisodan kokemuksilla olla oma osansa. Lilius oli palvellut suomenkielisten Etelä-Pohjalaisten joukko-osastossa ja saanut sellaisen maineen, että hän oli "mahdoton". Oletettavasti Lilius oli vaativa ja ehkä liian muodollinen. Se, että hän viihtyi Fagesnäsin seurassa, jka luonteeltaan oli Liliuksen vastakohta, voi selittyä myös sillä, että Fagesnäs ei sekaantunut pikkuasioihin. Mutta ehkä ensisijaisesti Pajarin sai reagoimaan Liliuksen tapa puolustaa entistä esimiestään Uno Fagernäsiä."
Kumma juttu kun Fagernäs niin kovasti ihailee jopa vaimolleenkin kirjeessä tuota "jumalaista Adonista" eli Rönnquistia. Näin siis kirjassa Törnin jääkärit.

Ettei vaan Frans Uunokin ollut vähän tralalaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heikki_tala kirjoitti:

ja vähitellen kaikki yhdessä. Jukka Kemppinen on suomalainen professori, dosentti, filosofian tohtori, varatuomari, kirjailija ja suomentaja. Kemppinen on informaatio- ja teknologiaoikeuden professori Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa. Hän on johtava tutkija Helsingin yliopiston ja Teknillisen korkeakoulun tietotekniikan tutkimuslaitoksessa ja Helsingin yliopiston oikeustieteen dosentti.
Mitä sanoo nyt Kemppinen? Hänkin on muuttanut kantansa ruotsin kieleen: ”Olen nyt näkevinäni kaksi eri asiaa. Toinen on suhtautuminen ruotsin kieleen. Se on tietenkin jokaisen oma asia. Toinen on ruotsin kielen opettaminen peruskoulussa ja lukiossa pakollisena. Se ei ole jokaisen oma asia, vaan poliittinen ratkaisu. Ilmoitan täten muuttaneeni mielipiteeni. Pakkoruotsiin ei ole perusteita. Valinnaiseen tietenkin on."

Toinen suomalainen intellektuelli on Osmo Soininvaara. Hänkin on kääntänyt takkinsa, eikä pidä järkevänä pakkoruotsia. Näin kirjoittaa Osmo: ”Keskustelun runsaus ja aggressiivisuus osoittaa, että kysymys pakkoruotsista on tulehtunut. Koska omaa kantaani asiaan on pidetty tunnettuna, ehkä on hyvä, että kerron sen itse. On sanottu, että pakkoruotsi olisi perustuslakikysymys. Ei se voi sitä olla, koska ennen peruskoulu-uudistusta ei jokainen oppilas lukenut ruotsia. Jos katsomme oikeudeksemme pakottaa oppilaat lukemaan heille vähemmän tarpeellista ainetta yleisen edun nimissä, pakottaisimme satatuhatta peruskoululaista vaihtamaan ruotsin venäjään. Minun elinaikanani ruotsinkielen tarve on vähentynyt olennaisesti. Kun emme opeta ihmisiä menneisyyttä emmekä edes nykyisyyttä vaan tulevaisuutta ajatellen, uskoisin, että useimmille ruotsinkielen osaamisen merkitys vain vähenee. Ilmoitin muuttaneeni kantaani sunnuntaiaukiolossa lähinnä siksi, ettei hävittyjä sotia kannata jatkaa. Tämä kannattaisi kielivähemmistön oikeuksien puolustajienkin ymmärtää. Nouseva sukupolvi, joka jossain vaiheessa astuu valtaan, inhoaa pakkoruotsia niin paljon, että lakkauttaa sen aivan varmasti.

Niin tulee tapahtumaan ja myös ruotsinkielisten kiintiöt ja muut etuoikeudet poistetaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu