Suuret suomenruotsalaiset säätiöt Svenska kulturfonden ja Konstsamfundet ovat perustaneet oman lobbausryhmän, Magma-akatemian, puolustamaan ruotsin kielen asemaa Suomessa.
http://www.uusisuomi.fi/kulttuuri/100547-suomenruotsalaisten-vastaisku-–-”turhaa”
http://www.uusisuomi.fi/kulttuuri/100547-suomenruotsalaisten-vastaisku-–-”turhaa”
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuon tylymmin ei voi media enää kommentoida :)
Kaskeala teki miehen työn - kumarran ja kiitän.
Juhani Kaskela on samaa mieltä pakkoruotsista kuin Heikki Tala.
Näitä tunnettuja henkilöitä voi tulla vielä lisääkin.
Siinä on sitä Mannerheim-asennetta.
Puolustamaan ? Kun koko poliittinen eliitti jo puolustaa..vain kansa vastustaa..
Vaihtakaa kansa ?
Ihan sama mitä mieltä te rupiset fennot olette. Meillä on rahaa ja valtaeliitti puolellamme. Pakkoruotsi on ja pysyy!
Lapioikaa te fennot vaan lantaa, niin me suomenruotsalaiset nauramme teille!
Kyllä ne naurut nyt on naurettu, tulee sordiino päälle!
Lopeta jo fenno. Svekoja on vain 4%. Ei mutta saatat kuulua virhemarginaaliin. Ei muuta kuin jatkakaa.
On tunnettu tosiasia, että suomenruotsalaiset eivät tajua ironiaa. Tässä ote Magman tiedotteesta:
Päivi Kärkkäinen, vd för Nationaloperan, framhöll å sin sida betydelsen av att svenskan finns med i vardagen. Hon berättade att operan från och med i sommar kompletterat textningen av pjäserna med svenska. Härefter textas alla pjäser på finska, svenska och engelska.
Kun luin naapurilleni tuon version, miten ruotsia saadaan mukaan arkipäivään, hän tuli niin iloiseksi, että nauroi ääneen.
*
Vakavasti puhuen, hyvä että tekstittävät, mutta oopperan tekstityslaitteet eivät pahemmin arkipäivään vaikuta. Käyn neljä-viisi kertaa vuodessa Kansallisoopperassa, ja usein ulkomaillakin, viimeksi Roomassa. Ooppera on minulle AINA juhlahetki.
Pitkässä juoksussa tuo pakottaminen kääntyy itseään vastaan.
Nyt tulee vain mieleen, että ryhmä yrittää kaikin keinoin pitää kiinni vanhoista eduista hinnalla millä hyvänsä.
Vapaaehtoisuus kunniaan!