Noituus

jms...
Olen tosi kyllästynyt kun äidilläni on omasta mielestään viaton harrastus käydä välillä ennustajilla, tarkkailla horoskooppijuttuja, tulkata unia ja kertoa näkemistään enneunista ja ikävintä on se että hän on koko ajan muka tietävinään elämästäni yhtä sun toista kykyjensä ansiosta ja minusta se on äärimmäisen epämiellyttävää ja tungettelevaa koska oma elämäni on yksityinen juttu minulla luonnolllisestikkin.
Olen aina ollut uskossa mutta minulla oli aika jolloin olin näistä rajatieteistä kiinnostunut äitini innostamana mutta myöhemmin sanouduin irti siitä roskasta ja poltin ennustuskortit ja muun kirjallisuuden.
Miten voisin saada äitini luopumaan ikävästä harrastuksestaan????
6341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Joo roskaahan tuommoiset rajatieteet ja muut ovat, samanlaista, kuin uskonnotkin. Jos olisit kunnon kristitty, niin noudattaisit raamattua ja kasaisit kunnon rovion ja lopettaisit äitisi ikävän harrastuksen perinteisin kristityin menoin. "Noitanaisen älä anna elää" (2. Moos. 22:17) Mutta kun ilmeisesti et meinaa noudattaa käsikirjasi sanaa kaikilta osin, niin olisi parempi, jos sanoutuisit irti tuollaisesta roskasta ja polttaisit myöskin tuollaisen kirjallisuuden.

Äänestä

Tähän on vaikee antaa yksiselitteistä vastausta, ootko yrittäny puhua sun äidin kanssa tästä asiasta, et miltä susta tuntuu tää hänen "harrastus"? Tosin se voi saada hänet puolustuskannalle ja ajaa susta kauemmas, et sekään ei välttämättä ole paras keino. Mulle tuli mieleen se Raamatun kohta missä neuvotaan rukoilemaan vihollisen puolesta, sillä sillon kerää ns. tulisia hiiliä hänen pään päälle. Tajuut varmaan mitä se tarkoittaa, eli rukous alkaa muuttaa sen toisen elämää.

En nyt tarkoita et sun äiti on vihollinen, tuo sama taktiikka toimii kyllä kaikkien elämässä. Kun rukoilee jonkun asian puolesta säännöllisesti niin alkaa tapahtumaan ja tulee muutosta. Valjasta vaikka muita ihmisiä tähän samaan rukoukseen, niin saat nähdä et jotain tapahtuu. Noituus on asia, mistä on vaikee päästä irti joten älä oo asian kanssa yksin, vaan pyydä rukoustukea tilanteeseen.

Äänestä

Voin kuvitella, että on aika rasittava tapaus. Kuulostaa ainakin siltä, vaikkei löydykään kokemusta samallaisesta tapauksesta.

En nää kuitenkaan tuossa mitään pahaa - itseltänikin löytyy Crowleyn tarot-kortit, joita joskus plärään jos joku kysymys tuntuu kinkkiseltä. Korttien kauttahan ei tavallaan kysytä keneltäkään toiselta, vaan omalta "tiedostamattomalta" itseltä, joka on syvemmällä. Nojoo, jos ei usko niin ei usko. Munkin on hankala uskoa horoskooppeihin. Enneunet taas... Noh, jotkut on näkevinään enneunia, koska tahtoo olla mielenkiintosempia ihmisiä. Sellasia asioita on vähän hankala todistaa olemattomiks ja toisaalta todistaa todellisikskaan. Sekin on vähän että ken uskoo, ken ei.

Tuskin siitä mitään vaaraa on, mutta en tiedä millasta vaaraa tuollasesta on teille uskoville, meille muille se ainakin on melko harmitonta - mielestäni taroteissa on jotain rauhoittavaakin. Makuasioita, jälleen. :D Toivotan vaan pärjäilyjä sinne mamman kanssa, tuo Minde1977:n idea siitä, että puhuisit sille asiasta, vois olla aika hyvä.

Äänestä
  • minulla on myös tarotit ja olen saanut todella mahtavaa apua niistä. Nyt olen pitänyt kortit pois näkösältä yhden vuoden. En halua niitä katsella joka asiaan. Noin 1 ja puli vuotta sitten oli minulla todella hankala ratkaisun aika. En millään meinannut uskaltaa irrottautua entisestä elämäntyylistäni pelkäsin ehkä menettäväni ihmis-suhteita ja luulin joutuvani ihan hunningolle. Kortit vakuuttivat aina uudelleen ja uudelleen että nyt on aika alkaa uusi ja parempi elämä. Ne eivät muuttaneet koskaan kantaansa asiasta josta kysyin. Tarotit eivät hermostuneet lainkaan kuten joku ihminen olisi jo ajat sitten hermostunut minuun. Sitten kun tuli ratkaisun hetki niin sain korttipakan parhaan kortin ja toivotuksen uuteen ja todella ihanaan elämään jota en tule katumaan. Nyt voin täydestä sydämestäni tunnustaa etten todellakaan kadu mitään olen onnellinen joka suhteessa. Että niin kuin Tarotit sanoi niin myös tapahtui.

    Äänestä

  • Salaisuus on meissä kirjoitti:

    minulla on myös tarotit ja olen saanut todella mahtavaa apua niistä. Nyt olen pitänyt kortit pois näkösältä yhden vuoden. En halua niitä katsella joka asiaan. Noin 1 ja puli vuotta sitten oli minulla todella hankala ratkaisun aika. En millään meinannut uskaltaa irrottautua entisestä elämäntyylistäni pelkäsin ehkä menettäväni ihmis-suhteita ja luulin joutuvani ihan hunningolle. Kortit vakuuttivat aina uudelleen ja uudelleen että nyt on aika alkaa uusi ja parempi elämä. Ne eivät muuttaneet koskaan kantaansa asiasta josta kysyin. Tarotit eivät hermostuneet lainkaan kuten joku ihminen olisi jo ajat sitten hermostunut minuun. Sitten kun tuli ratkaisun hetki niin sain korttipakan parhaan kortin ja toivotuksen uuteen ja todella ihanaan elämään jota en tule katumaan. Nyt voin täydestä sydämestäni tunnustaa etten todellakaan kadu mitään olen onnellinen joka suhteessa. Että niin kuin Tarotit sanoi niin myös tapahtui.

    Suurin salaisuus on, että ei ole mitään salaisuutta. Kokeilkaas sitä ja katsokaa miten se muuttaa elämäänne.

    Äänestä

Oletko miettinyt, että oma äitisi saatta pörrätä näillä samoilla palstoilla kysymässä "miten voisin saada tyttäreni luopumaan ikävästä harrastuksestaan?" A.K.A. kristinuskosta?
Oletko miettinyt, että äitisi usko tähän "harrastukseensa" voi olla jopa vahvempi, kuin sinun uskosi Jeesukseen?

Ja se joka kehotti rukoilemaan äidin puolesta, saa miettiä, olisiko kiva jos esmes. Voodoo-papit rukoilisivat sinun puolestasi jumaliaan. Samasta asiasta, eli rukouksen kohteelle vieraan jumaluuden lähettäminen kohteen elämään, on kyse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


(kyllästynyt) kirjoitti:

jms...
Olen tosi kyllästynyt kun äidilläni on omasta mielestään viaton harrastus käydä välillä ennustajilla, tarkkailla horoskooppijuttuja, tulkata unia ja kertoa näkemistään enneunista ja ikävintä on se että hän on koko ajan muka tietävinään elämästäni yhtä sun toista kykyjensä ansiosta ja minusta se on äärimmäisen epämiellyttävää ja tungettelevaa koska oma elämäni on yksityinen juttu minulla luonnolllisestikkin.
Olen aina ollut uskossa mutta minulla oli aika jolloin olin näistä rajatieteistä kiinnostunut äitini innostamana mutta myöhemmin sanouduin irti siitä roskasta ja poltin ennustuskortit ja muun kirjallisuuden.
Miten voisin saada äitini luopumaan ikävästä harrastuksestaan????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu