Katselin tänään kun Laukku-Leena oli ainakin 40 kassin kanssa liikenteessä, aikas nainen kun raahaan kasseja ja yöpyy taivasalla tai mistä nyt saakin yösijan. Kulkee pitkin ja poikin Suomenmaata, kerää pulloja ja elää niillä.
Laukku-Leena
kova mimmi
918299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 91
Vanhimmat
Yötä näkyi olevan pressun alla ja tänään taaplas tippavaaran suoralla, siirrellen kassejaan eteenpäin.
Pitäisköhän jonkun tahon puuttua asiaan,jos juttu leviää ulkomaille voi vain kuvitella otsikot.Luulevat pakolaiseksi tai tekstiviestillä jätetyksi morsiammeksi.Tiedotteessa pitäisi mainita että kyseessä on alkuasukas jolla ei ole niin väliä kuinka taaplaa.Ei tarvi uutta nahkatakkia,eikä Niken lenkkareita,hotellimajoituksesta nyt puhumattakaan.Hienoa olla suomipoika,eikä huonosti mene tytöilläkään.
http://www.joroistenlehti.fi/Etusivu/laukkuleena_kiertää_suomen_teitä_10270541.html
Leena!
Tässä harvinainen haastattelu kiertolaiselta;
http://www.joroistenlehti.fi/Etusivu/laukkuleena_kiertää_suomen_teitä_10270541.html
Joten ei syytä huoleen, vaan paremminkin kateuteen, nääs Leena on todellinen omienpolkujen kulkija!
Olisipa minullakin tuollainen rohkeus.Noinkin voi elää.Annetaan kulkea rauhassa.Toivottavasti Hämeenkyrön räkänokat ovat antaneet olla rauhassa.Leena on hyvä esimerkki tämän päivän "yhteiskunnan täytyy maksaa kaikki" ihmisille.
Sanomat hehkuttaa "vuoden plikkaa", suppeassa naisporukassaan.. Tottakai ovat myös tarmokkaita, mutta mitä yksilön itsenäisyydestä mittaa otetaan, niin Leena on kyllä oikea Junkkari tässä asiassa!
Käy katteeksi kevyt pressu,rohkeaa joo.Siitä vaan kaikki yhteiskunnan ulostamat syrjäytetyt tienpäälle.Saattaa mennä kassit sekaisin,eiköhän totuus ole se että ei ole kaikki sulakkeet päällä.Sama kohtalo väijyy tuhansia tässä maassa,työt viedään TYÖVOIMAA tuodaan ja reservi nauraa meidän tyhmyydelle.Itse olen eläkkeellä joten aikaa olis,oliskohan tota pressua karvavuorattua talvimallia olis siinä kadehtimista soomipoikalla.Mottoritie ei kovin kuuma.
Ei tarvi olla vintti pimee jos on valinnut kyseisen elintavan.Erilainen saa olla.Kuinka moni on käynyt tölläämässä viimeisen vuorokauden aikana ihan vaan uteliaisuuttaan.
Ei tarvi olla vintti pimee...ehkä siitä tuntuu kuitenkin olevan apua.Tälläisen maailmanko haluatte yleistyvän,aineksia kyllä on tällä politiikalla tässä maassa.Pikku vinkki, maitokärryt vois helpottaa kulkua.
tietääkö kukaa misä päin laukku-leena tällä hetkellä menee????
On kuulemma Ikaalisissa.
karkkilassa
no eläkeläiset tääl on ainaski saanu taloutensa kuntoon tääl ja rutistaan voi voi ku on pieni eläke ja toiset kulkee tien päällä
Mäntti kuule ei täällä kukaan ole ruinannut eläkkeiden perään, eikä "laukku-leena" ole edes ottanut vastaan päivärahoja kunhan otat selvää "laukku-leenan" historiasta. Ja hän tykkää olla tien päällä ja onkin ollut jo monta vuotta peräkkäin.
muuten näkynyt lopen jälkeen
riihimäen abc llä
tuulosessa taas vihdoin
On varmaan jo sisällä yötä, vai kuinka?
Toivottavasti joku on korjannut sisätiloihin.. tuollahan torakatkin paleltuu..
Laukku-Leena viime päivät Mäntsälässä, yöt nukkuu ulkona nytkin, paleltaa ,pelkkä ajatuskin. Poliisit kyseli kuulumisia, ei kuulemma halua apua !
Mäntsälässä oli kyselly reittiä rajamäen suuntaan, taitaa muut ihmiset olla enemmän huolissaan kuin hän itse. Jos olisin tiennyt vähän enemmän hänen taustaansa olisin kyllä ruuat tarjonnut ja tupakkia ostanut, hatun noston arvoinen mimmi, jos näätte häntä niin toivottakaa ees hyvät joulut=)
kahvia ja kinkkuvoileipää vein. Viikko sitten. Humppilassa Leena nyt ollut noin 2 viikkoa. Pakkaset olleet joka yö noin 29 astetta. Eilen, 19.2.2011, klo 17.40, siirteli laukkujaan kirkolta kohti kakkostietä. Jos sinulla on iso auto ja pystyt tarjoamaan kyydin, niin ota autoon. Monella paikkakunnalla, joku siirtää ihan vaan omaksi edukseen, ettei säälitä, toiselle paikkakunnalle. Mutta Humppilan Kunta on muutenkin hoidettavien kanssa niin vaikeuksissa, ettei pysty tähän. Ja Rajamäelle Leena nytkin halajaa. Kirja tilattu kirjastoon.
Hieno homma kun autat lähimmäistä sillä Leena ei paljon pyytele keneltäkään. Itsekin näin hänen viime kesänä ja annoin pullapussin ja sätkätupakkaa. On sillä kova vietti reissata talvellakin ja vielä millä tavalla.
Mutta kaikkea hyvää toivon hänelle että pärjää tässä kovassa elämässä. Samoin sinulle hyvää lopputalvea.
Hän pärjää kyllä,ja muistakaa että hän on omasta tahdostaan maanteitten kulkuri.Tupakat ym.muut avut ihan Ok.
Kuka tässä on muuta sanonutkaan että kyllä hän pärjää.
Seurakunnalta eikä kunnalta ei saatu apua, mutta yhteiskunnalta apu löytyi. Halusi itse apua, oli aivan uupunut.
Leena oli suostuvainen lähtemään suojaan lämpimään, muttei sitten lähtenytkään. Näin avun hakeminen meni hukkaan. Siellä pakkasessa on edelleen.
Se on tuo lähimmäisten auttaminen joskus vaikeaakin, jos varsinkin se ketä haluaa paneekin hanttiin auttamisessa. Mutta hänenkin mielipidettä pitää kuuleman, joten tyydymme siihen sitten. Mutta halu auttaa jotain on jo paljon. Sitä on nykyjään kovin vähän meinaan auttamisen halua.
Hyvää päivän jatkoja sinulle.
Hänellä oli vaatimuksena saada koko laukkukasa samaan huoneeseen näköetäisyydelle, päästä suihkuun tukan pesuun. Lämpimän paikan, suihkun ja ruokaa olisi saanut heti ja kassit seuraavana päivänä samaan huoneeseen. Lisäksi hän ei olisi jäänyt kuin kahdeksi päiväksi ja asioiden hoitajat olivat ajatelleet koko kylmää kautta. Joten me olemme yrittäneet hakea apua, eikä se kelvannut. Emme ole enää vastuussa, eikä viranomaisetkaan.
Eikön tuo valinta mahda olla hänen OMA valintansa, hän elää ja olee sen mukaan, ei meidän tule sitä muuttaa, tehköön mitä tekee.
Onkohan Leena ollut koko pakkas talven tien päällä? Jos on niin millä pirulla hän tarkenee, vaatteet täytyy olla hyvät ja lämpimät. Ja entä se yöpuu sitten ulkona pussien keskellä teltta sen päällä. En ole nähnyt Leenaa kun kesällä viimeksi silloinkin päivällä, joten en tiedä miten hän yöpyy.
Mutta toivotaan että hän pärjää noilla omilla retkillään, eikä tule kipeeksi mikä on suorastaan ihme ettei tulekaan. Kevättä vaan hänelle ja hänen laukuilleen.
Minun täytyy sanoa että on se vaan kova likka jos pakkasillakin oli reisun päällä. kelit oli semmoset että monella äijällä olis tullut tippa silmään . 30 asteeta mittarissa yötäpäivää pihalla 40 painavaa laukkua mukana niitä siirtäen sata metriä keralla taskus ehkä muutama euroa ja presupussi ja hieman paperia :kyllä sillä tavalla matkaten moni poika lannistuis ja masentuis. Minusta suomi on vapaa maa ja täällä ihmisen pitää saada elää tietyissä rajoissa ei siis aiheuttaa vaihingoa ja pahaa niin kuin itse haluaa vaikka päällään seisten
Miestäkö se on noilla reissuillaan hakemassa?Taitaa olla sen verran kovaluontoinen nainen ettei tuollaisia vellihousuja huoliskaan.Ihan rauhassa saat kantaa muovipussia,kukaan ei vie sitä sinulta!
Laukku-Leena on erikoinen ja sisukas nainen - olisikohan jollekulle opiskelijalle
tutkimuskohde ja haastattelukohde - useasti on sosiaalisista tutkimuskohteista
pulaa niin hän olisi eräs esimerkki tämän tapaisista vaeltajista? Täytyisi kai
vastaavasti löytää vastakohdaksi jostakin edes "Laukku-Lasse" niin saisi heistä
tehdä tutkielman. Monta aihetta tutkitaan ja kouluarvosanoja hankitaan niin
miksi ei Laukku-Leenasta??? - Mutta mistä hänet löytää???
nii mistä löytää
Tällä hetkellä monta päivää ollut metsäisellä taipaleella. Mistä saa ruokaa?? Matkanopeus noin 200 m päivässä. Kukaan ei anna kyytiä.
Leena oli hävinnyt tänään tienvarresta. Olisiko lopultakin saanut kyydin eteenpäin.
Voi vittu teitä pikkupoervarit ja sosialistit ja persut ja kaikki muutkin
yhteiskunnan syöpäläiset. Täällä te kirjoittelette ja nosstelette päivä ja toimeentulo tukea. OOtte peruspäivärahalla tai jollain selittömättömällä
toimeentuella. Pitkällä naamalla kyttäätte ja ootte huolissanne jostain
No mee nyt sillä osamaksu bemarilla ja vie vaikka 300 m.
Tommoiset peräräkylän pummit ei osaa muuta kuin ihmetellä kuinka
täällä selvitään.
kyllä täälä selviää kun on leuhkat evää .mut entäs leena , missähän nytkin on ?
Kyllä Leenaa on Mersullakin viety ja vähän pidempiäkin matkoja. Eikkä hänen eväänsä ole mitään leuhkia. Mitäs itse sanoisit, jos nukkuisit taivasalla ja näkisit ainakin melkein nälkää. Ja kyllä täällä muutkin töitä tekevät ja maksavat veroja. Että pieni osa se on veroista, jotka menevät Leenan auttamiseen, jos sitten ollenkaan.
Kuinka tämä ketju on saanut täällä elää?muilta paikkakunnilta se on poistettu aika tarkkaan
Miksi on poistettu ? Mitä pahaa tässä on ?
Sen hyvät ystävät sai sen seurailun poistettua ainakin H:linnasta,R:mäeltä,Tervakoskelta
Kaikki tämän palstan lukijat eivät ole pelkästään hyväntahdon lähettiläitä.
nii missä leena nyt
ei oikeen selvinny mihin päin oli menossa .mutta voimissaan oli.
Leena nähty viikko sit forssassa päin.
Jos joku elämäntapahörhö kuljeskelee Suomea pitkin ja poikin, niin antaa mennä.
Mutta luuletteko, että kaikki me voisimme ryhtyä vastaavaan älyttömyyteen?
Kaikin harrastamme mikä minkinlaista älyttömyyttä.
-Toisten mielestä:)
Yksi älyttömyyden laji on olla ihmeissään toistemme erillaisuudesta. Sitä älyttömyydenlajia harrastetaan näissä teksteissä.
Kaikki harrasteet, kun ne viedään äärimmäisyyteen aiheuttaa ympäristössä ällistystä. Ei niitä kuitenkaan tuomita tarvitse, vaikkei ymmärtäisikään.
Esimerkiksi tanhuaminen. Varsinkin miehen suorittamana on jo harrasteen alkupuolella vähintäänkin kornia!
Vaan joka siitä tykkää, niin eiku hyppäämään..
tanhuaa aamusta iltaan ja yöt perässä.
Eiköhän se harrastus ole sellainen juttu, jota tehdään vapaa-aikana ja työaikana ollaan töissä.
Jos raahaa laukkuja päivät pääksytysten, niin työssäkäynnille ei jää aikaa.
Luuletteko, että me kaikki voimme siirtyä laukkuja raahaamaan?
Se voi olla hyvinkin monen alkuasukkaan kohtalo lähitulevaisuudessa.Köyhät kyykkyyn ja mieron tielle.Miten kävi amerikan intiaanien,mamut valtaa maan.
ole mikään elämäntapahörhö . minusta ihan normi meininki sillä menossa on se senverran aikaa jo kiertäny suomea et ei kannata ihmetellä .luulen että kaikilla ei o varaa moiseen 29.03.11 forssan abc llä.
olisi jos kaikki me siirtyisimme tienvarsille laukkuja raahaamaan?
ja kaikki kassin kantajat ihmettelis sitä että joku käy töissä.
Laukku-Leena tänään 12.4.2011 oli Lopen kirkonkylällä laukkuineen.
eilen 19.4 oli riihimäellä forssasta päin tuloillaan..
30.04.2011 n.klo. 17 oli lopen lähellä tienvieressä kasseineen..
On sitten jäänyt sinne lopen kulmille pyörimään.
Tänään Laukku leena oli kärkölässä s-marketin parkkipaikalla kasseinensa. Oleillut koko vkon siellä suunnalla.
Ollut pari päivää Järvelässä Sampolan teollisuus alueella,tänään alkoi liikkumaan 54 tien varteen. . .
Missä laukku-Leena nyt mahtaa mennä? Onko kenelläkään tietoa?
... lopeta jo kohkaaminen!
PITÄJÄNUUTISET No 86 kuvattu Kuortissa Leena ei kaipaa julkisuutta on luultavasti päässyt lähtemään mualle
Vauhti hidastunut jalka amputoitu pyörii vaan ympyrää
Ei ole jalkaa amputoitu kävely näytti sujuvan. Ei kaivannut apua laukkujen siirtämiseen,kysyin onko saanut syödäkseen, sanoi että on. Näyttää selviävän ilman sossun avutuksi. Kovalla pakkasella pitää olla hyvä makuupussi että tarkenee nukkua. Leena hyräili jotain laulua laukkuja siirtäessään uuteen paikkaan, saattoi jäädä yöksi nukkumaan sille paikalle. Antakaa Leenan kulkea rauhassa, Minne tuuli kuljettaakaan.
Eilen oli Leena Kuortissa vielä, itse asiassa vähän matkaa Kuortista Pertunmaan Kirkolle päin seisoi tienposkessa laukkuineen.
i
Mikkelin eteläpuolella 30. marraskuuta illalla.
yhteiskunnasta
Onneksi on vielä Ihmisiä,jotka eivät himoitse rahaa rahaa.Kuten eräät raharikkaat hullunkiilto silmissä,ja sanovat kuinka liikaa on työtätekeviä ihmisiä.Sanovat vielä lukumäärän 150000 Suomessa.Eihän täällä ole kuin yksi,joka joutaa ,tai muutama muu,jotka joutaa soppaluukulle.
Laukku-Leena onpi nyt Ristiinassa, Mikkelin etelä puolella.
mitä leena rahjustaa laukuissaan ?
Jaa mitä rahtaa,varmaan jotain älykästä. Kovasti saa tälläkin palstalla kannatusta moinen .Voi olla monella edessä ,eikä omasta tahdosta,jos tämä eu-nukki touhu jatkuu.
Laukku-Leena on ollut jo parisen päivää Kouvolassa..
Nyt on Lähtenyt Nastolasta johonkin suuntaan oleiltuaan ABC:n pihalla.
Nähty eilen rovaniemellä.
...
Ai, joko hän sinne asti on päässyt, toivottavasti ei jäädy tielle.
Sillä kun olisi vasenjalka lyhkösempi oli kovasana liikenneympyrässä vois pitää kassinsa ympyrän keskellä ei tarvis raahata mukana
Tänään kuulemma Parkanon kohdalla tulossa kohti Ikaalisia..
Kova on käveleen 23 päivä Rovaniemellä nyt Parkanossa varmaankin käyny merijalkaväen kun on kunto kohrallansa
Harjotus tekee mestarin.Mennäänpä koittaan,pärjätäänkö.
Kannattas ottaa Suomen hiihtomaajoukkue peesii
Tietääko joku onko Laukku-Leena kuollut joskus viime aikoina kun sellaista huhua on ollut liikkeellä?
Syntynyt se ainakin on mutta en tiedä missäpäin noin epäsosiaalisia ihmisiä syntyy
Tänään bongattu Valkeakoskella ja laukut on lisääntyny..
Laukkuleena jäämässä eläkkeelle
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194725914185/artikkeli/vs 11-vuotta taivasalla asunut kulkurinainen aikoo etsia asunnon - en jaksa enaa .html
Näillä teksteillä ainakin yksi ihminen on kanssaihmisillä suojattu! Kuka luki kaikki viestit läpi? Joku siä vain päivittelee. Mä nimittäin luin ja.
Tänään nähty humppilassa
16.11. oli Urjalan kirkon vieressä.
16.11. Urjalan kirkon lähellä...
Hyvin lahjakas,akateeminen henkilö hän on. Kielitaitoinen ja analyyttinen suomalainen . Olen tavannut= nähnyt häntä useita kertoja eteläisesäHämeessä ja uudellamaallakin. Olen nähnyt samaa ihmissielutyyppiä meillä ja muualla maailmassakin. Ratkaisunsa tehneitä, siihen suuntaan kehittyneitä, kypsyneitä itsellisiä ajattelijoita. Paree kun antaa rauhan olla omissa oloissa ja mennä ja tulla ajallansa. Hän ei ole sinulle vaarallinen. Älä mene juttelemaan tyhmyyksissäsi. Ehkä hän ei siitä oikeasti ilahdu vaan kärsii yksinkertaisuudesta ympärillään.