Miten mahtaa olla sellaisten ihmisten rehellisyyden laita, jotka yrittävät syöttää muille tietoa jumalista ilman ainuttakaan todistetta jumalien olemassaolosta? Lapsille valheiden kertominen totena on täysin moraalitonta, kun lapset eivät kykene itse ottamaan selvää asioista.
Rehellisyydestä
maalaismummo
10167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
>>Lapsille valheiden kertominen totena on täysin moraalitonta, kun lapset eivät kykene itse ottamaan selvää asioista.
pakkolapsikasteet ovat rikollisen rikollisuutta. uskonvapaus on Lailla suojattu Suomen Perustuslaissa.
Jumala on olemassa mutta omia uskovaisia, pikku lapsiakin tappaneelle rikollisella kristinuskolla on herra epäjumalia jotka teettävät rikoksia.
Tässä yksi esimerkki epäjumalasta:
Luder/Lutherin katekismus; ensimmäinen KÄSKY:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
HUOMAA pilkun (,) paikka! tuossa tehdään herrasta (epä)jumala.
Jumalan Moosekselle antama ja Jeesuksen vahvistama sama TIETO on näin:
(Suomen kielellä - Raamattu 1933/38)
3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.
tässä Suomen Perustuslain kohta jonka rikkojat pitäs saada vankilaan:
SUOMEN PERUSTUSLAKI:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
2 luku
Perusoikeudet
6 §
Yhdenvertaisuus
Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
7 §
Oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen ja koskemattomuuteen Jokaisella on oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen, koskemattomuuteen ja turvallisuuteen. Ketään ei saa tuomita kuolemaan, kiduttaa eikä muutoinkaan kohdella ihmisarvoa loukkaavasti. Henkilökohtaiseen koskemattomuuteen ei saa puuttua eikä vapautta riistää mielivaltaisesti eikä ilman laissa säädettyä perustetta. Rangaistuksen, joka sisältää vapaudenmenetyksen, määrää tuomioistuin. Muun vapaudenmenetyksen laillisuus voidaan saattaa tuomioistuimen tutkittavaksi. Vapautensa menettäneen oikeudet turvataan lailla.
---
Perustuslain 11 §:n mukaan "Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."
Jään nyt odottamaan niitä todisteita jumalasi olemassaolosta.
Tyhjästäkö kaikki tuli olevaiseksi? Mitä vaadit todisteeksi?
Että Jumala kaikessa Pyhyydessään olisi aistiesi havaittavissa edessäsi ja vastaisi kaikkiin kysymyksiisi, riittäisikö se? Vai pitäisikö hänen esittää Jeesuksen ristiinnaulitseminen ja Ylösnouseminen BluRay-levyltään, riittäisikö sekään?
Jos sinä et tiedä millä tavalla maailmankaikkeus on syntynyt, vai onko se ollut aina, niin se ei todista jumalista mitään. Ja miksi sinä juuri kristinuskoon jumalaa väität todeksi?
Kyllä, jotain tämänkaltaista sitä vähintään odottaisi. Luulisi kaikkivoipalta onnistuvan. Jumala on aika tyhmä, kun raukkamaisesti piilottelee itseään ja antaa pikkuisten ihmisten tapella olemassaolonsa todennäköisyydestä.
"Tyhjästäkö kaikki tuli olevaiseksi?"
Niinkuin se sinun jumalasi?
No täytyypä jättää nää palstat. Mitähän mä ylipäätään täällä
edes kävin. Turha homma.
Luder/Lutheriin katekismuksen enaimmäinen käsky osoittaa että Luder/Luther on (epä)jumala!
Ja saman katekismuksen mukaan selitys samalle käskylle on ettei sinulla saa olla muita jumalia!
Rikollisella kristinuskolla on yli 3500 lahkoa ja ellei heillä olisi niin lukematon määrä (epä)jumalia niin niin monta lahkoa ei tarvittais!
Niin, aikamoisesta määrästä suoranaisia valheita pääsee kuin koira veräjästä kun muistaa sanoa, että kyse on uskosta. Mutta kun kyse on vain uskosta vailla todisteen murua, miksi uskoa täytyy hysteerisesti tunkea ihmisten (erityisesti lasten) kurkusta aias?