perusoluet

ertrtrt

Ihan perus oluet, joita saa kaupoista.
Laittakaa parhuusjärjestykseen.
Tässä oma
1.Karjala
2.Karhu
3.Olvi
4.Lapin Kulta
5.Koff

Ja niinkuin näkyykin, aika lailla vahvuuden mukaan, koffi on vettä verrattuna karhuun tai karjalaan.
Saatte lisätä myös sandelsin, itse laittaisin senkin tuonne 3.sijalle.

1

524

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jorma Suomiska

      Valitan, näitä ei voi laittaa mihinkään järjestykseen.
      Suurimmasta osaa kauppoja onneksi löytyy muutakin juotavaa, nämä ovat saunakaljoja - siihen kelpaa pullollinen viikossa - ei muuhun.

      Siinä vaiheessa kun kotimainen alkoholipolitiikka muuttui täydelliseksi veropolitiikaksi tehtiin ensimmäinen virhe. Panimot vastasivat siihen kehittämällä erittäin nopean ja halvan tavan tehdä olutta ja tässä ollaan. Hinta on ainoa asia mikä kiinnostaaa monia kaljan ostajia.

      Surullista on tämän hallituksen alkoholipolitiikka - alkoholisit ja ongelmat vain lisääntyvät. Luulisi jo pahemmankin Urpon tajuavan, että jokin on todella pahasti vialla. Jobbarit rahtaavat niska punaisena viinaa Virosta ja myyvät sitä deekuille jotka eivät itse jaksa tai voi lähteä hakureisuun. Ne jotka eivät onnistu saamaan Viron juomia, tyytyvät kotimaiseen mahdollisimman halpaa keskiolueeseen jossa ainoa kriteeri on se, että alkoholia löytyy riittävästi riittävän halvalla.

      Laatuun määrän sijaan ymmärtää sentään jotkut nuoretkin satsata - toivon, että pojasta polvi paranee ja tulevat alkoholin käyttäjät ovat hieman valistuneempia kuin nykyiset. Yhteiskunnan rahkeet eivät oikein tahdo kestää näitä 30-vuotiaita eläkeläisiä jotka eivät mitään muuta tee kuin kippaavat viinaa päivät pitkät ja lopulta viettävät monia onnellisia vuosia sairaalassa ennen kuin pääsevät maan multiin. Kalliiksi tulee tämä hallituksen alkoholipolitiikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe