Menkää ja täyttäkää maa!

Miten käy madoille, liskoille, linnuille ja nisäkkäille, kun mennään kristittyjen oppien mukaan?

Tällä hetkellä on pallollamme hengissä yli puolet siitä ihmispopulaatiosta mitä viimeiseen viiteen miljardiin vuoteen tänne on syntynyt.

Veisatkaamme siis, virrestä viis.

http://www.fragilecologies.com/mar22_05.html

12

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ollut

      tarpeeksi kaukonäköisyyttä ja nyt 2000-luvulla mennään kaasu pohjassa kohti katastrofia. Islam ei parempi!

    • argeologi

      Nostan tärkeää viestiä. On kai ymmärrettävää ettei A10097:n syöttöpalloon pysty palstan vajakit kehittämään mitään vastausta vaikka kaikenlaiseen älyvapaaseen riekkumiseen mielellään alkavat.

      Totuushan on että uskontojen maantäyttämisvimma johtaa pian hirvittäviin sotiin ja kärsimyksiin eli se on suurin mahdollinen synti ja vielä uskontojen itseaiheuttamaa.

      • Olisin kohta itsekin unohtanut vaikka kyse on maailman tärkeimmästä asiasta.


    • syy veisata

      lopun ajan merkeistä. kun maa alkaa olla asuttu, totuttaa Jumala Kirjoitukset: nukyinen maailmanaika alkaa olla loppusuoralla!

      • "lopun ajan merkeistä. kun maa alkaa olla asuttu, totuttaa Jumala Kirjoitukset: nukyinen maailmanaika alkaa olla loppusuoralla! "

        Ristiriitojen supersaagassa tosiaan lukee, että kamala loppu tulee. Sekö on syy ajaa koko ekosysteemi tuhoon ja globaali sivilisaatio äärimmäiseen kurjuuteen? Sekö oikeuttaa ihmisen pilaamaan tämän kauniin planeetan ekosysteemin?

        Tilanteessa, jossa kehitysmaissa jo on enemmän populaa kuin mitä ekosysteemi kestää, puhdasta juomavettä tai terveellistä ravintoa ei riitä kuin kapealle yläluokalle, ihmisten hätä on suuri, sorto ja sotiminen on arkipäivää, jne. tarvittaisiin syntyvyyden säännöstelyä ja sukupuolitautien leviämisen ehkäisyä. Mitä tekee kristitty? Menee ja opettaa uskonnon nimissä, että kondomiin käyttö on syntiä. Mitä tästä seuraa? Kurjuus lisääntyy.

        Hienoa toimintaa?


      • vrsdjvk

        vaikka ihminen maapallolta häviäisikin. Olisi ekosysteemin kannalta paras vaihtoehto, ettei ihmisiä olisi lainkaan.


      • O'ou
        A10097 kirjoitti:

        "lopun ajan merkeistä. kun maa alkaa olla asuttu, totuttaa Jumala Kirjoitukset: nukyinen maailmanaika alkaa olla loppusuoralla! "

        Ristiriitojen supersaagassa tosiaan lukee, että kamala loppu tulee. Sekö on syy ajaa koko ekosysteemi tuhoon ja globaali sivilisaatio äärimmäiseen kurjuuteen? Sekö oikeuttaa ihmisen pilaamaan tämän kauniin planeetan ekosysteemin?

        Tilanteessa, jossa kehitysmaissa jo on enemmän populaa kuin mitä ekosysteemi kestää, puhdasta juomavettä tai terveellistä ravintoa ei riitä kuin kapealle yläluokalle, ihmisten hätä on suuri, sorto ja sotiminen on arkipäivää, jne. tarvittaisiin syntyvyyden säännöstelyä ja sukupuolitautien leviämisen ehkäisyä. Mitä tekee kristitty? Menee ja opettaa uskonnon nimissä, että kondomiin käyttö on syntiä. Mitä tästä seuraa? Kurjuus lisääntyy.

        Hienoa toimintaa?

        Uskikselle on varmaan ihan loogista saastuttaa niin paljon kuin pystyy, tuhota niin paljon kuin pystyy ja tehdä nälkää näkeviä lapsia tänne niin paljon kuin pystyy koska lopunajat ovat jokatapauksessa ihan ovella. Luonnonvaroja ei siten kannata säästellä eikä rauhaa rakentaa ja nälkää näkevät lapsetkin enimmäkseen kuolevat pois ja menevät taivaaseen. (Jos kuolevat riittävän nuorina, mitä sopii tietenkin toivoa.) Jos taas sattuvat selviämään aikuisikään, ovat potentiaalisia käännynnäisiä.


    • tästä oli viime sunnuntain Ketosen & Myllyrinteen uudessa jaksossa hyvä pätkä :)

    • O'ou

      Hommahan taitaa olla pelkkä väärinkäsitys, mikäli uskomme etnisten vanhoillislestadiolaisten sivustoa, ja miksemme uskoisi:

      http://freepathways.wordpress.com/2010/07/07/luomiskertomuksen-sanoma/

      "Vielä pitää huomauttaa, että alkukielellä kohta ‘lisääntykää ja täyttäkää maa’ kääntyy pikemminkin ‘olla riittävästi, kylliksi, tarpeeksi’, ei suinkaan maksimaalisesti."

    • Rompix

      "Ihmisen toiminnan aiheuttaman ympäristövaikutusten laajuuteen ja vakvuuteen vaikuttaa joukko toisiinsa kytkeytyneitä tekijöitä, joiden kokonaisvaukutus on pitkälti tuntematon. Ekologi Paul Ehrlich on pyrkinyt yksinkertaistamaan monimutkaista ongelmaa seuraavan yhtälön avulla:

      Y=V * K * T, missä
      Y=Ympäristövaikutukset kokonaisuudessaan
      V=Väestömäärä
      K=Kulutuskäyttäytyminen, elämäntyyli, elintaso tai hyvinvoinnin taso
      T=Teknologia"
      Lähde: (Linnanen, Markkanen, Ilmola: Ympäristöosaaminen - kestävän kehityksen haaste yritysjohdolle)

      Mitäs kirkko/kirkot on tehnyt?

      1. "Täyttäkää maa" eli väestömäärän V nosto lisää ympäristövaikutuksia.

      2. Kiusannut tieteentekijöitä, milloin polttamalla roviolla tai milloin muuten vain hangoittelemalla vastaan ja levittämällä tiedevastaisuutta ja tuhlaamalla resursseja esim. uskonnon opettamiseen. Tästä on seurannut hitaampi tieteen kehitys ja siten teknologian T heikompi taso, mikä lisää ympäristövaikutuksia esim huonoina hyötysuhteina.

      Kirkko vaikuttaa siis kahteen tekijään ympäristövaikutuksia pahentavalla tavalla, joten voidaan yleistää kirkon vaikutuksen olevan suoraan verrannollinen ympäristövaikutusten neliöön.
      Y(x)=Kx^2

    • "No, nyt se on täysi. Mitäs sitten?"

      Kristityt fundamentalistit ovat kuin sadun Taikurin oppipoika luudan pirstaleet, jotka saamansa käskyn mukaan täyttävät jo yli valuvaa saavia tulvimiseen asti: "Kun on käsketty!" : D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      438
      2507
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2320
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1465
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      413
      1022
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      905
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      898
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      845
    Aihe