Mitä mieltä sinä olet Pyhän Hengen

4148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Helluntailaisuus korostaa kielillä puhumista jumalallisena merkkinä siitä, että joku on täyttynyt Pyhällä Hengellä. Apostolien Teoissa on vain kolme(3)(!!!) tapahtumaa, joissa ilmeni kielillä puhumista.

Helluntailaisten kielilläpuhe on kuitenkin melkein aina ei-mitään-kieltä! Apostolien Teoissa helluntaina puhuttiin monta aivan oikeaa kieltä selvin sanoin!

(Lainaus: Kun tämä ääni kuului, paikalle kerääntyi paljon väkeä, ja hämmästys valtasi kaikki, sillä jokainen kuuli puhuttavan omaa kieltään. He kysyivät ihmeissään: "Eivätkö nuo, jotka puhuvat, ole kaikki galilealaisia? Kuinka me sitten kuulemme kukin oman synnyinmaamme kieltä? Meitä on täällä partilaisia, meedialaisia ja elamilaisia, meitä on Mesopotamiasta, Juudeasta ja Kappadokiasta, Pontoksesta ja Aasian maakunnasta, Frygiasta, Pamfyliasta, Egyptistä ja Libyasta Kyrenen seudulta, meitä on tullut Roomasta, toiset meistä ovat syntyperäisiä juutalaisia, toiset uskoomme kääntyneitä, meitä on kreetalaisia ja arabialaisia -- ja me kaikki kuulemme heidän julistavan omalla kielellämme Jumalan suuria tekoja.")

Äänestä

Sitä pitää TAVOITELLA, Hengellä täyttymistä!

Ef. 5:18
Älkääkä juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno,
vaan täyttykää Hengellä,

Gal. 5:16
Minä sanon: vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoa täytä.

Äänestä

.... kastetta ja Hänen täytettään tulee kristittyjen janota. Kun ihminen tulee uskoon, Pyhä Henki tulee uskovaan asumaan. Pyhä Henki "jakaa kullekin omat lahjansa niin kuin tahtoo" seurakunnan rakentamiseksi. Kaikki uskovat eivät saa samoja lahjoja ja minusta on väärin, että "painostetaan" tavalla tai toisella, että pitäisi olla jokin tietty lahja, kuten tuossa linkissä oli ylikorostettu kielillä puhumisen lahjaa.
Sain itse kokea Pyhän Hengen kasteen, kun olin ollut n. vuoden uskossa. Toisille se tulee hiljaisena huminana, toisille, kuten minulle, se voi tulla voimakkaana "tulivirtoina".
Itsestään Pyhän Hengen janoa ei ihmisille tule, mutta, kun Jeesus saa Henkensä välityksellä tulla uskovaan asumaan, Hän synnyttää Hengen janon, jota eivät tämän maailman lähteet voi sammuttaa.
Nythän adventtikirkossa on "Kukkuramitta - Pyhä Henki päivät" eri paikkakunnilla, joissa keskitytään Pyhään Henkeen. Ihan hyvä asia, että tähänkin asiaan nyt panostetaan adventtikirkossa.

"Olkaa hengessä palavat", "Älkää juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno, vaan täyttykää Hengellä".

Äänestä
  • "ei häntä näet kukaan ymmmärrä, sillä hän puhuu salaisuuksia hengessä." 1 Korinttol. 14:2.
    Pyhän Hengen kaste on eri asia kuin Hengen saaminen.
    Hengen saaneet uudestisyntyneet voivat sitten uusiutuvasti saada henkikasteen eli täyttyä Hengellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kasteesta? kirjoitti:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9281367#comment-45547992

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu