Keskusurheilukenttä ja Ollikkalan koulun remontit

kaupungin asukki123

Se ei sinänsä olekaan mikään ihme, että Salon kaupungilla ei ole rahaa, pitäähän
Salon kaupungissa olla hieno, uusi kaupungintalo kaikkine herkkuineen.
Oletteko muuten ajatelleet, mitä uusi, hieno kaikkine herkkuineen oleva
kaupungintalo tarjoaa Salon suuressa kaupungissa asuville ihmisille?
Vastaus on; ei mitään.

Ainoastaan sen se tekee, että kunnallisverotus todennäköisesti nousee.
Ja siltikään rahat eivät riitä.

Eihän keskusurheilukentän remontilla ole mitään kiirettä, kyllä nuoret voivat aivan
yhtä hyvin pelailla huonoissa olosuhteissa.
Eikä Ollikkalan koulunkaan remontilla ole mitään kiirettä, kyllä oppilaat
opiskelevat huonommissakin olosuhteissa.
Hyvä, ettei hometta sentään koulussa ole.

Mitäköhän uusi kaupungintalo tulee kaikkineen maksamaan?

Ja todennäköisesti seuraavaksi karsitaan vanhusten asumisolosuhteista, eikä ainakaan
korjata jo olemassa olevia huonokuntoisia rakennuksia.
Sekä karsitaan sekin vähä terveydenhuollosta, mikä vain mahdollista.

Toivottavasti joku puolue kaupunginhallituksessakin tulee järkiinsä ja tekee
oikeita ja oikeudenmukaisia ratkaisuja tulevaisuudessa.

6

407

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astmaako?

      Laurin yläasteella taisi hometta olla jo 90-luvun puolessa välissä jos ei aikaisemminkin ja kuinka usein oli patterit kylminä ja tuuli ujelsi ikkunoista, kun ulkona pakkanen paukkui. Takki päällä ei ollut luokkaan tulemista, vaikka kuinka jäätyi.

      Se on hienoa, että lapsille taataa terveellinen ja hyvä opiskeluympäristö, näin ei ollut Salossa.

      • Aina hometta

        Kappas, ja nyt vuonna 2012 lehdessä kirjoitetaan, ettei mitään ongelmia ole muka ollut ennen saneerausta Laurin koulussa. Astmaa taitaa olla liikkeellä edelleen. Taas ruvetaan korjaamaan jotain ja muutaman vuoden päästä ihmetellään taas.

        Eikö oppilaitten vanhemmat ala ihmetellä? Vai eikö ne välitä? Monessa kunnassa vanhemmat/vanhempainyhdistys ajaa oppilaitten asiaa ja jossain on ruvettu lakkoonkin.


      • Odottava
        Aina hometta kirjoitti:

        Kappas, ja nyt vuonna 2012 lehdessä kirjoitetaan, ettei mitään ongelmia ole muka ollut ennen saneerausta Laurin koulussa. Astmaa taitaa olla liikkeellä edelleen. Taas ruvetaan korjaamaan jotain ja muutaman vuoden päästä ihmetellään taas.

        Eikö oppilaitten vanhemmat ala ihmetellä? Vai eikö ne välitä? Monessa kunnassa vanhemmat/vanhempainyhdistys ajaa oppilaitten asiaa ja jossain on ruvettu lakkoonkin.

        Vanhemmat ovat ihmetelleet, välittäneet ja toimineetkin Salossa jo vuodesta 2008, mutta ongelmia oli virallisesti "liian vähän" ... joten odotellaan ja ihmetellään... ja kummastellaan, kun ketään muita ei kiinnosta.


    • Asiaa miettinyt

      Minä taas uskon, että olisi jo tälle vuodelle pitänyt nostaa veroprosenttia, jotta mainitsemasi epäkohdat saataisiin kuntoon...

    • Potake

      Kävitte sitten äänestämässä. Nyt meillä on eduskunta, hallitus sekä kotikuntamme päättäjät jotka ovat äänestyksenne tulos. Nauttikaa nyt siitä mitä olette saaneet aikaan.

      • äänestän takuulla!

        Ja nyt seuraavissa vaaleissa jälleen Salolaiset uskovat samoja valheita ja äänestävät samoja naamoja valtuustoon.

        VALTUUTETUT VAIHTOON ja uudet tontut tilalle sähläämään. Sittempähän on sentään mahdollisuus että asiat alkavat mennä toisensuuntaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      733
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      228
      694
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      53
      597
    Aihe