Ruotsin kieli on rikkaus

Sehän on selvää että ruotsinkieli on rikkaus. Mitä enemmän sitä opetetaan Suomessa, sen parempi. Ehdotan opiskelun aloitusta siinä 1. luokan puolivälissä. Pitää muistaa että Suomi on kaksikielinen maa.
5110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yhdyn viestiisi. Ruotsinkieli on kaunis ja opettavainen kieli. Se on erittäin sivistynyttä ja ruotsinkielen puhuminen on suoraan yhteydessä älykkyysosamäärään. Fiksut ihmiset ovat ruotsiapuhuvia ihmisiä.

Äänestä

Kyllä nettifennojen pitää ymmärtää että svekot ovat aina parempia. Polvistukaa fennot. Klaaninne on hävinnyt.

Äänestä

Ruotsinkieli on rikkaus Suomessa vain kääntäjille, tai siitä monin eri tavoin hyötyville esim.opiskelijat. Rasitus ja suuri se on Suomenkielisille veronmaksajille. Suomi ei ole koskaan ollut kaksikielinen maa eikä koskaan tule olemaan. Pelkkä mustetahra paperissa ei tee mistään maasta kaksikielistä vastoin kansan tahtoa. Herää päiväunistasi ja muuta Nordeniin tai ihan mihin tahansa muuhun maahan. Opetavaa ois sulle mennä vaikka Tiibettiin kielivähemistöksi, alkaisi tulla nk.reaalimaailma vastaan ja kovaa sanoisin..

Äänestä

PASKAA! GIFT!

Äänestä

Tuo näennäisen asiallinen pakkoruotsin puolustuspuhe tuntuu koko ajan hauskemmalta ja hauskemmalta.

Huolimatta siitä, onko se tosissaan kirjoitettu. Ihme juttu....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SpurdoSpore kirjoitti:

Sehän on selvää että ruotsinkieli on rikkaus. Mitä enemmän sitä opetetaan Suomessa, sen parempi. Ehdotan opiskelun aloitusta siinä 1. luokan puolivälissä. Pitää muistaa että Suomi on kaksikielinen maa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu