Hei,
Osuuspankin piti eilen ottaa sijoitusasuntolainasta lyhennyssumman. Vuokralainen kuitenkin maksoi tavoistaan poiketen myöhässä, eikä tilillä ollut katetta. Nyt erääntyvissä maksuissa lukee katteeton tili.
Tuleeko tästä joku huomio/merkintä? Ottaako pankki rahat tänään tililtä? Tänään tilillä on tarpeeksi rahaa (vuokra tullut). Pistin jo pankille kyselyä asiasta, eli saan vastauksen jossain vaiheessa sieltäkin. Mutta olisi jollakin kokemuksia asiasta. Kun en haluaisi mitään merkintöjä tuollaisesta huolimattomuus asiasta.
Katteeton tili
5
1099
Vastaukset
- Velkakierre
Eiköhän tästä seuraa normaali tilinylitysmaksu, tuskin muuta yhdestä kerrasta. Hyvä kuitenkin että olet ottanut pankkiin yhteyttä.
Vastaisuudessa on parempi pitää tilillä sen verran katetta, että ennalta tiedetyt erät hoituvat riippumatta toisten suorituksista. Esimerkiksi yhden kuukauden lyhennyserä on käypä pohjasaldo. Sen voit tietenkin laskea osaksi normaalia vararahastoasi. Kuten edellinen vastaaja tuossa sanoikin, niin tilinylitysmaksulla tuosta selviää, varsinkin kun kyse on yksittäistapauksesta. Melkoista venäläistä rulettia kyllä pelaat, jos sijoituskämpän lainalyhennyserät ovat kiinni siitä, että vuokralainen maksaa vuokransa aina ajallaan.
Ei tule mitään merkintöjä jos tili kerran menee pakkaselle.
Kannattaa pitää tilillä aina toimintatonni niin ei tule ylläreitä jos muiden maksut on päivän perässä.- 17+3
Jos tilillä ei ole katetta, lyhennystä ei mene. Siis tiliä ei veloiteta eli mitään tilinylitystäkään ei tapahdu. Pankista riippuen maksu menee sitten, kun tilille tulee katetta tai seuraavan makserän yhteydessä veloitetaan kaksi erää viivästyskorko.
- mää vaan joo
siirtää tuota pankin veloitusta. Mikäli et pysty puskuria kasaamaan, niin jos on vuokranmaksupäiväksi sovittu esim. kk:n 1 tai 2, niin siirrä ihmeessä se pankin veloitus nyt jonnekin 15pvä tienoille.
Ei se ole ennen kuulumatonta että pankkien välisessä maksuliikenteessä kestää päivän/pari normaalia pidempään. (harvinaista mutta tällaistakin tapahtunut). Voihan myös käydä niin että vuokranmaksupäivänä vuokralaisesi katkaisee jalkansa, kiidätetään sairaalaan ja näin ollen maksaakin poikkeuksellisesti viikon myöhässä.
Eli mikäli et puskuria saa, niin siirrä nyt ainakin tuota oman lainasi veloituspäivämäärää. Niin ja ei tuosta yhdestä katteettomasta veloituksesta tule mitään seuraamuksia, merkintöjä yms. Eli huoli pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3683008Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.322488Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e1692042Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano601531Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat
Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko1841216- 951103
- 681059
- 76986
Mitä sanoisit jos uskaltaisin
Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha69979Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!
Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,15916