Rattijuopon ilmianto

Miten herkästi ilmiannatte rattijuopon? Harmittaa, etten tänään ehtinyt, kun ajelin Vanhalla Lahdentiellä ja edessä oli ökymersu, joka seilaili kaistalla välillä pientareella ja välillä keskiviivan tuntumassa. Selvät merkit tulivat vasta vähän ennen kuin se kääntyi Ylikeravalle päin, silloin olisi voinnut ilmoittaa, mutta tuskin olisivat poliisit löytäneet kun itse jatkoin Lahteen päin.
7622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

on ilmiantaa yhtikäs ketään. Rangaistukset ovat sitä mitä ne nyt ovat, eli kaveri on jo tunnin päästä uudelleen liikenteessä. Yksi poliisin kirjoittama sakko ja ajokielto ei juoppoa pidä liikenteestä poissa.

Äänestä
  • ei missään nimessä pidä käräyttää,kun se on niin turhaa.itkekää sitten,kun rattijuoppo ajaa jonkun läheisenne yli ja ihmetelkää,miksei kukaan ilmiantanut mokomaa.

    Äänestä

ilmoitus täytyy pitää paikkansa. Väärästä ilmiannosta voi saada nokkiinsa........toki selvät tapaukset pitää ilmoittaa asutusalueilla. Toki maalla ajetaan keskikura baarista kotiin 10 km siidereissä........en lähtis ilmoittamaan.

Äänestä
  • Tapana ajaa aina barista kotiin ,sen on paikalliset poliisit siunanneet ,jos ei olisi niin joka ilta olisi baarin nurkalla ratsia mutta kun on paljon tärkeämpää rahastuksen kannalta mennä kyttäämään ns ylinopeutta ajavia joista saa sitä rahaa .
    Ratttijuopon kuskaaminen verikokeeseen vie liian paljon aikaa ja näin voi monta +10km/H:ssa ajavia päästä pälkähästä.
    Väärää ilmiantoa ei olekkaan jos autoilija seilailee eli se ei ole silloin kykenevä ajamaan liikenteessa kuten 99% alinopeutta ajavista mutta eihän poliisi näihin puutu.
    Mitään muuta en itse ilmoita kuin rattijuopoista ,mitä kovempaa uskaltaa ajaa niin sitä korkeammalle nostan hattua.
    Kovinkaan moni muunlainen rikos ei ole ilmiannon paikka enkä missään muussakaan tapauksessa auta poliisia päin vastoin hankaloitan jos vaan mahdollista.
    Poliisin Työllistäminen on todella tärkeää koska jos poliisi on rattijuopon perässä niin se on silloin meidän selvinapäin ajavien kyttäämisestä pois ja näin reippaasti ajava voi ajaa sitä oikeaa tilannenopeutta.

    Äänestä

  • Rattijuopon voi vaikka kiilata jokeen niin päästään siitä eroon.

    Äänestä

Noi pitää saada välittömästi kiinni ja estää liikkeellelähtö vaikka särkemällä se auto jotenkin kunhan vain eivät pääse tappamaan viattomia. Kansalaisoikeutta voi käyttää lupaa kysymättä. Onhan tuo ihan päivänselvä asia.

Rattijuopumus on alhaisimpia tekoja raiskausten ohella mihin voi alentua. Jos viina on niin iso ongelma, että pitää vaarantaa muut niin ampuisivat ittensä tai menisivät hirteen.

Rattijuopumus pitäisi automaattisesti rinnastaa kuolemantuottamuksen yrittämiseen ja tuomiona viinaton ja terapiaton 25 vuotta vankilaa. Kyllä siinä ajassa luulisi viinapirun jättävän rauhaan.

Olette kaikki juopot ihan säälittäviä paskoja. Ja kehtaatte vielä selitellä tekosianne.

Äänestä
  • Siinä sitä juoppo tai entinen juoppo uhoaa kuin viismiestä ja kaikki täysin turhaan.
    Tietänet, että pikkusiiderissä ajetaan paremmin kuin täysin selvin päin, joten kun noin takakireä olet, niin ota naukku murheeseen ja toinen tarpeeseen niin kyllä se ajaminen sinultakin alkaa edes jotenkuten sujua.
    Tiedäthän sinäkin ettei viina kenellekään mikään ongelma ole, ainakaan niin kauan kuin sitä on saatavissa ja ainahan sitä on. Tuo mitä suutuspäissäsi horiset itsensä telomisesta, niin kirjoituksesi mukaan tuollaiset teot sopisivat parhaiten sinulle, olis meinaan maailmassa yksi vähemmän mollamassa eniten veroa maksavia reippaita kansalaisia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


4y773rthr kirjoitti:

Miten herkästi ilmiannatte rattijuopon? Harmittaa, etten tänään ehtinyt, kun ajelin Vanhalla Lahdentiellä ja edessä oli ökymersu, joka seilaili kaistalla välillä pientareella ja välillä keskiviivan tuntumassa. Selvät merkit tulivat vasta vähän ennen kuin se kääntyi Ylikeravalle päin, silloin olisi voinnut ilmoittaa, mutta tuskin olisivat poliisit löytäneet kun itse jatkoin Lahteen päin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu