muuttaneensa käsitystään kouluruotsista(pakkoruotsista),eli hyvä suunta jatkuu.
Sano sitten Pekkarinenkin
jag tror jag tror...
673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei Pekkarinen ole niin tyhmä että hän sumeilematta sotkisi kuntarakenneuudistuksen kulutuspolitiikkaan. Mutta poliitikot tekevät aina näin. Kun he huomaavat häviävänsä jostain he ovat närkästyvinään ja saavat sillä poliittista valuuttaa tuleviin koitoksiin.
Ja itse asiassahan hän ei ottanut kantaa pakkoruotsiin vaan siihen kuinka suuren painon kuntauudiostuksessa voidaan antaa kielikysymykselle. Hän sanoi että hurrit tuottavat paempia palveluja itselleen kuin suomenkieliset, joka toki on täysin totta. Ja tuohan oli juuri syy miksi Kokkolalaiset halusivat pysyä Vaasan piirissä. Oulussa nuo palvelut olisi sälytetty suureksi osaksi suomenkielisten niskaan.
Kiviniemen kaavailema startegiahan perustui siihen että vahvistetaan Oululaisten viranomaisten ruotsintaitoja. En ole varma että Oulussa oltaisiin niiiin kiinnostuneita pakióllisista virkamieskursseista ja kielikokeista.
Ja kuitenkin loppujen lopuksi kysymys on siitä missä vaalipiireissä mitkäkin puolueet ovat vahvoja. Keksustalle olisi ropissut enemmän ääniä ja vaikutusvaltaa jos Kokkola olisi siirtynyt pohjoiseen. Ei sen kummempaa.m Kaikki muu on enemmän tai vähemmän hurskahtelua.
Tässä taitaa käydä vielä niin että Kokkolanseudun ruotsinkieliset ja/tai kaksikieliset menee Vaasaan ja muut Ouluun. Ja se olisi alusta alkaen tietysti ollut fiksuinta. Sen tapasia järjestelyjä tulemme näkemään jatkossakin, koska ne ovat järkeviä.
Pekkarista tyhmäksi sanoa. Koska vaan on kylmä tosiasia, että ruotsinkielen aika alkaa olla ohi Suomessa. Vain näissä rannikkoalueilla enää merkitystä. Mitä esim Itä-Suomessa on hyötyä kouluissa opiskella Ruotsia.
Hyvä että keskustelu nousee julkisuuteen, tässä käy kuten mamu-asiassa, kaikki sataa persujen laariin!!
kyllä nyt rkp:tä ketuttaa!
Esim Itä-Suomen palvelualat joissa on Venäjän kielen taitoisia myyjiä tekevät todella hyvää tulosta. Monet rauta ja rakennustarvike liikkeet ja hotelli sekä ravintolaala kasvattaneet myyntiä. Millään Ruotsinkielellä ole mitään arvoa. Joissakin valtion viroissa kai vaaditaan? Mutta ei montaa hurria idässä asu..
"Mitä esim Itä-Suomessa on hyötyä kouluissa opiskella Ruotsia. "
Jospa vaikka joskus tulevaisuudessa sattuu muuttamaan pääkaupunkiseudulle, Turun tienoilla, Pohjanmaalle, Ahvenanmaalle, tai muihin Pohjoismaihin. Mistäs sen tietää? Sellaista kuulemma tapahtuu.
Jospa vaikka joskus hakisi virkaan yllämainituilla alueilla.
Jospa pakkoruotsi ei jostain merkillisestä syystä positukaan hetimiten opiseklupaikoista
Jospa rakastuu hurriin. Sellaisiakin ihmeitä tapahtuu.
Jospa työpaikalla joutuu tekemisiin maamme tärkeimmän vientimaan kanssa (viime viikolla Ruotsi ohitti entisen ykkösen - Saksan.
Jospa ruotsin kautta avautuu helpommin muutkin kielet (kielipäähän EI ole rejoitettu edes suomenkielisillä)
Jospa haluaa kilpailla hurrien ja kielitaitoisten kanssa kaikista maamme (ja läntisen naapurimme) opiskelupaikoista.
Ja sitten sivistys. Koulummehan ei ole pelkästään "hyödyllinen" vaan siellä panostetaan myös yleissivistykseen. Kaksikielisessä maassa ehkä voisi laskea molempien kielten ymmärtäminen yleissivistykseen. Näin maan koko kulttuurikirjo ja -tarjonta esimerkiksi avautuu.
On tyhmää julistaa jotain taitoa täysin hyödyttömäksi. Minä en sitten tietenkään ota kantaa että riittääkö tuo mainitsemani lista sitten kumoamaan vastaväitteet.
Asiahan ei minulle tai mun kaksikielisille skideiille kuulu. Pakkoruotsi on suomenkielisen poliitikkoenemmistön suurella enemmistöllä laadittu asia joka koskee suomenkielisiä lapsia ja heidän tulevaisuuttaan. Itsekkäästi ajateltuna vastustaisin pakkoruotsia. Se parantaisi mun skidien asemaa suomenkielisten kustannuksella.
"Mamuasiassahan" kävi niin että muut puolueet ryhtyi leikkimään sanoilla siihen malliin ettei Persuilla enään ole tässä asiassa mikään monopoliasema. Ja jos muiden puolueiden poliitikot ryhtyvät kosiskelemaan kaksikielisyden ennakkoluulojen sokeisemia pölvästejä, niin silloinhan sekään populismin aihe ei tule täysimääräsienä persuille.
Persut vie kannatusta SDP:a ja Keskustalta. Toinen ryhtyi leikkimään "maasta maan tavalla" aforismeillä, ja toinen sanoi jotain epämmääräistä mutta kriittisen kuuloiseksi tarkoitettua kaksikielisyydestä. Peliä kaikki tyyni.
"kyllä nyt rkp:tä ketuttaa! "
Niinkö? Pekkaristahan tässä ketuttaa kun hän hävisi ja RKP voitti. Tosin eihän RKP voittanut vaan perustuslaki. Ja tällä kerttaa se sattui yhteen RKP:n äänestävien etujen kanssa.
Eli kyllä Persuja nyt ketuttaa, vaikkei ne sitä edes ymmärrä.