Mua harmittaa tosi kovin se, että Suomi hallitsee yleensä kaikkia pelaamiansa matseja tosi hyvin, mut sit joku vastapuolelta aina pääsee yht äkkiä karkaan ja saa maalin. En tiiä mikä siinä on, et vaikka Suomella yleensä on aina paljon tilanteita, niin silti kiekko ei mee sisään?! Tosi harmillista koska Suomi on oikeesti tosi hyvä kiekkomaa.
Alkaa täs jo vähän pelottaan, et Suomi on tosissaan huonontunu, kun kahteen vuoteen ei oo tullu mitalin mitalia ja nytkin hävittin Slovakialle. Suomi ei oo aikoihin voittanu mitään tosi tasokasta maata.
Toivottavasti huomisessa Ruotsi matsissa Suomen laukaukset kuitenkin menee sisään!
Alkaa täs jo vähän pelottaan, et Suomi on tosissaan huonontunu, kun kahteen vuoteen ei oo tullu mitalin mitalia ja nytkin hävittin Slovakialle. Suomi ei oo aikoihin voittanu mitään tosi tasokasta maata.
Toivottavasti huomisessa Ruotsi matsissa Suomen laukaukset kuitenkin menee sisään!
Vastaukset 5
Vanhimmat
...ku änäri pelaajat ei oo mukana - karu totuus
kyllähän suomelta puuttuu vielä parhaat.
T.Selänne
S.Koivu
J.Lehtinen
T.Ruutu
S.Kapanen
V.Nieminen
K.Lehtonen
P.Nurminen
Mi.Kiprusoff
Hyviä muita
T.Numminen
R.Hahl
O.Väänänen
A.Ahonen
Listastani puuttui J.Pitkänen!
Vai meinaat että Numminen olisi "vain" hyvä. Mies kun on yksi kaikkien aikojen suomalaispakeista.
Ja tuota Hahlia ja Ahosta ei voi edes lukea hyviksi pelaajiksi. Muistikuvani Hahlista on, kun hän opetteli luistelua HPK:n 3 ja 4 kentissä, sitten joku agentti vei hänet NHL:ään opettelemaan lisää. Opettelu ei ole tuottanut tulosta, rikkova pelaaja edelleen ja auttamattoman hidas ja huono käsistään. Ei mahtuisi edelleenkään HPK:ssa kuin 3 tai 4 kenttään.
Ja villenieminen on kyllä "vain" hyvä pelaaja ei parhaita läheskään.
PS. Taidat olla niitä nykynuoria, joilla muisti kantaa hätinä vuoteen 2000-2001. Tiedätkö edes millä perusteilla S.Koivu, Lehtinen, Selänne ja kumppanit otettiin NHL:ään? Ei ainakaan samalla perusteella kuin villeniäminen ja rikuhahl.
Sori Numminen kyllä kuuluu ylempään ryhmään.
Ja mielestäni Nieminen kuuluu huippuihin omassa roolissaan eli vääntäjänä, samoin hahl kuuluu hyviin rikkojana.
Ahosesta tulis kova sana, jos pääsis toiseen joukkueeseen (Brodeurin takaa on paha nousta).
En väittänyt, että kaikki mainitsemani "huiput" olisivat verrannollisia toisiinsa. Tiedän kyllä mitä miehiä ovat Selänne-Koivu-Lehtinen...kaikki ovat ehdotonta eliittiä muihin verrattuna.
Ja muistini riittää -80 luvulle asti, eli en kai ole "nykynuoria".