Se on sitten nimeltään Kuhajärvi tämä "Krookilan isäntä". Itse Krookilaa ei ole enää olemassakaan, vaan se on pieni osa yli tuhannen hehtaarin maatalousosakeyhtiötä.
Yhteensä yhtiö on saanut kahdeksalla eri tilanimellä maataloustukiaisia 246 000 euroa. Yhtymällä on viljelypinta-alaa 277 ha ja kesantoja, sekä pellonparannusalueena vuonna 2009 yli 90 ha! Metsää (kasvavaa) ja metsänkoeviljelysalueita näyttää olevan yli 600 ha! Loput ovat suojeltua jokirantaa, joutomaata ja perinnesäilytysmaisemaa. Viljelysuuntana ovat öljykasvit, palkokasvit, vehnä, maallasohra ja energiakasvit. Rekisteröityjä traktoreita 9 kpl, yksi kolmiakselinen kuorma-auto, viisi henkilöautoa, kaksi maasturia, yhtiöllä on sijoituksia lomakylässä ja omistus Korppoossa kalanviljelylaitoksessa.
Yhtiön siirretyn tilikauden ( ehkä lyhyemmäksi?) liikevaihto 2009 on ollut 775 980 euroa (vuonna 2008 se oli 890 500) ja pääomatuloa nostettu 99 000 euroa molemmille puolisoille yhteensä. Veroja on maksettu 7650. Perheeseen on kuulunut kolme aikuista poikaa. Luottoluokistuslaitos kertoo luokitukseksi kaksimielisesti .. toiminta-alalle tyydyttävä..... yhtiönä hyvä. Kaikki tarvittavat ilmoitukset ovat PRH:lle jätetty oikein vuosina 2004 - 2009.
Nyt on karjalainen evakonpoika tyytyväinen saamiinsa tietoihin..... kyllä tietoliikenne on ihmeellistä!
Yhteensä yhtiö on saanut kahdeksalla eri tilanimellä maataloustukiaisia 246 000 euroa. Yhtymällä on viljelypinta-alaa 277 ha ja kesantoja, sekä pellonparannusalueena vuonna 2009 yli 90 ha! Metsää (kasvavaa) ja metsänkoeviljelysalueita näyttää olevan yli 600 ha! Loput ovat suojeltua jokirantaa, joutomaata ja perinnesäilytysmaisemaa. Viljelysuuntana ovat öljykasvit, palkokasvit, vehnä, maallasohra ja energiakasvit. Rekisteröityjä traktoreita 9 kpl, yksi kolmiakselinen kuorma-auto, viisi henkilöautoa, kaksi maasturia, yhtiöllä on sijoituksia lomakylässä ja omistus Korppoossa kalanviljelylaitoksessa.
Yhtiön siirretyn tilikauden ( ehkä lyhyemmäksi?) liikevaihto 2009 on ollut 775 980 euroa (vuonna 2008 se oli 890 500) ja pääomatuloa nostettu 99 000 euroa molemmille puolisoille yhteensä. Veroja on maksettu 7650. Perheeseen on kuulunut kolme aikuista poikaa. Luottoluokistuslaitos kertoo luokitukseksi kaksimielisesti .. toiminta-alalle tyydyttävä..... yhtiönä hyvä. Kaikki tarvittavat ilmoitukset ovat PRH:lle jätetty oikein vuosina 2004 - 2009.
Nyt on karjalainen evakonpoika tyytyväinen saamiinsa tietoihin..... kyllä tietoliikenne on ihmeellistä!
Vastaukset 35
Vanhimmat
Hienosti toimittu!
Osaatko sanoa onko isäntä itse vai joku pojista se pissa-kakka kirjoittelija? Luulis että tilalla olisi hommia niin paljon ettei ehtisi evakoita kiusaamaan? Onkohan ne kaikki pojat täysjärkisten kirjoissa?
yhtään isäänsä tulleet.Sehän vaikuttaa ihan täydeltä vesipäältä.
"Onkohan ne kaikki pojat täysjärkisten kirjoissa?"
Tuskin Krookilan isäntää heilauttaa vitunkarvan vertaa, vaikka kateellinen ja valheellinen karjalaisevakon kakara penkoi kuinka asioitaan. Kaikkifaktatthan ovat yleisessä tiedossa. Eikö evakoiden kakaroilla olekaan?
Luulen Krookilassa naurahdetun eilen konjakkilasin ääressä ja tuhahdetun, kuin jo 1940-luvulla: "Olisivat kaikki saatanan karjalaiset vain jääneet sinne!"
karjalaiset olis voitu laittaa kaikki leiriin, niin kuin punaset 1918 ? Olis kuolleet nälkään ja tauteihin. Sitten Suomessa olis kaikki hyvin. Siellä "Krookkilassakin". Kun ei olis tarvinnu lahjoitta maitaan ilmatteks niille kerjäläisille. Vois maistua konjakkikin paremmalta, ja sais kunnon tukiaiset oikein kolmesta eri paikasta.
Ei tarvis isännän nyt joojotella ja valitella. (syyllisiä oli Niukkanen, Kekkonen, Virolainen ja Vennamo, hänen mielestään)
Hyvä ajatus vielä tänäänkin!
Leireille vaan somalilaiset, turkkilaiset, mustalaiset ja kaikki karjalaiset. Sitten maat oikeille omistajilleen.
Nim. lappalaisille. Niin ja leirille myös ne "rantaruotsalaisetkin", evakkoja nekin on.
"Kulttuurinne-missä" ? Olisit erittäin sopiva henkilö esimerkiksi vuohipaimeneksi Romaniaan, jos sinne sinunlaistasi nyt voitaisiin hyväksyä. Sen jälkeen voisit palata kotiseudullesi harjoittamaan oppimaasi rehel-
listä ammattia. Työ olisi antoisaa ja sillä olisi varmasti kasvumahdollisuuksia myös Suomessa. Naisit kivan karjalaistytön ja eläisitte onnellisina tässä maailmassa toisiinne turvautuen. Ei trvitsisi kirjoitella ilkeyksiä muiden ihmisten luettavaksi. Kyllä sinussa "ainesta" on kunhan vaan ymmärrät oman etusi. Muuten. Älä sekaannu kulttuuriasioihin, ne eivät ole mopo-poikien hallinnassa.
sinun "kulttuurisi" on vessan seinissä ja mainostven valmiiksinauretuissa juutalaissarjoissa.
Juutalaiskulttuuri on todella korkeatasoista. Missään "vessan seinissä" sitä ei ole havaittu. Sinun "kulttuuriasi" kyllä löytyy mainitsemistasi paikoista. Kirjoittele vain vapaasti lisää.
TV:n sarjat ovat 99% amerikanjuutalaista sontaa!
Maksamalla PRH:lle netissä 14,90 € saa poimituksi kaikki nuo tiedot rehellisistä osakeyhtiöistä. Mitä erinomaista sinä muka teit? Masturboitko, kun sait työnanatajasi rahoilla esille yhden tilan tiedota ja syötettyä ne tänne?
Voe karjalaista kuspiäepokee
sinä työllistät ? En ole, enkä haluakkaan olla täällä mikään "keskustelija", mutta minun yritykseni on 58 vuotta vanha, ja on työllistänyt yli 80 henkilöä. Osa on siirtynyt eläkkeelle luonnillisesti, mutta nuorta väkeäkin on töihin tullut. Ei tässä mitään valitella. Pitäkää vaan kaikki omat mielipiteenne, sehän on sallittua.
Mutta selvä herjaaminen puolin ja toisin on ikävää.
totesi, niin verotus kevenee vaikka lainarahalla. Palkansaajat voivat ainoastaan haaveilla tuollaisesta.
"Yhtiön siirretyn tilikauden ( ehkä lyhyemmäksi?) liikevaihto 2009 on ollut 775 980 euroa (vuonna 2008 se oli 890 500) ja pääomatuloa nostettu 99 000 euroa molemmille puolisoille yhteensä. Veroja on maksettu 7650. Perheeseen on kuulunut kolme aikuista poikaa. Luottoluokistuslaitos kertoo luokitukseksi kaksimielisesti .. toiminta-alalle tyydyttävä..... yhtiönä hyvä. Kaikki tarvittavat ilmoitukset ovat PRH:lle jätetty oikein vuosina 2004 - 2009."
Kyllä se sama toimii evakonnysällekin, kunhan otat vain asiaksesi!
juttuhan on ilmiselvää sosialismia, kun verotkin on pantu valtion maksettavaksi.
"nostaa" joka vuosi tuon 100 000 euroa, eikä tarvitse edes tehdä enää mitään (olen eläkeläinen) Muut tulot joista maksan myös verot ovat vuokratuloja. Ne tulot vaativat kyllä myös omistajalta melkoista työpanosta ja huolehtimista, koska muuten asiat eivät pysy hallinnassa. Mitään "tukiasia" ei ole koskaan ollut käytössä, ainastaan pankkilainaa 40 vuotta sitten. Silloin kannatti hankkia omistukseen sijoitusasuntoja pääkaupunkiseudulta. (32 kpl) Viikon päästä lähdemme Espanjaan, siellä on pieni kaksio odottamassa jokavuotista vierailuamme. Ei muuta kuin hyvää syksyä suomalaisille.
se on tuokin. Veroissa teet kaikki mahdolliset "vähennykset" ja poistot. Ihan samaa kuin muutkin "yrittäjät" tekevät. Ja kansa maksaa.
Kyllähän kansa todellakin maksaa.
Tämän krookilankin tilan kannattavuus perustuu täysin tukiin.
Ellei niitä olisi, vaihtuisi New Holland belarussiin, eikä silti kannattaisi.
Meidän rahoilla siis ajelee ja elvistelee.
Niin tekevät nokia, metsäyhtiöiden, pankkien ja vakuutusyhtiöiden johtokin. Samoin saavat miljoojatukia metalliteollisuuden sukuyhtiöt ja elintarviketeollisuuskin.
siinä "kikkailussa" kuitenkin se häviäjäkin aina jotakin saa. Työtön ja sairas sekä vanhukset saavat edes jonkinlaisen perusturvan. Onhan sekin jotain. Suomi maailman paras maa ???
perusturvaako pitää anella ja rukoilla roistoilta tässä maassa?
Milloin Nokian tulos on tullut suoraan Suomen valtiolta, kuten krookilan tulot?
Herra siitä maata varjelkoon, vois budjetti katua.
Krookkilan tulot ovat sentään pientä "kikkailua". Ei Suomi voi maatalouttaan lopettaa tuollaisen pienen omaneduntavoittelun takia. Mutta Suomen reiluille maanviljelijöille "isäntä" tekee "karhunpalveluksen". Hän onkin itsekäs isäntä. Ojentakaa häntä, te jotka maataloudesta elantonne saatte. Siis suomalaiset oikeat maatalousyrittäjät.
tiedätkö mitä kirjanpidossa merkitsee "tulos"?
muuten olisi yritystä pyöritetty 62 vuotta. (kolmas sukupolvi) 100 henkilöä on työllistetty osa niisä Saksassa, Balttiassa ja Venäjällä. Ich bin Finne, leider. Was bedeutet das ?
verstehe. Ich spreche nur wenig Detsch. Kirjoita mieluummin Suomeksi.
Sellaista se on sitten teidän kanssanne.
Vieläkö sun kateutesi Krookilan ukkoon sekoittaa sun suolihapot kurkkuun?
en ole kenelläkkään kateelinen. Siihen ei edes ole syytä. Luuletko sinä todella, että tuo "isäntä" on ainoa lajissaan koko Suomessa ? Erikoinen hän kyllä on, mutta se taitaa olla vaan sitä "elvistelyä" vai miten ne nuoret sanoo.
Mitä tämä Krookilan kimpussa oleminen sitten on? Taitaa koko karjalanliitto olla nyt verepaineessa ja kuolaavat kateudesta ja ovat niiiin karjalalista että... että.
asia ole päinvastoin. Minä ei-karjalaisena olen ihmetellyt hänen röyhkeää kirjoittelutyyliään sekä epäasiallista (mielestäni) koirilla uhkailuaan. Onko sellainen hyväksyttävää ? Sellaista ei pidä tehdä leikinpäinkään.
Tulonhankkimisvelan korot pitää ilmoittaa. Muuten tasausvelan korot eivät tule vähennyskelpoisiksi. Hanna Pakarinen, laulava trukkikuski Savosta, ei osaa laulaa eikä pukeutua. Tyypillinen ongelma savolaisille joskaan he eivät itse sitä tiedosta. Muuttumisleikeistä voi olla apua parisuhteen piristämiseksi. Mehutiivisteet eivät silti ole muodissa. Keisari Wilhelm II aikana kalanmaksaöljy tuli pakolliseksi yläsaksan kymnaaseissa. h ft
oli pakollinen myös Suomessa 1948 alakouluissa. Ja oli tehokas aine lapsille, kunhan siihen totutteli. Nam.
terveellistä, mutta pahaaaa !!!
kaurapuuro ja kalanmaksaöljy kiintiöni täyteen eikä ole koskaan aikuisena edes tarvinnut maistaa.
samalla lusikalla ? Minulla oli aina oma lusikka puuroa varten. Opettaja ei huomannut mitään.