jonka merkitystä maailmankuvallemme ei voi liioitella, jos tämä paljastuu paikkansapitäväksi:
Fysiikan vakiot vaihtelevat maailmankaikkeuden eri osissa:
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/09/100909004112.htm
Tutkijat ovat saaneet eroja hienorakennevakion arvoille eri puolilla maailmankaikkeutta ja tuo vakio määrittelee muitakin vakiota, joten ne vaihtelevat sitten myös eri osissa maailmankaikkeutta, jos tuo tulos saadaan vahvistettua. Jos tuo vakio vaihtelee, niimn kaikki maailmankaikkeuden kolkat eivät sitten kykenisi esim. ylläpitämään elämää.
Fysiikan vakiot vaihtelevat maailmankaikkeuden eri osissa:
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/09/100909004112.htm
Tutkijat ovat saaneet eroja hienorakennevakion arvoille eri puolilla maailmankaikkeutta ja tuo vakio määrittelee muitakin vakiota, joten ne vaihtelevat sitten myös eri osissa maailmankaikkeutta, jos tuo tulos saadaan vahvistettua. Jos tuo vakio vaihtelee, niimn kaikki maailmankaikkeuden kolkat eivät sitten kykenisi esim. ylläpitämään elämää.
Vastaukset 11
Vanhimmat
höperehdät keskellä yötä, menisit jo nukkumaan.
Onkohan niitä kaikkia maailmankaikkeuden kolkkia vielä koluttu? Se miten me käsitämme elämän vakioineen, saattaa olla vain meidän tämän hetkinen 'totuutemme' ja sinänsä suhteellista.
""It varies by only a tiny amount -- about one part in 100,000 -- over most of the observable universe, ..."
Hirvittävä juttu, vai mitä?
Evokkien usko ajanmäärityksineen perustuu siihen, että kaikki luonnonlait ja -vakiot ovat kaikkialla samat ja ovat lisäksi aina olleet samat. Nyt se usko on horjutettu, eli tiede kehittyy ja lähestyy vihdoin oikeita tietoja. Tietää sitä, että ajanmääritysten karkeat virheet korjataan lähimpinä vuosikymmeninä.
Et siis ymmärrä Englöantia sen vertaa, että kykenisit tajuamaan mitä artikkelissa sanottiin?
Eli havaittavassa universumin osassa vaihtelu on suurimmillaan 1/100 000.
Kun kretiinien huuhaan tukemiseksi pitäisi muutoksien olla miljoonakertaisia nykyisiin arvoihin.
Eihän siitä puutu enää kuin 10 ^11 kertainen muutos jotta kretiinien malli olisi oikein.
(Jos nyt ymmärrät mitä potenssimerkintä tarkoittaa)
Tuohan on selvää jb-lukutapaa, jossa kirjoitetut lähteet ovat vain ponnahduslauta ikiomiin illuusioihin.
Uutisoidun havainnon "todeksi vahvistamisen" sijasta tässä vaiheessa taitaa olla parempi odotella uusia havaintoja sekä pohdintoja niiden erilaisista selityksistä.
Tästä tulee mieleen maapallon iän mittausvirheet suhteessa todellisuuteen ja siihen YEC 6000 vuoteen.
Jos maapallon kokoa mitattaisiin vastaavalla tavalla ja havaittaisiin maapallon ympäryksen tarkistusmittauksessa noin 400 metrin virhe. Tästä kreationistit tietenkin innostuvat ja väittävät, että virhe on suurempi ja maapallon on heidän mielestään koripallon kokoinen.
vaiheessa on se, että periaate kaiken ikuisesta vakioisuudesta on nyt murrettu. Aiemmin muutoksen väitettiin olevan tasan nolla eri aikoina ja eri paikoissa joten siihen verrattuna havaittu poikkeama on todella jättimäinen askel. Lisäksi sekin, että jokin äärimmäisen pieni muutos voi poikia valtavia vaikutuksia. Kyllä herkkyys tunnetaan luonnonvakioista, jopa niin, että muutos viidennessätoista desimaalissa voisi tehdä sen, että elämä ei olisikaan mahdollista.
Joten suotta retostatte havaitun poikkeaman pienuudella. Retostelu johtuukin vain evokkien oman ymmärryksen puutteesta. Kukaan ei myöskään tiedä paljonko luonnonvakiot ovat poikenneet joskus sillä voihan olla, että on menty tasaantumisen suuntaan ja erot ovat joskus olleet paljon suurempia. Eli evokkien pitäisi kestää tämäkin vaihtoehto.
Ehkäpä eri maailmankaikkeuden osilla on erilaisia tottumuksia Rubert Sheldrakea mukaellen.
juuri veli T tämän uutisoi, sillä tämä uutinenhan murentaa ennenkaikkea evoluutioteorian perusteita ja tuo jälleen hyvin mielenkiintoisesti selville sen että tieteellisen kreationismin aiemmat väittämät iänmääritysmenetelmien epäkuranttiudesta eivät suinkaan ole tuulesta temmattuja väitteitä.
Hyvä Turkana, lisää tällaista niin hyvä tulee.
Näin se evoluutioteoria vain armottomasti murenee askel askeleelta tieteen edistyessä.
""Ihme ja kumma että juuri veli T tämän uutisoi, sillä tämä uutinenhan murentaa ennenkaikkea evoluutioteorian perusteita ja tuo jälleen hyvin mielenkiintoisesti selville sen että tieteellisen kreationismin aiemmat väittämät iänmääritysmenetelmien epäkuranttiudesta eivät suinkaan ole tuulesta temmattuja väitteitä.""
Ensinnäkään en ole vieläkään kaltaisesi valehtelijan veli, toisekseen et näemmä ymmärrä tästäkään uutisesta sen merkitystä. Toisekseen, tällä ei ole mitään vaikutusta evoluutioteoriaan. Kolmanneksi, jos hienorakennevakio on muuttunut hivenen, ajoitusmenetelmät saattavat antaa maapallolle esim. 1/100 000:s osan verran väärän tuloksen. Voit laskuharjoituksena laskea kuinka monta vuotta se on 4,56 miljardista vuodesta.
""Hyvä Turkana, lisää tällaista niin hyvä tulee.
Näin se evoluutioteoria vain armottomasti murenee askel askeleelta tieteen edistyessä.""
Kerropas miten päädyit aivopieruusi, että tällä uutisella olisi jotain merkitystä evoluutioteorialle, jos se varmistuu.