Osake nousi!

NokianOsake

2

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahdollisesti, mutta

      En vielä lähtisi liian optimistisesti yhtiön arvon nousua spekuloimaan, mutta muutaman vuoden tähtäimellä on silti vaikea nähdä kovin pahasti takkiinsa saavan Nokialla näillä hinnoilla.

      Tällä hetkellä arvo saattaa kuitenkin vielä heilahdella. Markkinat haluavat nyt nähdä uuden CEO:n peliliikkeet, N8:n ja muiden uutuuksien myyntimäärät ja tuloksen ja puhelinten keskihinnan kasvua. Varovaista optimismia havaittavissa, ja ainakin C6 tuntuu lähteneen vetämään ihan hyvin. En kuitenkaan odota Q3:lta kovin paljoa. Q4 saattaa kuitenkin yllättää positiivisesti. Mutta tämä on vain arvelua. Uskon hienoiseen keskihintojen nousuun kuitenkin jo sekä kolmannen, että neljännen kvartaalin osalta.

      Riippakivenä on edelleenkin Symbian, ja Meegon tulo mukaan kuvioihin voi olla merkittävä käänne. Toivottavasti parempaan. Nokian puhelimet ovat kuitenkin laitteina todella hyvälaatuisia, joten Symbianin heivaus saattaa hyvinkin tuoda menetettyjä asiakkaita takaisin, sekä parantaa merkittävästi yhtiön mainetta. Mutta se vaatii Meegolta paljon. Ei enää riitä, että se on yhtä hyvä kuin Android.

      Itse olen ostanut näillä hinnoilla, ja hieman kalliimmallakin. Jos osinko pysyy tämän vuoden tasolla, on tuotto jo ostohintaan nähden kuitenkin hyvä. Nykyisellä hinnallaan yhtiötä voi pitää kohtuullisen hintaisena, ja jopa todella halpana jos Meego lyö läpi kunnolla. Mahdollisuudet ovat olemassa, ja esimerkiksi autovalmistajien sekaantuminen Meegoon saattaa olla positiivinen merkki.

      Toisaalta samalla todettakoon, että kilpailutilanne on jo muotoutunut sellaiseksi, että jäätävää kasvua esimerkiksi markkinaosuuksissa on vaikea nähdä. Älypuhelimissa läpilyöminen toisi kuitenkin tuntuvaa kasvua puhelinten keskihintaan, ja sitä kautta tulos paranisi suhteessa paljon.

      En ole itse huolissani, ettenkö saisi omiani pois. Ostin Nokiaa lähinnä osinkokoneeksi ja pitkään holdiin. Olen verraten optimistisella kannalla yhtiön tulevaisuudesta, ja siksi olen siihen satsannut aikalailla. En kuitenkaan halua antaa suosituksia. Koske omalla vastuulla, kuten aina näissä hommissa.

    • 17

      Tänä vuonna olen tehnyt 2 liikettä markkinoilla. Keväällä vaihdoin eurot dollareiksi ja siitä tuli mukavasti hilloo. Ja nyt ostin eka kerran ikinä Nokiaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      367
      3160
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      310
      1508
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1295
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1145
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe