11.9.

Tuleeko minkälaisia fiiliksiä tästä päivämäärästä?
6116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Joka vuosi sitä jännittää, että tekevätkö nämä WTCiskun suunnittelijat uudet terroriteot vuosipäivien kunniaksi. Tietysti toivon, että eivät todellakaan. Aloin tuossa miettimään, että nyt syyskuussahan Estonian onnettomuuskin tapahtui, olikohan se 28.9.1994 vai mikä päivä? Ainakin kuukausi ja vuosi on oikein, siitä olen varma. Muistan vielä hyvin tarkkaan tuon tilanteen, missä kuulin Estonian onnettomuudesta. Opiskelin silloin ja meillä oli ekalla tunnilla tietotekniikkaa. Ihmettelin, kun tietsikan ope oli ihan hysteerinen ja pyysi meitä luokkaan katsoon telkkaa ja jotain uutisia. Kyllä meni muutama minuutti, ennenku tajusin, mitä oli todella tapahtunut.

Äänestä
  • Aloittaja

    Tommoset tapahtumat jää kyllä mieleen loppuelämän ajaksi. Ja huhut lähtee kiertämään aina ison katastrofin tapahduttua. Eikös se Estoniakin yhden teorian mukaan upotettu kun peiteltiin jotain aseiden salakuljetusta? Hohhoijaa. Laivoja voi upota myrskyssä ja taloja palaa jos niihin osuu lentokoneita melki täydessä kerosiinilastissa. Mut ihmiset tykkää tarinoista ja legendoista Ü

    Äänestä

  • UPDATE_8648838 kirjoitti:

    Tommoset tapahtumat jää kyllä mieleen loppuelämän ajaksi. Ja huhut lähtee kiertämään aina ison katastrofin tapahduttua. Eikös se Estoniakin yhden teorian mukaan upotettu kun peiteltiin jotain aseiden salakuljetusta? Hohhoijaa. Laivoja voi upota myrskyssä ja taloja palaa jos niihin osuu lentokoneita melki täydessä kerosiinilastissa. Mut ihmiset tykkää tarinoista ja legendoista Ü

    Joo, mäki muistan tommosen teorian, että olis upotettu just jonku aseiden salakuljetuksen takia. WTCn on taas väitetty jonku salaliittoteorian mukaan olleen amerikan oma suunnittelema isku, että pääsisivät sotimaan tämän varjolla, ym.

    Äänestä

ilmassa aina 11.9, mieleen muistuu se epäuskoinen järkytys ja pelko joka tuona päivänä mieleen takertui. Olin kotona, työt oli just päättyneet. Avasin radion kuunnellakseni jotain kevyttä aivojentyhjennysmusiikkia rankan työpäivän päätteeksi, kun olohuoneeseeni alkoi tulvia hirvittäviä uutisia. :((

Estonian uppoamista jouduin seuraamaan hetki hetkeltä, sehän tapahtui yöllä. Olin silloin töissä, yksin. Radio oli päällä ja uutisia tuli puolen tunnin välein. Yö oli kylmä ja pimeä.

Äänestä
  • Aloittaja

    ...jonkin aikaa sellainen uskomaton olo. Terrorismi oli siirtynyt uudelle tasolle. Väistämättä tuli mieleen että mitä siitä seuraa, mikä olisi USA:n reaktio. Olisihan siinä ollut sopiva syy lähettää muutama valtio takaisin kivikaudelle mutta onneksi maltti piti.

    Äänestä

on 9 vuoden takaiset hetket kun en millään meinannut uskoa uutisia todeksi. Toivoa sopii ettei vastaavia iskuja tulisi tapahtumaan, syyttömien kuolemat ovat niin turhia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_8648838 kirjoitti:

Tuleeko minkälaisia fiiliksiä tästä päivämäärästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu